Gradonačelnik Čehok dobio je dvije godine zatvora, a mi podsjećamo na sve njegove nestašnosti

Varaždinski gradonačelnik danas je u Zagrebu nepravomoćno proglašen krivim

Varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok danas je u Zagrebu nepravomoćno osuđen na dvije godine zatvora jer je, prema presudi, pogodovanjem poduzetniku Davoru Patafti koji je zbog poticanja na zlouporabu položaja osuđen na godinu i osam mjeseci.

S druge strane, Čehok, Davor Patafta i Tomislav Kezelj nepravomoćno su oslobođeni za prvu točku optužnice koja je teretila Čehoka da je mimo javnog natječaja jednoj od Pataftinih tvrtki dao posao zbrinjavanja otpada, iako nije bila osposobljena za taj posao.

Krivi su pak za zamjenu zemljišta s gradom, na čemu je Pataftina tvrtka zaradila nešto više od četiri milijuna kuna, te za preplatu zemljištu kod gradnje POS-ovih stanova u Varaždinu. Grad Varaždin na tome je izgubio oko 1,8 milijun kuna, a u tome im je prema presudi pomogla Pataftina suradnica Narcisa Huljev koja je sredila prenapuhane procjene vrijednosti zemljišta. Ključan dokaz protiv Čehoka bio je iskaz vještaka Antuna Možine koji je USKOK-u potvrdio da je lažirao vrijednost zemljišta koje je tvrtka poduzetnika Davora Patafte mijenjala s Gradom Varaždinom.

Dosad mu procesi nisu nimalo štetili karijeri

Za Čehoka to ništa ne znači jer prema zakonu mandat gradonačelniku prestaje tek danom pravomoćnosti presude kojom je osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju dužem od jednog mjeseca. Njegova presuda je nepravomoćna, a kazneni progon mu očito nije naštetio u političkoj karijeri.

Naime, od 2011. godine, pa do povratka na čelo Varaždina u ljeto prošle godine, Čehok je dva puta bio u istražnom zatvoru, a DORH još uvijek ozbiljno tvrdi da je grad oštetio za više od 20 milijuna kuna.

Popularnost je Čehok, opet unatoč optužbama, potvrdio i performansom s izbornikom hrvatske nogometne reprezentacije Zlatkom Dalićem i pjevačem Markom Perkovićem Thompsonom na dočeku u Varaždinu. U svojoj je obrani nedavno je na sudu čak optužio USKOK da mu je hapšenjem i pokretanjem procesa prekinuo projekte koji bi donijeli korist gradu. Telegram donosi kronologiju kaznenog progona bivšeg i sadašnjeg gradonačelnika Varaždina.

1. Uhićenje nakon skidanja imuniteta u Saboru

Ivan Čehok uhićen je u lipnju 2011. godine. Pritvaranje je uslijedilo nakon što mu je Sabor na zahtjev DORH-a skinuo imunitet. Jer Čehok je tada, osim gradonačelnik Varaždina, bio i nezavisni saborski zastupnik.

Dvojica saborskih zastupnika HDSSB-a Ivan Drmić i Boro Grubišić tada su u raspravi tražili da se Čehoka ne lišava slobode, dok je HDZ-ova zastupnica Dubravka Šuica bila suzdržana. HDSSB-ovci su tvrdili da se Hrvatska pretvorila u policijsku državu, nakon što je tijekom pristupnih pregovora Europskoj uniji i ispunjavanja uvjeta iz Poglavlja 23 iz područja pravosuđa i temeljnih prava, otvoreno niz antikorupcijskih istraga.

Međutim, nakon uhićenja Čehok je ipak zadržan u istražnom zatvoru kako ne bi ometao istragu i pokušao utjecati na svjedoke.

2. Za izlazak na slobodu platio je izdašnu jamčevinu

Odmah nakon otvaranja istrage u kojoj ga se sumnjičilo za milijunsku štetu učinjenu gradu, te pogodovanje poduzetniku Davoru Patafti, Čehok je dao ostavku na gradonačelničku funkciju. Time je istovremeno otklonio i mogućnost da mu se istražni zatvor produži zbog opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.

Nakon što je prikupio dva i pol milijuna kuna jamčevine već krajem srpnja 2011. godine Čehok je pušten iz Remetinca. Slobodu si je jamčio sa 100.000 kuna ušteđevine te upisom hipoteke na vlastitu kuću i mamino zemljište.

No, u siječnju 2013. godine, tada već bivši gradonačelnik Varaždina, ponovno je lišen slobode. U drugoj istrazi povezivalo ga se s pogodovanjem drugom zagorskom poduzetniku, Miroslavu Buniću. Tada je u Remetincu proveo dva mjeseca. Izašao je na slobodu nakon što su ispitani svi svjedoci.

