Fuchs mijenja zakon zbog intervencije Musić Milanović. Nema više podizanja ocjena na razrednom vijeću

Od škole do škole različito se tumači kada je ocjena finalno zaključena, kazao je Fuchs

14.07.2022.,Zagreb, -  Konferencija za medije u Ministarstvu znanosti i obrazovanja povodom upucivanja u javnu raspravu kurikuluma nastavnog predmeta radnog naziva Kriticko misljenje. Na konferenciji je predstavljen kurikulum, a rijec je o alternativnome izbornom predmetu za one ucenike koji ne upisuju konfesionalni Vjeronauk. Medijima se obratio ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, dok je kurikulum predstavio voditelj Radne skupine Bruno Curko. Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Zakon je manjkav, ima svoje sive zone i mijenjat ćemo ga, sukus je današnje poruke ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa nakon slučaja naknadnog podizanja ocjena sinu predsjednika Republike Zorana Milanovića u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji. Jučerašnji nalaz prosvjetne inspekcije u toj gimnaziji utvrdio je da ocjene iz matematike i latinskog jezika nisu podignute nakon, već uoči sjednice razrednog vijeća, stoga su one – utvrdila je prosvjetna inspekcija – formalnopravno valjane i neće biti poništene.

Upravo o dijelu oko mijenjanja ocjena uoči sjednice razrednog vijeća, Fuchs je danas govorio kao o sivoj zoni važećeg Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi koju namjerava mijenjati i jasnije propisati. Od škole do škole različito se tumači kada je ocjena finalno zaključena, kazao je Fuchs, a o tome je opširno pisao Telegram prošloga tjedna. U nekim školama nema govora o tome da se ocjena inicijativom razrednika ili profesora izmijeni na razrednom vijeću nakon što je javno zaključena u razredu; u nekim pak drugim to je uobičajena praksa.

Siva zona i siva praksa

Pojasnimo važeće zakonodavstvo. Aktualni Zakon o odgoju i obrazovanju propisuje da se zaključna ocjena za svaki nastavni predmet utvrđuje javno u razredu na kraju nastavne godine. To obično bude na zadnjem satu nastave. Zakon dalje jasno propisuje jedan jedini slučaj u kojem se već zaključena ocjena potencijalno može promijeniti. On učeniku ili roditelju, koji nije zadovoljan zaključenom ocjenom, daje mogućnost da u roku od 48 sati od završetka nastavne godine podnese žalbu kojom traži da učenik odgovara pred povjerenstvom.

Najkasnije dva dana od podnošenja zahtjeva, učenik odgovara pred tročlanim povjerenstvom i ako je ocijenjen nekom od pozitivnih ocjena (od 2 naviše), ta je ocjena konačna. Siva zona u zakonu i, posljedično, u primjeni pojavljuje se kod tumačenja ovlasti razrednog vijeća. Pojasnimo, razredno vijeće je skup svih nastavnika koji predaju određenom razredu i ono se formira za sve razrede od 5. osnovne do završnog razreda srednje škole. Još plastičnije, u razrednom vijeću sjede svi profesori koji te školske godine predaju vašem djetetu.

Zakon propisuje da opći uspjeh učenika od 5. razreda osnovne škole do završnog razreda srednje škole, na prijedlog razrednika, utvrđuje razredno vijeće. Ako strogo čitamo ovu odredbu, to bi trebalo značiti da razredno vijeće za svakog učenika tek utvrđuje ono što kolokvijalno zovemo prosjekom ocjena. Međutim, u praksi je upravo ovdje siva zona. Kao što smo pisali, u nekim se školama uoči sjednice razrednog vijeća razrednik i predmetni profesor usuglase oko podizanja ocjene učeniku pa se na vijeću utvrdi ocjena drukčija od one koja je javno zaključena u razredu.

Mijenjat će se zakon

Dapače, i prosvjetna inspekcija u slučaju Klasične gimnazije, opsežno se osvrće na razredno vijeće odnosno na činjenicu da ocjene Milanovićevom sinu nisu izmijenjene nakon, već uoči razrednog vijeća koje je, potom, samo verificiralo (izmijenjene) ocjene. Ministar Fuchs je, kaže, svjestan da ovo otvara raznorazne mogućnosti. “Ako imate zaključene ocjene, nitko se ne žali na zaključenu ocjenu i ona ostaje, a onda se – ajmo to tako reći – ničim izazvano mijenja, e to više neće biti moguće”, kazao je danas.

Postavio je i retoričko pitanje: “Zašto bi netko samoinicijativno nekome dizao ocjenu ako je nitko nije službenom procedurom postavio u pitanje?”. Ministar smatra, kako je rekao, da se i po važećem zakonu ne bi smjelo događati da se ocjena, nakon što je u razredu zaključena, mijenja uoči razrednog vijeća, no da je upravo to siva i nedorečena zona zakona.

“Ako imate situaciju da se netko može loviti da je finalna ocjena ona koja je utvrđena na razrednom vijeću, a ako se negdje drugdje drže principa da je zaključna ocjena ona koja je zaključena u razredu i da obje situacije egzistiraju u praksi, onda upravo to dvojno tumačenje treba jednom raščistiti da nemamo više ovakve situacije”, zaključio je danas Fuchs eksplicitno potvrđujući da više neće biti moguće mijenjati ocjene osim u slučaju propisanog žalbenog postupka. Očekuju se, dakle, konkretne izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju.