Grad za poskupljenje radova na žičari optužuje projektante. Proučili smo dokumente, pokazuju suprotno

Telegram je u posjedu originalnog idejnog projekta prema kojem je stanica žičare trebala biti puno manja

Nakon što je nepoznati autor na YouTubeu objavio sedmosatni video o mogućim malverzacijama prilikom gradnje Sljemenske žičare, a u kojem se detaljno objašnjava kako je naknadnim izmjenama cijena ukupni trošak izgradnje napumpan za još 89 milijuna kuna, Telegram sada doznaje i nove detalje ove afere.

Naime, prije nekoliko dana pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, Dinko Bilić, objavio je sažetak analize nadzora nad radovima koje je zatražio njegov ured, a prema kojoj je do povećanja troškova došlo uslijed neadekvatne i nepotpune dokumentacije dostavljene Gradu od strane projektanata.

Tvrde i kako planiraju tužiti tvrtku Elektroprojekt i njihove podizvođače za štetu od 80 milijuna kuna. No, prema dokumentaciji koju posjedujemo vidljivo je da je, barem u dijelu izgradnje Donje postaje (dakle glavne zgrade otkuda žičara kreće prema Sljemenu), odgovornost za veliki rast troškova upravo na Gradu, a ne na projektantima. Barem ne onim prvima.

Originalna Donja postaja je bila manja

Kako je vidljivo iz lokacijske dozvole iz siječnja 2017. i idejnog rješenja iz 2016. projektanata tvrtke Elektroprojekt, Jasne Botušić Brebrić i Roberta Alara, Donja postaja je trebala biti znatno manjih gabarita i drugačijeg oblika nego što je u konačnici projektirano i izgrađeno.

Idejni projekt pokazuje kako je žičara trebala izgledati Telegram

Naime, nakon što je s Elektroprojektom ugovorena izrada glavnih i izvedbenih projekata došlo je do projektiranja sasvim drugačije postaje dvostruko većih gabarita, i vizualno potpuno različite od Donje postaje iz izvornog idejnog projekta, a za koju će se kasnije otkriti da jako podsjeća na zgradu tvrtke Deloitte u Oslu.

Ipak, da bi se mogao napraviti glavni projekt za posve novu i veću građevinu, a koja ne izgleda kao ona kakvu su zamislili prvi projektanti Elektroprojekta, Grad je prvo morao ishoditi izmjenu lokacijske dozvole. Naime, ona postojeća je bila izdana prema prvom idejnom projektu. To je u ime Grada, a po ovlaštenju gradonačelnika, učinio njegov posebni savjetnik za koordinaciju gradske uprave Vladimir Gruborović. On je dopune i izmjene starog idejnog projekta napravio prema novom projektu koji je napravila projektantica koja u tom trenutku ulazi u priču – Ana Lovinčić.

Izmjena lokacijske dozvole kako bi se izgradio veći objekt Telegram

U priču ulazi Ana Lovinčić

Lovinčić je na zahtjevnom projektu i za cifru od 1,25 milijuna kuna kao podizvođač od strane Elektroprojekta angažirana u rujnu 2017., iako je tvrtku osnovala tek početkom te godine. Tu je zgodno spomenuti članak objavljen u 24sata, a u kojem se tvrdi da su gore spomenuti Bandićev savjetnik, gospodin Gruborović i projektantica Lovinčić u vezi.

Još jedan detalj: 24sata tvrde da su Gruborović i Lovinčić 2016. zajedno otputovali u Oslo, na ‘obilazak gradskih površina Osla’, što je zabavna slučajnost kad se uzme u obzir opće mišljenje da postaja žičare i zgrada u tom gradu liče. Oboje su odbili komentirati navode portala.

Lovinčić na kraju tužila Grad

Inače sve zahtjeve za izmjenama i dopunama lokacijskih dozvola, kao i za izdavanje građevinskih dozvola, potpisao je upravo Vladimir Gruborović, koji je i vodio cijelu pripremu dokumentacije za žičaru.

Kako je pak doznao Jutarnji list Lovinčić i njena tvrtka Arhitektura u bijelom prije nekoliko su dana podnijeli tužbu na Trgovačkom sudu u Zagrebu zbog povrede autorskih prava te traže privremenu mjeru da se radovi na izgradnji Donje postaje obustave i izvedu sukladno projektu. To je neobično, budući da je i njen projekt značajno izmijenio onaj prijašnji.

Troškovi samo rastu

Neovisni zastupnik u zagrebačkoj gradskoj Skupštini i kandidat za gradonačelnika Renato Petek izračunao je da su dva osnovna ugovora (oprema i građevinski dio) za gradnju žičare poskupjela s originalnih 411,1 milijun kuna na 514,6 milijuna kuna. Kada se to zbroji s dodatnim troškovima te kamate koje će se morati platiti po kreditu kojim je financirana žičara, iznos koji su građani do sada upumpali u nju doseže najmanje 709 milijuna kuna.

Žičaru gradi tvrtka GIP Pionir u vlasništvu Ranka Predovića koja je početkom 2017. godine pobijedila i na natječaju za uklanjanje infrastrukture stare žičare vrijednom 5,6 milijuna kuna. Od 2006. za Grad Zagreb su izveli čak 46 poslova, a među njima su i Bandićeve fontane. Ta je tvrtka izgradila i zgradu u Bužanovoj ulici u kojoj gradonačelnik Bandić ima stan. Kompanija djeluje unutar Pimont grupe u kojoj su još i tvrtke Gradko, Paron, Munis, Framag, Tehnikagradnja i Matim. Telegram je oko ove priče poslao upite Gradu, arhitektici Ani Lovinčić te tvrtki Elektroprojekt te ćemo ih objaviti kada nam odgovore.