Kakva država. U Borovu čupaju nove kanalizacijske cijevi jer su neispravne, vijećnika koji je na to upozoravao osudili za klevetu

Pavao Josić osuđen je na Općinskom sudu jer je, stoji u presudi, naštetio časti i ugledu tvrtke Vodovod Grada Vukovara

Početkom veljače 2018. tadašnji vukovarski gradski vijećnik Pavao Josić u nekoliko je lokalnih medija objavio priopćenje tvrdeći kako raspolaže informacijama da su ”zbog brze i lake zarade pojedinih dobavljača” dovedeni u pitanje zdravlje i sigurnost ljudi i prirode jer su vodovodne i kanalizacijske cijevi koje se ugrađuju u sklopu EU projekta Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture Grada Vukovara ”upitne kvalitete”, te da su isporučene ”vodovodne i kanalizacijske cijevi koje ne udovoljavaju predviđenim EU standardima zbog čega je nužno vaditi ih iz zemlje i postaviti odgovarajuće”.

Vodovod Grada Vukovara na čijem je čelu bio Dario Tišov zbog te je izjave tužio Josića za klevetu. Sutkinja Općinskog suda u Vukovaru, Ankica Sabo krajem rujna prošle godine Josića je proglasila krivim i osudila na novčanu kaznu od 30 dnevnih iznosa, odnosno 993 eura. Razlog: naštetio je časti i ugledu tvrtke Vodovod Grada Vukovara jer je ”iznio i prenio neistinite činjenične tvrdnje, a znajući za neistinitost istih, koje ničim nisu potvrđene”. Njenu presudu, u međuvremenu, 20. travnja ove godine potvrdio je Županijski sud u Bjelovaru.

Vađenje cijevi koštat će 300.000 eura

Telegram je prije desetak dana objavio tekst kako će, zbog neispravnih kanalizacijskih cijevi ugrađenih u Općini Borovo, a u sklopu EU projekta Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture Grada Vukovara, morati biti izvađene cijevi u više od 800 kanalizacijskih priključaka. Po procjenama izvođača radova, koji su te cijevi ugradili, njihovo vađenje i postavljanje novih koštat će oko 300.000 eura.

Iz uprave vukovarskog Vodovoda Telegramu su potvrdili ”postojanje nesukladnosti ugrađenog cijevnog materijala za kanalizacijske priključke u Borovu”. Kao što smo pisali na tu ”nesukladnost” nije reagiralo nadzorno tijelo, već su u Vodovodu Grada Vukovara dobili anonimno pismo, pa su tek tada angažirali Laboratorij za ispitivanje konstrukcija Zavoda za tehničku mehaniku Građevinskog fakulteta u Zagrebu koji je u prosincu prošle godine obavio analizu uzoraka spornih cijevi. Ondje su utvrdili kako ugrađene kanalizacijske cijevi ne odgovaraju standardima i da bi zbog pritiska vode u njima moglo doći do pucanja.

Vijećnik osuđen za klevetu

Na glavnoj raspravi, potkraj rujna 2022., na kojoj se Josiću sudilo za klevetu vukovarske gradske tvrtke Vodovod (gdje je predsjednik skupštine Ivan Penava, gradonačelnik i saborski zastupnik Domovinskog pokreta), svjedok Ivica Kuprešak, voditelj Odjela vodoopskrbe i spomenutog EU projekta izgradnje i rekonstrukcije vodovoda i kanalizacije u Vukovaru i perifernim naseljima (među kojima je i Općina Borovo) rekao je kako nema saznanja da je ”bilo problema s vodovodnim cijevima u smislu njihovih adekvatnosti, odnosno kvalitete prilikom obavljanja radova”. Dodao je kako je sav materijal koji se ugrađuje ispitan i atestiran, te kako o tome postoji sustav kontrole.

Pokazalo se, međutim, da su upravo u vrijeme kad je voditelj Odjela vodoopskrbe vukovarskog Vodovoda – kome je sutkinja, kako se to kaže, poklonila vjeru – govorio na sudu kako je s cijevima koje ugrađuju sve u redu, jer su atestirane i ispitane, u Općini Borovu postavljane cijevi koje će se sada morati vaditi i zamijeniti.

Posao će platiti izvođači

Vodovod Grada Vukovara na Telegramov upit odgovorio je kako će taj, nimalo jeftin posao, platiti izvođači. A te tvrtke, 3D gradnja i T.A.F. graditeljstvo, prstom upiru na istog dobavljača, zagrebačku tvrtku Vodoplast, koja im je isporučila neodgovarajuće cijevi. Proizvođač spornih cijevi je TABAKplast iz Tomislavgrada u Bosni i Hercegovini.

Kako će cijela ta zavrzlama o ugradnji neispravnih kanalizacijskih cijevi završiti teško je predvidjeti, a u raspetljavanju zacijelo će posla imati i sudovi, koji će odlučiti tko će na kaju platiti ceh. Za sada ga je platio samo Pavao Josić koji je na problem s kanalizacijskim i vodovodnim cijevima ugrađivanim u sklopu EU projekta Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture Grada Vukovara upozorio još na samom početku, u veljači 2018.