Istražujemo koliko je uobičajeno mijenjati već zaključene ocjene. Ravnatelj MIOC-a: ‘Nama to ne bi palo na pamet’

S druge strane, profesorica vrlo popularne gimnazije pojašnjava kako se i kod njih na sjednicama vijeća ocjene naknadno podižu te da je to legalno

Kako se i na koji način zaključuju ocjene u našim školama i do kada se već zaključene ocjene mogu mijenjati? Ovo su tek neka od pitanja koja se postavljaju nakon što su sinu predsjednika Republike u Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu podignute dvije ocjene šest dana po završetku nastave i nakon maila koji je ravnateljici poslala predsjednikova supruga Sanja Musić Milanović.

Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi propisuje da se zaključna ocjena čita javno u razredu na kraju nastavne godine. Prema istom zakonu, učenik ili roditelj, nezadovoljan zaključenom ocjenom, ima 48 sati za podnošenje žalbe nakon koje slijedi odgovaranje pred povjerenstvom i eventualno podizanje ocjene. Popravljanje ocjena Milanovićevom sinu, međutim, nije se dogodilo unutar ove procedure pa je Telegram istražio je li tako zaključena ocjena uopće valjana, je li takva praksa suprotna zakonu te je li uobičajena u hrvatskim školama.

‘To nikome ne pada na pamet’

Nikola Dmitrović, ravnatelj MIOC-a odnosno zagrebačke XV. gimnazije, objasnio nam je da kod njih to nije uobičajeno. “Teoretski je tako nešto moguće, no kod nas se ne koristi niti bi to netko mogao učiniti na svoju ruku. Inicijativa za promjenom ocjene nakon što je zaključena morala bi doći do mene, međutim tako nešto nikome nije palo na pamet”, kaže Dmitrović i dodaje kako takvih situacija nije bilo niti za njegove prethodnice na čelu škole. Objašnjava kako se može dogoditi da nastavnik greškom unese krivu ocjenu u e-Dnevnik kod zaključivanja, a to potom popravlja školski administrator e-Dnevnika koji za to ima ovlasti. Sve se izmjene u e-Dnevniku bilježe.

Ravnatelj MIOC-a dodaje i kako je u njihovoj školi nekoć postojala mogućnost da se na razrednom vijeću naknadno preispita i promijeni ocjena. Razredno vijeće, pojasnimo, skup je svih profesora koji predaju u određenom razredu. “To možda još negdje postoji, ali kod nas ne”, zaključuje Dmitrović.

Praksa i u nekim uglednim školama

No, da takva praksa u nekim školama ipak i dalje postoji, u razgovoru za Telegram potvrđuje profesorica jedne vrlo popularne zagrebačke gimnazije čiji je identitet poznat redakciji, no zamolila je u tekstu ostati anonimna. U njezinoj se gimnaziji, kaže, ocjene potvrđuju upravo na sjednicama razrednih vijeća.

“Na njima razrednici čitaju opći uspjeh razreda, izostanke, tu se predlažu pohvalnice učenicima i slično. Uoči sjednice razrednog vijeća, razrednici mogu zamoliti predmetnog profesora da se nekom od učenika podigne neka ocjena, ako mu je značajna ili ako je riječ o iznimnom učeniku, a odluka hoće li izaći u susret razredniku i učeniku, na predmetnom je profesoru”, objašnjava ova profesorica.

Sjednica razrednog vijeća, dodaje, posljednja je prilika da se intervenira u ocjenu. “Osobno to ne radim jer mi tako nešto ne bi bilo ugodno, ali u praksi se događa”, zaključuje zagrebačka profesorica.

Pitali smo CARNET tko briše ocjene

Tehnikalije oko promjene ocjene za Telegram objašnjavaju iz CARNET-a koji daje podršku školama za korištenje e-Dnevnika: zaključnu ocjenu u roku 45 minuta od unosa može obrisati predmetni nastavnik koji je ocjenu upisao. Nakon isteka tog roka, ocjenu jedino može obrisati administrator e-Dnevnika, a nakon toga, nastavnik može unijeti novu.

Je li u Klasičnoj gimnaziji učestala praksa mijenjati ocjene nakon što su jednom zaključene i koliko takvih slučajeva godišnje u prosjeku imaju, upitali smo ravnateljicu Zdravku Martinić-Jerčić. Na naša pitanja nije odgovorila, s porukom kako traje inspekcijski nadzor tijekom kojega ne može odgovarati na medijske upite.

Ministarstvo kaže da je sve OK

O svemu smo upitali i Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Citirali su zakon kako učenik ili roditelj nezadovoljan zaključnom ocjenom, sukladno zakonu, ima rok od dva dana od završetka nastave podnijeti žalbu, a potom se u roku od dva dana provodi ispitivanje pred povjerenstvom. Ovi se rokovi, nastavljaju, odnose isključivo na podnošenje žalbi na ocjene, ali “ne na vremenski rok i procedure do kojeg predmetni nastavnik može promijeniti/unijeti zaključnu ocjenu iz svog predmeta”.

Ministarstvo, drugim riječima, potvrđuje da se ocjene u praksi mogu mijenjati i nakon završetka nastave.

Pravnici: Ocjene se mogu mijenjati

Da naknadno mijenjanje zaključnih ocjena zakonski nije problematično, Telegramu potvrđuju i pravnici s kojima smo razgovarali. Unisono tvrde da rok za izmjenu ocjena iz pojedinog predmeta prema Zakonu o odgoju i obrazovanju – nema. U Članku 73. navodi se da se “uspjeh učenika i zaključna ocjena za svaki nastavni predmet utvrđuju javno u razrednom odjelu, odnosno obrazovnoj skupini na kraju nastavne godine”. Pri tome nije precizirano kada taj kraj točno pada.

Zatim u Članku 76. istog zakona piše da “‘učenik ili roditelj koji nije zadovoljan zaključenom ocjenom iz pojedinog nastavnog predmeta ima pravo u roku od dva dana od završetka nastavne godine podnijeti zahtjev učiteljskom/nastavničkom vijeću radi polaganja ispita pred povjerenstvom”. Taj rok, prema riječima pravnih stručnjaka nije definitivan, odnosno ako učenik ili roditelj ne podnesu zahtjev, to ne znači da se ocjena ne može više promijeniti.

Protek roka ne znači nezakonitost

“Kada bi taj rok imao neku konkretnu posljedicu, onda bi to u zakonu bilo i navedeno. Ovako, na taj rok treba gledati kao na tzv. instruktivni rok. Primjerice, i u Zakonu o kaznenom postupku piše da sudac ima rok u kojem mora napisati presudu, no ako to ne učini ništa se posebno neće dogoditi”, tumače nam iskusni pravnici.

Povlače i paralelu s tzv. prekluzivnim rokovima u građanskim postupcima čije propuštanje dovodi do gubitka prava na naknadno poduzimanje te procesne radnje. “To je primjer s rokovima za podnošenje tužbi koji su strogo propisani. Ako se tužba u tom roku ne podnese, osoba gubi pravo da je u narednom periodu ipak podnese”, navode i ukazuju na tu bitnu razliku. Drugim riječima, prema mišljenju pravnih stručnjaka, izmjena zaključne ocjene nakon proteka navedenih rokova nije nezakonita.