Gotovo je, Hrvatska pobijedila na arbitraži. Ulagačima u golf na Srđu ne mora platiti milijarde odštete

Kronologija spora na megalomanski projekt doista je impresivna

Pogled na Dubrovnik i njegovu staru jezgru s brda Srđ 01.10.2018., Dubrovnik - Pogled na Dubrovnik i njegovu staru jezgru s brda Srdj.rPhoto: Grgo Jelavic/PIXSELL
FOTO: Grgo Jelavic/PIXSELL

Projekt golfa na Srđu, brdu iznad Dubrovnika godinama je izazivao kontroverze, a zadnjih pet i golemu financijsku prijetnju proračunu republike Hrvatske. Naime, nizozemski investitori kojima je projekt blokiran pokrenuli su protiv Hrvatske arbitražu tražeći 500 milijuna eura odnosno oko 3,75 milijarde kuna odštete. Državno odvjetništvo RH malo prije je objavilo da je arbitražni sud u Washingtonu odbio tužbu investitora.

Tužbom su tražili da im se vrati ono što su uložili prije nego što je postalo jasno da od golfa na Srđu neće biti ništa. Neslužbeno se može čuti da investitor ipak planira i neke nove poteze.

RH ugrozila projekt

Inače, ova arbitraža je pokrenuta 2017. kada je nizozemska tvrtka Elitech B.V. sa svojom hrvatskom podružnicom Razvoj Golf odlučila tužiti Hrvatsku. Sasvim konkretno tražili su osiguranje investicije i uloženih sredstava u projektu na Srđu za koje su smatrali da ih je državna administracija ugrozila. Tvrdili su da je njihov projekt totalno blokiran’ jer su im poništene već izdane dozvole. Pozivali su se i na bilateralni ugovor s Nizozemskom budući da je Elitech investicijsko društvo sa sjedištem u Nizozemskoj, a Razvoj Golf d.o.o. projektno društvo u Republici Hrvatskoj.

Prokurist tvrtke Razvoj Golf Ivan Kusalić u javnosti je govorio o naknadi za stotine milijuna dolara koje su prema njihovim riječima izgubili.

“Elitech i Razvoj Golf traže naknadu za stotine milijuna dolara koje su izgubili zbog postupaka Republike Hrvatske koji su bili usmjereni protiv njihovih ulaganja”, objašnjavao je.

Kronologija propasti

Golf Razvoj dobio je ugovorom što ga je još 2009. potpisao s Gradom Dubrovnikom 30-godišnju koncesiju na 18.500 metara kvadratnih na Srđu. Tamo su se trebali nalaziti kulturni i ugostiteljski sadržaji, luksuzne vile, hotelski kapaciteti, a na više od 300 kvadrata i Muzej domovinskog rata koji nije bio u koncesiji.

‘Srđ je naš’ i ‘Zelena akcija’ dugogodišnji su protivnici golfa na Srđu. Smatrali su projekt megalomanskim, a kako je raslo protivljenje aktivista i dijela građana, tako su pojedini investitori odustajali i preprodavali idejno rješenje za golf nad Dubrovnikom.

U jednom trenutku golf je čak bio proglašen projektom od izvanrednog interesa za Hrvatsku. To je izazvalo širenje smještajnih kapaciteta, ali i još veće negodovanje dijela građana. U Hrvatskoj je 2013. organiziran prvi referendum upravo na inicijativu ‘Srđ je naš’ koji se ticao golfa.

Upravni sud u Splitu 2017. poništava lokacijsku dozvolu za projekt golf resorta na Srđu. Nakon toga uslijedila je i arbitražna tužba.

Snažna argumentacija

“Međunarodni centar za rješavanje ulagačkih sporova u cijelosti je odbio tužbu za naknadom štete u sporu oko golf igrališta na platou Srđ iznad Dubrovnika”, objavio je danas DORH.

“Tvrtka Razvoj Golf tvrdila je da je izvršila velika ulaganja u Republiku Hrvatsku radi realizacije projekta Golf Srđ, odnosno da su kupili zemljište i izradili odgovarajuću dokumentaciju. Naveli su u tužbi i da je postupanje hrvatske strane dovelo do gubitka vrijednosti projekta Golf i povezane imovine što je dovelo do toga da je zemljište izgubilo značajan dio svoje vrijednosti, da je time doveden u pitanje i sam projekt te da je Republika Hrvatska, između ostaloga, indirektno izvršila eksproprijaciju njihovih ulaganja.

Pri tome su se pozivali na odredbu Članka 6. Ugovora o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja između Republike Hrvatske i Kraljevine Nizozemske Državno odvjetništvo Republike Hrvatske je uloženim znanjem i snažnom argumentacijom uspjelo osporiti tužbu nizozemskog investitora”, poručili su iz DORH-a.