3. Ubrzo je podignuta prva optužnica protiv Čehoka

USKOK je već u prosincu 2011. podigao prvu optužnicu protiv Ivana Čehoka. Uz njega bili su optuženi i Davora Patafta, Tomislav Kezelj, Narcisa Huljev i Hrvoje Vojvoda. Bivšeg gradonačelnika teretilo se da je poduzetnicima Davoru Patafti, vlasniku T7 Grupe, i Hrvoju Vojvodi, vlasniku Ekos Holdinga omogućio stjecanje nepripadne materijalne koristi. Sporni su bili ugovori koje je Grad Varaždin s Čehokom na čelu potpisao s T7 Grupom. Sasvim precizno radilo se o kupnji zemljišta za poticanu stanogradnju, posao zbrinjavanja otpada u MBO pogonu, te suradnja u varaždinskoj Zračnoj luci. U posao oko kupovine zemljišta za POS sudjelovao je i Ekos Holding Hrvoja Vojvode.

Prema optužnici, T7 Grupa i Ekos Holding poslovima s gradom pribavili su nepripadnu materijalnu korist od najmanje 35,8 milijuna kuna, a Grad Varaždin i tvrtke u gradskom vlasništvu oštećene su za najmanje 49,5 milijuna kuna.

Postupak zbog ovih malverzacija vođen je na Županijskom sudu u Zagrebu, a USKOK je na kraju izmjenio optužnicu i štetu smanjio na 15 milijuna kuna. Svi okrivljeni od početka su tvrdili da nisu krivi.

4. Traje i drugi proces na Županijskom sudu u Zagrebu

Istovremeno, na zagrebačkom Županijskom sudu u tijeku je i drugi postupak protiv Čehoka. Tu se, prema optužnici koja je potvrđena još u veljači 2016. godine, Čehoka i njegovog tadašnjeg zamjenika Zlatka Horvata, tereti za pogodovanje bivšem predsjedniku uprave Zagorje-Tehnobetona Miroslavu Buniću. S njima je optužen i bivši pročelnik gradskog Odjela za prostorno uređenje Stanko Vitez.

Ove malverzacije sežu još u 2003. godinu. Čehok je tada, tvrdi USKOK, oštetio grad za 390.775 eura na poslovima prodaje gradskog zemljišta, a zajedno s Horvatom od 2005. do 2011. učinio je još 3,2 milijuna kuna štete jer je s optuženim poduzetnikom i njegovim tvrtkama mijenjao nekretnine i pogodovao mu kod dobivanja poslova s gradom.

Kao protuuslugu za pogodavanje, navodi se u optužnici, Čehoku i Horvatu na njihovo je traženje Bunić platio dio cijene za kupljene stanove. Za Čehokov stan, tvrdi USKOK, izdvojio je 100.000 kuna, a za stan Horvatova sina 103.000 kuna.

Još 230 tisuća eura mita Čehok i Horvat dobili su jer su jednoj tvrtki omogućili neplaćanje komunalnih doprinosa, dok je, kako se sumnja Vitez dobio 145 tisuća kuna mita jer je drugoj firmi omogućio žurno izdavanje građevinskih i lokacijskih dozvola. Kao mito su Vitez i članovi njegove obitelji dobili stanove po povoljnijoj cijeni.

5. A još je tu i treći sudski proces protiv Čehoka

Čehok je optužen u još jednom procesu. S bivšim direktorom komunalne tvrtke Parkovi, Miljenkom Ptičekom, prema optužnici je sklopio ugovor kojim je grad Varaždin oštetio za 4,46 milijuna kuna.

Navodno su njih dvojica još početkom 2006. godine, na temelju prethodne suglasnosti Gradskog poglavarstva Grada Varaždina, sklopili ugovor o zamjeni zemljišta kojim je Grad u zamjenu za zemljište u šumi Jelačić uz rijeku Dravu tvrtki Parkovi, u kojoj je Grad Varaždin bio većinski vlasnik ali je dio vlasništva bio i u rukama privatnih osoba, predao zemljište uz Gradsko groblje u Varaždinu. Parkovi su naknadno dio tog zemljišta ukupne površine oko 40 tisuća kvadrata prodali slovenskom Mercatoru koji je tamo izgradio svoj trgovački centar.

Državno odvjetništvo međutim tvrdi da u trenutku potpisivanja ugovora ni Grad Varaždin ni tvrtka Parkovi nisu bili vlasnici zemljišta koje su razmjenjivali, odnosno da su oba zemljišta bila u društvenom vlasništvu i da je pravo na oba zemljišta imao Grad Varaždin.

Evo što je Čehok rekao nakon današnje presude. Tvrdi da će u žalbi dokazati da ni za što nije kriv.

USKOK je najavio žalbu na odluku suda, jer su prema mišljenju zamjenika ravnateljice Tončija Petkovića kazne preblage.