Guardian piše o slučaju Mirele Čavajde: 'Hrvatska je strogo katolička nacija pod jakim utjecajem Crkve'

Ističu da prekid trudnoće ide dalje nakon što su "uskočili medicinski dužnosnici"

Slučaj Mirele Čavajde kojoj je jučer drugostupanjsko povjerenstvo KBC-a Zagreb odobrilo prekid trudnoće dospio je i u strane medije. Čavajdi, čija nerođena beba ima maligni tumor, su ranije četiri zagrebačke bolnice odbile prekinuti trudnoću. Ona je podnijela žalbu na te odluke prošlog petka o čemu je odlučeno jučer.

O svemu sada piše Guardian pod naslovom: “Sporni prekid trudnoće u Hrvatskoj ide dalje nakon što su uskočili medicinski dužnosnici.” Odmah u podnaslovu napominju da je ženi prekid trudnoće uskraćen u “jako katoličkoj naciji unatoč oštećenom fetusu”. Guardianovi novinari koji su tekst objavili sinoć su, doduše, pogrešno protumačili da je zahvat već obavljen. Još uvijek nije, a i dalje se ne zna tko će u Hrvatskoj prekid trudnoće i izvršiti.

Pišu pak da je ovaj slučaj izazvao bijes diljem zemlje u kojoj “konzervativne skupine koje podržava katolička crkva žele obuzdati pravo na pobačaj koji je legalan do 10. tjedna trudnoće.” Potom objašnjavaju pod kojim uvjetima se on može izvesti nakon 10. tjedna te dodaju da se pravo na pobačaj sve više ograničava dok “rastući vjerski pritisak utječe na liječnike da ga odbijaju zbog moralnih uvjerenja.”

Guardian piše o jakom utjecaju crkve u Hrvatskoj

Objašnjavaju potom slučaj Mirele Čavajde te kako su joj liječnici prvo savjetovali da pomoć potraži u Sloveniji kao i da su četiri bolnice u Zagrebu odbile izvršiti prekid trudnoće. Pišu i kako je ministar Vili Beroš jučer objavio da je medicinska komisija odobrila prekid trudnoće te prenose obrazloženja koja je iznio na pressici.

“Ovaj slučaj je naljutio brojne grupe za ljudska prava kao i mnoge druge ljude u ovoj balkanskoj zemlji. U četvrtak će se održati prosvjedi potpore Čavajdi u Zagrebu i nekoliko drugih gradova”, piše Guardian koji Hrvatsku opisuje zemljom s 3,9 milijuna stanovnika od kojih je gotovo 90 posto rimokatolika.

Javljaju i da “crkva i dalje ostaje jako utjecajna” te podsjećaju na pokušaj “konzervativaca s potporom crkve” iz 2017. godine da zabrane pobačaj. Dodaju i da je Ustavni sud odbio te zahtjeve te naložio Saboru da usvoji novi Zakon o pobačaju uz zaključak da je ovaj koji je na snazi, iz 1970-ih, zastario. Iako Guardian to nije napisao, vrijedi spomenuti da novi Zakon i dalje nije donesen.