HDZ će, doznajemo, unatoč presudi minirati istospolne obitelji u posvajanju djece

Bez obzira na presudu Visokog upravnog suda ministarstvo neće mijenjati Obiteljski zakon, a Bačič ističe svjetonazorski stav HDZ-a

'Sama činjenica da je presudom Visokog upravnog suda ustanovljeno kako je diskriminacija ocjenjivati po spolnoj orijentaciji je li netko podoban biti posvojitelj, predstavlja osnovu za sigurnu pobjedu u krajnjoj liniji na Europskom sudu za ljudska prava', objašnjava za Telegram ustavni stručnjak

Visoki upravni sud potvrdio je u četvrtak da istospolni parovi imaju pravo na posvajanje djece, ali to pravo, kako doznajemo, neće biti i izrijekom upisano u hrvatski zakon. Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike nema namjeru mijenjati Obiteljski zakon i u članak u kojem se navodi tko može biti posvojitelj izričito upisati životne partnere.

Tako se ponavlja slična situacija kao s udomiteljstvom. Unatoč odluci Ustavnog suda iz veljače 2020., prema kojoj istospolni parovi imaju pravo biti udomitelji, Vlada je u više prilika propustila to napisati u zakonu, pozivajući se na činjenicu da Ustavni sud to nije tražio i da se ustavna odluka mora direktno provoditi.

Ne planiraju izmjene Obiteljskog zakona

Slično će biti i s Obiteljskim zakonom. Iz resornog Ministarstva za Telegram su potvrdili da ne planiraju njegove izmjene. Navode da se pred Ustavnim sudom nalazi zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona iz 2015. godine, te da njegove izmjene nisu predviđene planom ministarstva za ovu godinu.

“Nastavno na navedeno, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u ovom trenutku neće predlagati izmjene Obiteljskog zakona”, kažu u resoru ministra Marina Piletića iz kojeg su već ranije najavili da će poštivati pravomoćnu presudu i postupati “uz uvažavanje stajališta i zaključaka suda”.

Prepreke s kojima se treba suočiti u praksi

No, u slučaju udomiteljstva otvorilo se pitanje može li odbijanje Vlade da u zakon izrijekom upiše životne partnere stvoriti nove prepreke u praksi, konkretno kad su posrijedi odluke centara za socijalnu skrb o udomljavanju. Ustavni stručnjak s kojim je Telegram tada razgovarao detaljno je argumentirao zašto bi se to moglo dogoditi.

Stoga se i sada, kada je u pitanju posvojenje, postavlja isto pitanje: je li i dalje moguće da se, unatoč odluci Visokog upravog suda, istospolni parovi suoče s problemima u praksi zato što u Obiteljskom zakonu nisu izričito navedeni (niti će, očito, uskoro biti) kao potencijalni posvojitelji?

Konkretna odluka na djelatnicima centara

Ustavni stručnjak s kojim smo pričali i oko zakona o udomiteljstvu ne dvoji da su problemi mogući. Naime, odluka o posvojenju djeteta, ukoliko to traži istospolni par u krajnjoj liniji će pasti na djelatnike centara za socijalnu skrb.

Po nedavnoj odluci Visokog upravnog suda očito je da će istospolni par, zadovolji li iste uvjete koje moraju zadovoljiti i ostali parovi potencijalnih posvojitelja, ući u registar posvojitelja. Konkretna odluka o posvojenju konkretnog djeteta bit će, dakle, isključivo na djelatnicima centara.

Osnova za sigurnu pobjedu u Strasbourgu

“Oni će biti između čekića i nakovnja. S jedne strane će imati upis u registar koji znači da je potencijalni istospolni par sposoban biti dobrim roditeljima, a s druge političku volju zakonodavca koji ne želi u zakon unijeti kako posvajati mogu i parovi koji nisu heteroseksualni”, kaže, u neslužbenom razgovoru, naš sugovornik.

On je, međutim, ipak optimističan kad je u pitanju konačno ostvarivanje prava istospolnih obitelji na posvajanje. Sama činjenica da je presudom Visokog upravnog suda ustanovljeno kako je diskriminacija ocjenjivati po spolnoj orijentaciji je li netko podoban biti posvojitelj, predstavlja osnovu za sigurnu pobjedu u krajnjoj liniji na Europskom sudu za ljudska prava. “Onog trena kad im se službeno kaže u obliku pristupa registru da mogu biti dobri roditelji kao i hetero parovi to je game over. Samo je pitanje odmah ili u nekoj doglednoj budućnosti”, podcrtava naš sugovornik.

Bačić: HDZ-ov svjetonazorski stav je jasan

No, svoj stav, koji ukazuje na to da bi još itekako moglo biti poteškoća u ostvarivanju ovog prava istospolnim obiteljima, podcrtala je u petak i vladajuća stranka. Šef Kluba zastupnika HDZ-a, Branko Bačić samo što nije izrazio žaljenje zbog odluke Visokog upravnog suda – istaknuvši kako je HDZ-ov svjetonazorski stav jasan, ali i kako su, kao legalisti, dužni poštovati odluke sudova.

“Tom odlukom omogućeno je istospolnim parovima da uđu u proceduru za posvajanje djece kao i drugi heteroseksualni parovi, ali će u svakom pojedinom slučaju državna tijela, poštujući tu odluku Upravnog suda, cijeniti jesu li ispunjene pretpostavke da se omogući posvajanje djece“, kazao je Bačić. S obzirom na to da je, valja podsjetiti, svjetonazorski stav HDZ-a jasan i da resornom Ministarstvu nije ni na kraj pameti mijenjati Obiteljski zakon, prilično je izgledno da bi ova bitka mogla još potrajati.