Grdović nije jedini: očevi u Hrvatskoj masovno tuže vlastitu djecu kako ne bi plaćali alimentaciju

Izvukli smo još neke slučajeve očeva koji se na razne načine pokušavaju izvući iz uzdržavanja djece

FOTO: Telegram/Pixsell

Pjevač Mladen Grdović (64) tužio je vlastitu kćer, zatraživši od zadarskog suda da mu umanji alimentaciju. Otišao je, kaže, u mirovinu i ne može više plaćati 3750 kuna, budući da mjesečno prima 2.895,57 kuna. To što i dalje dobiva novac od gaža ne spominje. Sud je ovih dana donio nepravomoćnu presudu prema kojoj Grdović može plaćati tek tisuću kuna alimentacije kćeri. Ona, doduše, još ima pravo žalbe, pa ostaje za vidjeti što će reći viši sud.

Ovakve situacije, da roditelji tuže vlastitu djecu i traže smanjenje alimentacije nisu rijetke. Tu mogućnost pruža im i Obiteljski zakon. Međutim, pri tome, poput Grdovića, pronalaze najrazličitije razloge da si umanje obvezu uzdržavanja vlastite djece.

Pjevač se izvukao na penziju i koronu

Tako je i popularni pjevač u tužbi istaknuo da mu je kćer još u svibnju 2021. postala punoljetna, te je tijekom se sezone i radila kao konobarica. “Ja sam 1. lipnja 2020. ostvario pravo na prijevremenu starosnu mirovinu i mjesečno primam 2.895,57 kuna. Tijekom 2020. zbog pandemije Covida-19 nisam nastupao, kao ni do sada tijekom 2021.”, napisao je Grdović u tužbi što ju je podnio početkom listopada prošle godine. Požalio se i na ozbiljne zdravstvene probleme.

Opisivao je zatim da je zbog razvoda od supruge ostao bez dijela imovine, te zbog svega toga ne može više izdvajati za kćer 3750 kuna mjesečno, već maksimalno 1000 kuna. Sud je, prema nepravomoćnoj presudi, Grdovićeve argumente prihvatio i dosudio da od listopada 2021. uplaćuje kćeri 1000 kuna alimentacije.

Telegram je potražio slične slučajeve u kojima roditelji tuže svoju djecu zbog alimentacije. Neki idu čak toliko daleko da zahtijevaju od suda da ih oslobodi uzdržavanja vlastitog djeteta. Pri tome neki ne prezaju od laganja sucima ili pokretanja mnogobrojnih postupaka samo da se izvuku.

Ucjenjivao mamu preko kćeri

Pronašli smo slučaj tate iz Slavonije koji je tražio od suda da ga oslobodi plaćanja 1100 kuna alimentacije, iako njegova kćer ide tek u treći razred. Kaže kako dijete boravi jednako vremena kod njega kao i kod majke, pa drži da više ne treba plaćati ništa. “Iako dijete jednako vremena boravi kod oba roditelja majka na svoj račun prima cijeli iznos dječjeg doplatka, te uz to dobiva i iznos mjesečnog uzdržavanja. Smatram da je to protivno načelu ravnopravnosti roditelja u ostvarivanju roditeljske skrbi, a o tome već postoje i pravomoćne presude”, naveo je u tužbi.

Mama je pak na sudu navela kako unatoč tome što dijete boravi i kod nje i kod oca, ona plaća većinu potreba svoje kćeri. “Moj bivši suprug cijelo vrijeme pokreće sudske postupke i traži promjenu iznosa alimentacije. Nije točno da ja primam dječji doplatak jer smo se dogovorili da ćemo zajedno podizati dijete. No, on ipak ne izvršava svoje financijske obveze već me ucjenjuje i naziva ne lopovom. Ucjenjuje me i preko kćeri, pa ju tako jednom nije pustio k meni dok mu nisam odblokirala račun”, navela je u svom iskazu majka.

Sud je na kraju donio nepravomoćnu presudu kojom je odbio očevu tužbu, odnosno zahtjev da više ne plaća alimentaciju. Utvrđeno je, naime, da njegovoj privatnoj tvrtki zadnjih godina raste dobit, zbog čega je, kaže sud, opravdano da i dijete slijedi povećanje standarda svojih roditelja. Zato bi ovaj tata morao nastaviti plaćati 1100 kuna alimentacije.

Tražila novac od tate, sud ju odbio

Djevojka iz okolice Varaždina pokušala je na sudu dobiti veću alimentaciju od svog oca. Umjesto 1500 kuna tražila je da joj počne plaćati 2500 kuna.

“Završila sam srednju školu i upisala fakultet u drugom gradu. Moje potrebe značajno su se povećale budući da plaćam najam stana i režije. Povećali su mi se i troškovi za hranu, odjeću, obuću i školovanje. Za pokrivanje troškova treba mi minimalno 4500 kuna mjesečno. Tražila sam od tate mirnim putem korekciju alimentacije ali nije pristao, uzvraćajući da je nezaposlen, te da se još uvijek liječi od posljedica prometne nesreće. No, on je zapravo poljoprivrednik i ima OPG te zarađuje dovoljno da mi počne uplaćivati 2500 kuna mjesečno. Ostatak novca osigurala bi mi mama”, napisala je u tužbi djevojka.

