Građanin u emisiji: 'Prikupili smo 6 kila dokumentacije, još čekamo obnovu'. Ministar Horvat: 'Vi ste svjedok da se može!'

Godinu dana nakon zagrebačkog potresa rasprava o toj temi još uvijek zvuči suludo

Točno godinu dana prošlo je od velikog potresa koji je pogodio Zagreb, a građani kojima su uništeni stanovi i kuće još uvijek čekaju obnovu. Među njima i predstavnik stanara zgrade s crvenom naljepnicom Alan Čaplar, koji je jutros govorio o svom iskustvu s obnovom u emisiji Hrvatskog radija U mreži prvog.

“Prije godinu dana napustio sam stan u zgradi koja ima pukotine na zidu u koje mogu staviti dlan. Nadali smo se da će graditelji već sada ojačati zidove. Prvo smo napravili hitni popravak dimnjaka, pa smo čekali zakon, uputili obrasce. Prikupili smo sve što smo mogli da ubrzamo. Dobili smo studiju, glavni i mehanički projekt, procjene troškova, dozvole, odobrenja, potvrde, izvatke, odluke. Tako je nastala hrpa od šest kilograma dokumenata koje smo početkom veljače predali ministarstvu, ali još uvijek, kao i svi drugi, čekamo obnovu”, rekao je Čaplar, te dodao kako stanari još uvijek nemaju odgovor na brojna važna pitanja.

Ministar tvrdi da se ne može brže

Ministar graditeljstva Darko Horvat, koji je također gostovao u emisiji, slučaj gospodina Čaplara, evidentno, vidi kako pozitivan primjer. Kaže kako je on svjedok da se sve što je potrebno može prikupiti.

“Je li nečega ima 6 ili 9 kilograma, gospodin je svjedok da se sve što se trebalo može prikupiti”, rekao je ministar. Tvrdi je kako u medijskom prostoru ima puno dezinformacija, te da nije istina da su se stvari mogle brže rješavati.

Berislav Medić s Arhitektonskog fakulteta kaže, pak, da se uvijek može brže i bolje, ali i da je ljudima preporučivao da sami obnavljaju i ne čekaju, te da će im se novac vratiti.

‘Upravitelji zgrada trebali bi više sjediti sa stanarima’

Potpredsjednica Hrvatske gospodarske komore za građevinarstvo Mirjana Čagalj je kazala kako je obnova počela na dan potresa pa je tako pobrojala donesene hitne mjere, zakon i početak izrade projekata. “To je dio koji nije vidljiv”, rekla je te dodala da bi bez dobre pripreme danas vladao kaos.

Istaknula je također kako je o zgradama trebalo puno bolje brinuti što je posao koji su trebali odraditi stanari i upravitelji zgrada, te da se u cijeloj izvanrednoj situaciji pojavila i činjenica da nisu riješeni brojni međuvlasnički odnosi što je utjecalo na ishođenje potrebne dokumentacije za obnovu.

“Moglo je biti brže, ali organizirani sustav zahtijeva vrijeme, a ljudi je teško razumjeti. Nije lako nositi se sa svim ovim ako niste ta profesija. Upravitelji zgrada trebali bi malo više sjediti s građanima i sa svojim stanarima. Teško je ljudima reći da trebaju strpljenje, ali trebaju strpljenje. Vjerujem da će građevinski radovi započeti za mjesec ili dva, a to je ono što građani vide i što misle da je jedini dio koji se radi, a sve prije puno je zahtjevnije”, zaključila je.