Građani traže radikalnu reformu EU-a. Hrvatska i još 12 članica potpisale dokument protiv 'preuranjenih' promjena

Države članice smatraju kako je 'preuranjeno' govoriti o izmjenama temeljnih ugovora EU-a

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a press conference after a virtual summit with China's President in Brussels on April 1, 2022. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Konferencija o budućnosti Europe, jednogodišnje ispitivanje mnijenja europske javnosti, pokazala je da su građani nezadovoljni i traže brojne promjene unutar EU-a. Neke od tih reformi, poput ukidanja prava veta država članica o vanjskoj politici te izmjene izbora za Europski parlament, zahtijevale bi promjenu temeljnih ugovora o Europskoj uniji. Dok su šefica Europske komisije Ursula von der Leyen i francuski predsjednik Emmanuel Macron danas podržali takav korak, 13 država članica, među njima i Hrvatska, smatraju da je izmjena Ugovora “preuranjena”.

Prema non-paperu, koji su javno objavila stalna predstavništva Švedske i Danske u EU-u, 13 država članica smatra kako treba ozbiljno razmotriti prijedloge koji su iznijeli građani tijekom Konferencije o budućnosti Europe, ali da oni ne smiju biti “instrumentalizirani kako bi služili posebnim interesima”, time neizravno kritizirajući Europski parlament bez spominjanja te institucije.

“Ne isključujemo niti jednu mogućnosti u ovom trenutku, ali ne podržavamo nepromišljene i preuranjene pokušaje da se pokrene proces izmjene Ugovora o EU-u”, navodi se u non-paperu i dodaje kako time postoji “ozbiljan rizik odvlačenja političke energije od važnih zadaća pronalaženja rješenja za pitanja na koja građani očekuju odgovor te od hitnih geopolitičkih izazova s kojima se Europa suočava”.

‘Ne treba žuriti’

Države potpisnice non-papera smatraju da EU unutar sadašnjih ugovora može upravljati krizima. “Već imamo Europu koja funkcionira. Ne trebamo žuriti u institucionalne reforme kako bi dostavili rezultate”, navodi 13 zemalja.

Uz Hrvatsku potpisnici non-papera su Bugarska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Rumunjska Slovenija i Švedska. Države članice tvrde i kako “izmjena Ugovora o EU-u” nije bila svrha Konferencije o budućnosti Europe. Telegram je od Vlade i Ministarstva vanjskih poslova zatražio komentar, ali za sada nismo dobili odgovor.

Neki od prijedloga Konferencije o budućnosti Europe, poput ukidanja veta u vanjskoj i sigurnosnoj politici, zahtijevaju promjenu Ugovora o EU-u, zbog čega je Europski parlament pozvao na sazivanje konvencije kako bi se raspravljalo o tim pitanjima.

Macron za promjene

Prijedlog EP-a odobrava francuski predsjednik Macron, koji je kazao da Europska unija mora biti “efikasna i suverena” kako bi odgovorila na globalne izazove. Smatra da je to teško postići u sadašnjem okviru.

“Izazov je da budemo efikasni i u doba mira, a ne samo u krizama”, istaknuo je Macron u Europskom parlamentu na završnoj svečanosti Konferencije. “Suočeni s time moramo revidirati ugovore, to je jasno”, rekao je Macron, dodavši da je jedan od načina za to sazivanje konvencije o promjeni ugovora. “To znači i napredovati da stvari budu jednostavnije i više koristiti glasanjem kvalificiranom većinom za glavne javne politike”, poručio je francuski predsjednik koji će tu temu postaviti na Europskom vijeću.

AFP navodi da su podršku promjeni ugovora iskazali Francuska, Italija, Španjolska, Belgija, Nizozemska i Luksemburg. Za pokretanje rasprave o tom pitanju na Vijeću potrebna je većina, a za promjenu Ugovora sve države članice moraju dati suglasnost. Premijer Andrej Plenković je kazao da bi “trebalo malo stati na loptu“ i da je hrvatski stav kako „u okvirima današnjih ugovora ima dovoljno prostora za napredak“.

‘Treba ići dalje’

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je kako se pokazalo da Unija može učiniti puno toga s postojećim ovlastima pa tako može odmah i adresirati dio preporuka Konferencije o budućnosti Europe.

„Međutim, potrebno je ići dalje. Primjerice, uvijek sam tvrdila da jednoglasno glasanje u nekim ključnim područjima jednostavno više nema smisla ako želimo brže napredovati i da bi Europa trebala imati veću ulogu u zdravstvu ili obrani nakon iskustva u protekle dvije godine“, kazala je Von der Leyen, dodavši da će u rujnu predstaviti prve prijedloge kao odgovor na preporuke Konferencije o budućnosti Europe.

„Poanta je da ste nam rekli smjer u kojem želite da ova Europa ide. Na nama je sada da krenemo najizravnijim putem tamo ili koristeći ovlasti unutar Ugovora ili mijenjanjem ugovora gdje je to potrebno“, dodala je Von der Leyen, pozdravivši prijedlog parlamenta za sazivanjem konvencije o promjeni Ugovora.