Je li gradska vlast u Varaždinu pala zbog natječaja za otpad koji je trebao dobiti Petar Pripuz?

Neki od vjećnika tvrde pak kako je slučaj politički: ‘HDZ je tražio od Čehoka da im podrži proračun Županije, a oni su mu zauzvrat pomogli da sruši gradski’

Održana 16. Sjednica Gradskog vijeća grada Varaždina 31.01.2019., Varazdin- 16. Sjednica Gradskog vijeca grada Varazdina. Ivan Cehok.rPhoto: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Vlada RH odlučila je na sjednici u četvrtak kao svoju povjerenicu u Grad Varaždin poslati Lovorku Horvat. Riječ je o pročelnici iz Varaždinske županije koju vodi HDZ-ov Anđelko Stričak, a do izbora bi trebala obavljati poslove iz nadležnosti Gradskog vijeća Grada Varaždina. Vlada ga je ovaj tjedan raspustila nakon što nije izglasan proračun za 2023., dok je gradonačelnik SDP-ov Neven Bosilj, ostao na svojoj funkciji.

Iako je u proračunu bilo niz gradskih projekata koje je trebalo financirati ove godine, najsporniji je, suglasni su svi akteri na varaždinskoj političkoj sceni, bio onaj za zbrinjavanje bala s varaždinskim otpadom. Riječ je o sanaciji odlagališta Brezje što je trebalo biti odrađeno za nešto manje od 217 milijuna kuna, odnosno oko 29 milijuna eura.

Pripuz kao glavni na natječaju

Na natječaj se krajem prošle godine javio samo Petar Pripuz, odnosno zajednica ponuditelja u kojoj je Ce-Za-R, tvrtka u vlasništvu njegove CIOS grupe, s tvrtkom HIS d.o.o. Ispalo je da samo oni mogu obaviti posao iz natječaja, zbog čega su se pojavile spekulacije da je dokumentacija prilagođena upravo za Pripuza. Tim više što je kao konzultanticu na projektu Bosilj angažirao Mirku Jozić, nekadašnju pročelnicu Milana Bandića.

Potrebna većina gradskih vijećnika na kraju nije podržala prijedlog proračuna iz kojeg se trebao financirati i taj posao, pa je sada pitanje hoće li se problem ovog odlagališta uopće početi rješavati ove godine. Gradonačelniku Bosilju vrijeme curi, jer rok za potpisivanje ugovora s Pripuzom ističe u svibnju.

Inače, varaždinske bale problem su star više od 17 godina. Sve je počelo 2005. kada je Gornji Kneginec, u susjedstvu Varaždina, odlučio zatvoriti svoje odlagalište. Varaždin svoje još nije imao pa su otpad balirali i odložili ga u Brezju. Trebalo je to biti samo privremeno rješenje, no 10 tisuća kamiona otpada na prostoru od 50 nogometnih igrališta još uvijek prijeti Varaždinu.

Kronologija problema s otpadom

Zbog problematičnog pokušaja da sanira odlagalište s balama svojevremeno je bio uhićen i bivši gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok. Sada su upravo njegovi gradski vijećnici odbili podržati proračun kojim je trebao biti financiran ugovor s Ce-Za-R-om.

Ranije se sumnjalo da je Čehok posao sa zbrinjavanjem bala gurao poznatom lokalnom poduzetniku Davoru Patafti, odnosno njegovoj tvrtki T7 Vis. I Patafta je danas gradski vijećnik, no o proračunu na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Varaždina nije glasao. Zanimljivo je da je upravo on Pripuzu prodao postrojenje MBO, za mehaničko-biološku obradu otpada na lokaciji Brezje.

Inače, USKOK tvrdi da je Čehok Patafti omogućio gradnju tog postrojenja još u periodu od 2008. do 2011. godine. Prema USKOK-ovoj optužnici, sredio mu je stjecanje zemljišta u Brezju, i to zamjenom zemljišta koja je, kako se sumnja, išla na štetu grada. U prvom sudskom procesu i Čehok i Patafta oslobođeni su tih optužbi. No, Vrhovni sud vratio je prije godinu i pol slučaj na ponovni postupak. Suđenje se eto ponavlja u jeku najnovije rasprave o zbrinjavanju varaždinskog smeća.