Otac se branio da ima još dvoje djece

Njezin otac odgovorio je pak kako je svojevremeno radio u jednoj tvrtki za 7500 kuna, a bi zatim nastavio raditi na OPG-u koji je u vlasništvu njegove supruge. Sve se, tvrdi, promijenilo kada je stradao u prometnoj nesreći te nije više mogao toliko raditi ni doprinositi. Osim toga, ima još dvoje djece u dobi od pet i deset godina te, kaže, ne može ugroziti njihovo uzdržavanje.

Sud je zbog toga odbio tužbu studentice. “Imajući sve u vidu, sud smatra da tužiteljici doista treba oko 4000 tisuće kuna za studiranje u drugom gradu. No, njezin otac nije u mogućnosti plaćati joj veći iznos uzdržavanja jer bi na taj način doveo u pitanje uzdržavanje svoje dvoje maloljetne djece, kao i vlastito uzdržavanje. Svako dijete od roditelja mora imati isti tretman kod uzdržavanja i svakom djetetu roditelj mora omogućiti normalne i minimalne uvjete za razvoj i život”, zaključeno je u nepravomoćnoj presudi.

Lagao na sudu kako ne bi plaćao

Protiv svog sina tužbu je podnio tata iz okolice Siska. Tražio je da ga se oslobodi plaćanja alimentacije ili da mu se iznos s 2000 kuna mjesečno smanji na 500 kuna. Naveo je da je sin u međuvremenu postao punoljetan, te da nakon srednje škole nije upisao fakultet. “On radi i ima svoje prihode, pa ne može ostvarivati pravo na uzdržavanje od oba roditelja. Ako ne bude prihvaćena tužba za ukidanje alimentacije onda tražim da se ona smanji na 500 kuna. Naime, ja ću uskoro ostati bez posla i neću moći izdvajati za sinovo uzdržavanje. Neka i majka doprinosi jer je uzdržavanje obveza oba roditelja”, zavapio je na sudu ovaj otac.

Njegov sin odgovorio je pak kako nije točno da se više ne školuje, jer pohađa stručni studij i ima status redovnog studenta. “Nikada nisam nigdje bio zaposlen i nemam ni dan radnog staža. U međuvremenu sam se i teško razbolio. Tri puta tjedno idem na dijalizu u Zagreb. Moj otac nije želio prihvatiti drugo radno mjesto koje mu je poslodavac nudio, već je uzeo veliku otpremninu. Osim toga dobiva naknadu s burze i bavi se prodajom rabljenih vozila na čemu dobro zarađuje. Moji mjesečni troškovi, za lijekove i školovanje iznose oko 4000 kuna i opravdano je da mi tata plaća pola tog iznosa”, naveo je mladić u odgovoru na tužbu.

Otkrili mu otpremninu od 232.000 kuna

Sud je provjerio sva primanja ovog oca iz Siska i utvrdio da je doista dobio otpremninu i to u iznosu od 232.200 kuna. Zatim je izračunao da se radi o 31 plaći u iznosu od 7500 kuna.

“Kada se zbroje iznosi naknade koju će od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje otac primiti tijekom 18 mjeseci dobiva se ukupni iznos od 49.708,05 kuna, pa se i taj iznos može pretvoriti u iznos koji zamjenjuje plaće od 7500 kuna za skoro sedam mjeseci. Prema tome neopravdano tvrdi da zbog otkaza više ne može izdvajati za uzdržavanje sina”.

Sud je obračunao da će uz ovu otpremninu i naknadu za nezaposlene tata iz Siska idućih 38 mjeseci nakon prestanka radnog odnosa moći plaćati alimentaciju. Osim toga, poručuje mu da kao zdrava i radno sposobna osoba pronađe način da popravi svoje financijske prilike i nastavi skrbiti za sina.

Lea Čavić: ‘Sud provjerava primanja roditelja’

Smanjenje alimentacije pravo je koje roditelji imaju prema Obiteljskom zakonu, potvrđuje za Telegram odvjetnica Lea Čavić, specijalizirana za obiteljske i maloljetničke slučajeve. “Obiteljski zakon daje tu mogućnost ako dođe do nekih bitno promijenjenih okolnosti”, objašnjava.

Kaže nam da je upoznata sa slučajevima u kojima roditelji pokušavaju prevariti sud lažno prikazujući svoje financijsko stanje. O konkretnom slučaju Mladena Grdovića nije nam mogla govoriti, no iz nepravomoćne presude i onoga što odvjetnica govori može se zaključiti da sud nije dubinski provjerio pjevačevo financijsko stanje.

“Sudovi obično provjeravaju primanja roditelja. Službenim putem od Porezne uprave traže sve podatke o njihovom financijskom stanju. Ide se čak i prema Europskoj uniji, odnosno njezinim službama koje istražuju imovinu. Sud provjerava i primanja djece iako prema mom mišljenju to ne bi trebalo biti ključno”, govori odvjetnica podsjećajući da se u takvim situacijama provjerava i prima li netko od roditelja doplatak, te da li je dijete postalo punoljetno pa se obveza uzdržavanja među roditeljima dijeli pola-pola. “U tom slučaju također se može tražiti umanjenje alimentacije”, napominje na kraju.