Foto. Beroš opet pompozno najavljuje oživljavanje Imunološkog: 'Gradimo tvornicu zmijskog protuotrova'

Ministar ima i velike planove za proizvodnju cjepiva koje planira plasirati na svjetsko tržište

FOTO: Ministarstvo zdravstva

Ministar zdravstva Vili Beroš danas je po tko zna koji put najavio revitalizaciju, odnosno početak gradnje prve od triju novih tvornica Imunološkog zavoda. “Odabran je najpovoljniji ponuđač za izgradnju tvornice za proizvodnju zmijskog protuotrova u poslovnoj zoni u Rugvici”, objavio je Beroš.

Riječ je o još jednoj najavi u nizu kojom se uoči parlamentarnih izbora nagovještava oživljavanje Imunološkog zavoda, s obzirom na to da je ministar posljednjih godina često istupao na tu temu i obećavao isto. Tako se, primjerice, 2021. pisalo kako će gradnja početi 2023., a 2022. Beroš je poručio kako bi “radovi trebali početi za dvije godine”.

Gradnja novih tvornica

Ravnatelj Imunološkog Vedran Čardžić poručio je da je provedeno više postupaka javne nabave u kojima niti jedan gospodarski subjekt nije dostavio prihvatljivu ili pravovaljanu ponudu, te da je u posljednjem postupku javne nabave “od dvoje pravovaljanih ponuđača za izradu dokumentacije i izgradnju tvornice odabrana ponuda Zajednice ponuditelja”.

“Procijenjena vrijednost Ugovora za projektiranje i izgradnju postrojenja za proizvodnju zmijskog protuotrova je 4,8 milijuna eura, dok je iznos odabrane ponude niži od procijenjene vrijednosti. Po ishođenju suglasnosti Vlade, potpisat ćemo ugovor s odabranim izvođačima i krenuti u proces realizacije”, ističe Čardžić.

U poslovnoj zoni u Rugvici izgradit će se nove tvornice za proizvodnju zmijskog protuotrova, preradu krvne plazme i proizvodnju lijekova iz nje, te proizvodnju virusnih cjepiva po postojećoj (MRP) i mRNA tehnologiji.

Projekt težak 90 milijuna eura

Gradnja pogona za proizvodnju antitoksina protiv ugriza zmija otrovnica trebala bi početi nakon ishođenja građevinske dozvole, u listopadu ove godine, a cjelokupan proces trebao bi završiti za dvije godine, ističe se u priopćenju Ministarstva zdravstva.

Istodobno bi trebala započeti i izgradnja upravne zgrade Imunološkog zavoda i prateće infrastrukture, dok bi tvornice za frakcioniranje plazme iz ljudske krvi, te za proizvodnju virusnih cjepiva trebale biti izgrađene u razdoblju od 2025. do 2028. godine, tako da će, ako se išta od najava realizira, svakako biti prigoda za rezanje vrpci i uoči nekih sljedećih parlamentarnih izbora. Ukupno predviđeni iznos za izgradnju svih proizvodnih pogona Imunološkog zavoda iznosi oko 90 milijuna eura, bez PDV-a. Od toga za tvornicu zmijskog protuotrova 4,8 milijuna, za upravnu zgradu tri milijuna, za pogon frakcioniranja plazme i proizvodnju lijekova oko 30 milijuna te tvornicu cjepiva oko 48 milijuna eura. Oko 2,4 milijuna eura predviđeno je za izgradnju nastambi za laboratorijske i uzgojne životinje i biološki laboratorij.

Ravnatelj Imunološkog kazao je da će se izgradnja upravne zgrade, tvornice za proizvodnju virusnih cjepiva, centralne građevine s odjelima za osiguranje i kontrolu kvalitete, istraživanje, modula za punjenje i finalizaciju, te skladišta financirati sredstvima državnog proračuna.

‘Uspjeli smo pokrenuti proces’

Beroš je pak ustvrdio da će revitalizacija Imunološkog biti “korist za hrvatski zdravstveni sustav” te da je ponosan što je “ova Vlada i zdravstvena administracija uspjela pokrenuti taj proces“. U priopćenju navodi i da se proizvodnjom cjepiva otvara “mogućnost njegova plasmana na svjetsko tržište, posebno u zemljama s izrazito visokom stopom rasta populacije koje imaju potrebe za velikim količinama osnovnih cjepiva po kojima je Imunološki zavod bio poznat”.

“I ne manje važno, u cijelom ovom procesu je, uz očuvanje vlastite proizvodnje, dugoročno davanje poticaja daljnjem razvoju biotehnologije u Hrvatskoj, te stvaranje prilika visoko stručnim mladim ljudima da se zaposle u svojoj državi“, zaključio je ministar u priopćenju uz koje su pridodane i projekcije izgleda budućih objekata Imunološkog.

Ministarstvo zdravstva
Ministarstvo zdravstva
Ministarstvo zdravstva
Ministarstvo zdravstva