Francuska je odlučila podržati Grčku i sukobiti se s Berlinom. Pitanje je samo je li to sada uopće važno

Francuski predsjednik jedini otvoreno podupire grčki ostanak u eurozoni

French President Francois Hollande, delivers a speech to the French community on July 3, 2015, in Yaounde, on the last leg of a tree-day visit to Benin, Angola, and Cameroon. AFP PHOTO/ ALAIN JOCARD
FOTO: AFP

Jedina država eurozone koja je već otvoreno dala svoju podršku Grčkoj je Francuska. Grčki premijer Aleksis Cipras je konačno uspio unijeti razdor među vjerovnike, čelnike Europske unije. Francuska podrška Grčkoj itekako je važna, a razilaženje koje se zbog toga pojavilo između Njemačke i Francuske nije tek podjela u stavu dvije europske sile, nego pitanje koje se odnosi na bit cijelog europskog projekta, analizira Bloombergov novinar Clive Crook.

Dobar posao Grčke

Cipras je kapitulirao već nekoliko dana prije referenduma, točnije 30. lipnja nakon isteka roka za plaćanje rate duga MMF-u. Ciprasu bi sigurno bilo kakav dogovor s vjerovnicima itekako pomogao, no kako god bilo Grčka je u ovoj situaciji napravila prilično dobar posao, osigurala je Francusku kao saveznika protiv Njemačke.

Tako francuski predsjednik Francois Hollande Ciprasova nova obećanja o poreznoj politici naziva ozbilljnima i vjerodostojnima. Zapravo, ona su onoliko ozbiljna i vjerodostojna kao što su bila i zadnjih pet mjeseci. Zaoštravanje porezne politike dok gospodarstvo pada sve dublje u recesiju sigurno neće uzrokovati rast i oporavak države. Ti primarni ciljevi od kojih vjerovnici nipošto ne žele odustati kontraproduktivni su za bilo kakav oporavak Grčke, smatra Bloombergov Clive Crook.

Porasle šanse za loš sporazum

Ključna stvar u novim grčkim prijedlozima nije to što su oni krucijalno različiti od posljednje ponude koju je Grčka donijela na europski stol: razlika je u tome što su im u oblikovanju prijedloga pomogle francuske vlasti. U ovoj zapetljanoj i prilično zamršenoj priči, to je napredak. Za razliku od riječi njemačkog ministra financija Wolfganga Schaeublea koji je grčku ponudu nazvao bezvrijednom i koji je vjerojatno najžešći zagovornik grčkog izlaska iz eurozone, francusk predsjednik zauzeo je stav da Grčkoj treba dati priliku.

Francuska podrška, naravno, ne jamči uspjeh i nije garancija grčkog ostanka u eurozoni. Šanse za povoljan ishod u onim najvažnijim stvarima, kao što je mekši stav vjerovnika oko podizanja poreza u Grčkoj, brži sporazum o novčanoj pomoći za rješavanje grčkog duga još uvijek su zanemarivo male. Međutim, šanse za loš sporazum, koji podrazumijeva ostanak Grčke u eurozoni bez rješavanja ključnih problema, su porasle. Kako piše Bloombergov analitičar, takav loš sporazum je ipak bolji nego nikakav.

Pitanje koje se na kraju nameće je zašto je Francuska čekala tako dugo da stane na grčku stranu. Da je Hollande intervenirao prije par mjeseci, ili barem nešto ranije, uštede za europske porezne obveznike, da ne spominjemo grčke građane, bile bi ogromne.