Interventno zbrinjavanje otpada

Zapravo se te 2008. radilo o interventnoj sanaciji odlagališta bala, koju se konačno pokušalo ukloniti iz poduzetničke zone Brezje. Ova je zona trebala biti magnet za ulagače, no zbog problema sa smećem sve je zapelo. U nekoliko navrata, nakon to prvog Čehokovog pokušaja, gradske su vlasti s Fondom za zaštitu okoliša pokušavale riješiti problem bala, no ugovori su redom propadali. Ovdje valja podsjetiti da je i gradonačelniku Goranu Habušu proračun pao upravo zbog istog problema.

Za to vrijeme o varaždinskih 100 tisuća tona smeća u Brezju pisalo se kao o ekološkoj bombi. Inspekcija Ministarstva zaštite okoliša u nekoliko je navrata nalagala sanaciju odlagališta, no evidentno je da je sve dočekalo zadnje lokalne izbore kada je vlast u gradu Varaždinu osvojio SDP-ov Neven Bosilj.

Ovaj rođeni Varaždinac s doktoratom informacijskih i komunikacijskih znanosti, član Mense i Hrvatske komore inženjera u elektrotehnici te autor nekoliko znanstvenih i stručnih radova, još tijekom predizborne kampanje obećavao je da će sanirati odlagalište bala. Tvrdio je da cijena mora biti niža od 1030 kuna plus PDV po bali, i da raniji ugovori koje je Pripuz imao s Gradom Varaždinom nisu povoljni.

Proračun srušen zbog bala smeća

Ivan Čehok ustvrdio je za Telegram da on i ostala četiri gradska vijećnika s njegove liste nisu htjeli podržati proračun za 2023. budući da je njime bio obuhvaćen ugovor prema kojem bi cijena zbrinjavanja bala bila viša od dvije tisuće kuna.

“Tražili smo od gradonačelnika da izdvoji saniranje bala iz proračuna i da za to pripremi rebalans kako bismo se čim bolje upoznali s detaljima. No, on to nije želio. I HDZ ga je najprije podržavao a kasnije nisu digli ruke jer nisu željeli podržati veću cijenu sanacije tog otpada”, dodaje Čehok potvrđujući kako odluka o odabiru ponuditelja još nije donijeta.

Inače, oko samog teksta natječaja bilo je puno polemika u varaždinskoj političkoj i stručnoj javnosti. Naime, budući da je kao konzultantica na projektu sanacije odlagališta angažirana nekadašnja Bandićeva suradnica sumnjalo se da se sve priprema za Pripuza s kojim je Bandić blisko surađivao i u Zagrebu. Doduše uz Jozić su još bili angažirani i Aleksandra Anić Vučinić, ugledna stručnjakinja s Geotehničkog fakulteta u Varaždinu, odvjetnica Željka Brlečić, te Bruno Ister direktor varaždinske tvrtke Varkom, pa je Bosilj tvrdio da nema govora o pogodovanju.

Pogoduje li se ipak Pripuzu?

No, samo spominjanje gospođe Jozić izazivalo je kod nekih konotacije o mogućem guranju unosnog posla Pripuzu za što je bio optužen i Bandić. Prvostupanjskom presudom Pripuz je oslobođen, jer je utvrđeno da nije tražio da mu Grad Zagreb, čije su ulice u to vrijeme bile prepune otpada, dodijeli posao. USKOK je pak tvrdio da je kaos isceniran upravo da bi se pod krinkom hitnosti angažiralo Pripuzov CIOS.

Telegram je u tri navrata poslao upite u CIOS grupu oko detalja natječaja za varaždinsko smeće, no odgovore nismo dobili.

Da je ključni razlog zbog kojeg 30. studenog 2022. nisu podržali proračun bio upravo ovaj natječaj potvrdili su i vijećnici Dubravka Novak i Ivan Obadić. Gospođa Novak je još tijekom javne rasprave na vijeću istaknula kako je previše toga ostalo nejasno u natječaju koji je proveden, zbog čega je bila spremna tražiti referendum.

