Gradonačelnik Penava sudu je donirao motorčiće i printere. A onda istom tom sudu podnio tužbu protiv gradskog vijećnika

Sutkinja koja je dobila predmet predložila je da ga preuzme neki drugi sud, ali nije prošlo

Zagreb: Vukovarski gradonačelnik Penava o pripremama za Dan sjećanja 15.11.2018., Zagreb- Vukovarski gradonacelnik Ivan Penava obratio se u Saboru novinarima i komentirao pripreme za Dan sjecanja na zrtvu Vukovara.

Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Gradonačelnik Vukovara, Ivan Penava (HDZ), u lipnju 2016. godine poklonio je, u ime grada na čijem je čelu, Općinskom sudu u Vukovara četiri mopeda, 12 printera i tri tonera. Ukupna vrijednost donacije bila je 83.520,75 kuna. Godinu dana kasnije, nakon što je na lokalnim izborima 2017. osvojio drugi mandat, gradonačelnik Penava Općinskom sudu u Vukovara podnio je tužbu protiv gradskog vijećnika Pavla Josića (Živi zid) za klevetu.

Josić je televiziji N1, među ostalim, rekao kako je Penava prvi mandat dobio zahvaljujući osobama s čekićima, aludirajući na razbijanje ploča s ćiriličnim natpisima na državnim i javnim ustanovama. Penava je to doživio kao klevetu, pa je svog vijećnika tužio istom onom sudu kojem je godinu dana ranije poklonio mopede, štampače i tonere. Sredinom listopada ove godine, sutkinja Općinskog suda u Vukovaru, koja je dobila taj predmet, obratila se Vrhovnom sudu predlažući da se kazneni predmet protiv Josića premjesti na neki drugi sud.

Predsjednik suda je osobno zahvalio Penavi

U prijedlogu je navedeno kako bi činjenica da je Penava donirao mopede, štampače i tonere, te da mu je tadašnji predsjednik Općinskog suda u Vukovaru, Davorin Smičić zahvalio osobno i u ime svih djelatnika suda, ”mogla u javnosti izazvati dojam pristranosti sudaca općinskog suda”.

Međutim, sutkinja Vrhovnog suda, Ana Garačić, predsjednica vijeća u kojem se 2. listopada ove godine odlučivalo o prijedlogu, smatra kako ”činjenica da je gradonačelnik Vukovara u vršenju svoje funkcije predao Općinskom sudu u Vukovaru 2016. godine predmeta neophodne za tehničko funkcioniranje suda, ne dovodi, samo po sebi, u sumnju nepristranost sudaca koji u svom radu trebaju biti objektivni, neovisni i nepristrani te postupati u skladu s Ustavom RH i zakonima”.

Penava je imao potrebu pripomoći radu Općinskog suda

Tako će se, zahvaljujući odluci Vrhovnog suda na Općinskom sudu u Vukovaru, kao privatni tužitelj pojaviti gradonačelnik Penava, a kao tuženi, vijećnik u vukovarskom gradskom vijeću, Josić. Iz gradske uprave Vukovara pojasnili su kako su mopedi, printeri i toner poklonjeni ”temeljem zamolbe za donacijom Općinskog suda u Vukovaru”, te da je donacija ”sufinancirana sredstvima Fonda za razvoj Grada Vukovara”.

Prigodom svečane primopredaje, u lipnju 2016., Penava je rekao kako su ”osjetili potrebu pripomoći rad Općinskog suda u Vukovaru”, a zahvalni predsjednik tog suda, Smičić, pak, donaciju je nazvao ”hvale vrijednom” i izrazio nadu kao će to ”omogućiti kvalitetniji i brži rad suda odnosno dostave sudskih pismena bez kojih nijedan sud ne može funkcionirati”. Vrhovni sud, međutim, smatra kao činjenica da je Penava donator suda na kojem se sada javlja kao privatni tužitelj protiv gradskog vijećnika, nevažna.

Slična stvar kao i 2011. godine

”Jedino u slučaju postojanja prisnijih, prijateljskih odnosa suca sa strankama, pojedini sudac je ovlašten i dužan inicirati postupak za izuzeće, odnosno svoj otklon od suđenja”, stoji u obrazloženju koje je potpisala sutkinja Garačić. Sredinom 2011. ovaj je novinar pisao o donekle sličnom slučaju, također iz Vukovara, slučaju Kluba sudaca kojeg je činilo četrdesetak sudaca vukovarskog Županijskog, Općinskog i Prekršajnog suda.

Rad tog kluba financirao se na zanimljiv način: donacijama Vukovarsko-srijemske županija, Grada Vukovara, ali i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, državnih tvrtki Croatia osiguranje, HEP-a i Borovo. Rad Klub sudaca financijski je pomagalo i nekoliko privatnih tvrtki poput VUPIK-a, županjske Sladorane, Iločkih podruma, Planuma i Volka iz Vukovara.

Bošnjaković poklon smatra neprihvatljivim

Tadašnji (i sadašnji) ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, na upit ovoga novinara, tada je bio vrlo jasan: ”Držim da se radi o neprihvatljivom načinu financiranja rada jedne udruge sudaca.

Načelno je neprihvatljivo da se bilo koja udruga sudaca financira donacijama, bilo fizičkih bilo pravnih osoba, ne samo zbog toga što bi takav način financiranja mogao izazvati probleme u vezi s radom sudaca na pojedinim predmetima, već i stoga što je to dvojbeno u odnosu na Kodeks sudačke etike”, rekao je ministar Bošnjaković.