Nejasni detalji golemog natječaja

“Nismo podržali proračun jer nismo imali sve informacije o natječaju”, kazao nam je Ivan Obadić dodajući kako cijeli postupak, po njegovom mišljenju nije bio dovoljno transparentan. Bio je doduše, puno transparentniji od onih koje je ranije provodio Čehok.

“Ipak, u pitanju je 216 milijuna kuna. Da dignem ruku za to, moram imati dovoljno informacija”, dodao je Obadić. Potvrdio nam je da je nakon te posljednje sjednice gradskog vijeća gradonačelnik Bosilj organizirao međustranačke sastanke na kojima su svi zainteresirani dobili dodatne informacije. No, rasprave o proračunu više nije bilo te on nije donijet u zakonskom roku. Zato je gradsko vijeće raspušteno i sada se ide na nove izbore.

HDZ: ‘Ovo je pokušaj najveće pljačke’

HDZ-ov vijećnik Alen Runac koji također nije glasao za novi proračun izjavio je tijekom rasprave na sjednici vijeća kako je projekt sanacije bala samo jedan od loših projekata gradonačelnika Bosilja.

Telegramovi izvori koji su pak željeli ostati anonimni, osim što ukazuju na moguće pogodovanje Pripuzu tijekom natječaja, naglašavaju kako ovaj slučaj ima i čisto političku pozadinu. “HDZ je tražio od Čehoka da im podrži proračun na županijskoj razini, a oni su mu, za uzvrat, pomogli da sruši proračun u Gradu Varaždinu”, tvrde.

Bosilj:’Projekt provodimo sveobuhvatno’

Na kraju svi postavljaju pitanje je li se ovaj sporni natječaj uopće mogao provesti na drugačiji način i ima li itko kompetentniji od Pripuzove kompanije za ovaj posao. Gradonačelnik Bosilj tvrdi da je natječaj bio OK. Za Telegram je objasnio kako je sve rađeno transparentno, prema pravilima EU i hrvatskim propisima, kao i u suradnji s Ministarstvom nadležnim za zaštitu okoliša.

“Projekt se provodi sveobuhvatno, a pored uklanjanja i oporabe baliranog komunalnog otpada podrazumijeva i uklanjanje građevina koje se neće koristiti u daljnjoj namjeni prostora te sanaciju onečišćenog tla. Projekt će sufinancirati Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 40 posto od ukupno prihvatljivih troškova. Radi pribavljanja sredstava za sufinanciranje projekta i provedbu projekta sukladno pozitivnim zakonskim propisima Republike Hrvatske, bilo je potrebno provesti cijeli niz aktivnosti prije samog raspisivanja javnog natječaja za sanaciju odlagališta”, poručio nam je. Ništa sporno prema njegovim riječima nema ni u angažmanu nekadašnje Bandićeve suradnice Mirke Jozić, budući da je u pitanju iznimno složeni projekt.

Zašto bale sa smećem nisu analizirane?

Neki sugovornici ukazali su nam da je grad ipak pogriješio kada prije novog natječaja nije napravio novu analizu sastava otpada u balama. Naime, on na lokaciji u Brezju leži od 2005., pa je, tvrde, moguće da se sastav promijenio, što kao posljedicu može imati i drugačiji način zbrinjavanja od onog koji je tražen. Ovaj zadnji natječaj raspisan je sredinom prošle godine, a posljednja kategorizacija otpada napravljena je 2019. godine. Inače potvrda o kategorizaciji otpada vrijedi godinu dana.

Na naš upit zašto nisu ponovno analizirali bale iz Grada Varaždina poručuju kako se od 2019. ništa nije promijenilo.

“Da se kategorizacija i promijenila ovaj se otpad ne bi mogao odlagati na odlagališta neopasnog otpada jer sadrži nedozvoljene koncentracije otopljenog organskog ugljika (DOC-a). Zato je jedino moguće rješenje njegova oporaba što je u konačnici ekološki prihvatljivije i u skladu s europskim direktivama i hrvatskim zakonodavstvom”, zaključuju.