Sindikat zdravstva zatečen Mostovim mjerama reforme sustava. Kažu da su površne, neozbiljne i zbunjujuće

Prijedlozi Mosta govore 'o totalnom nepoznavanju materije i nepoštivanju propisa'

22.12.2015., Zagreb - Ispred sjedista MOST-a Bozo Petrov dao izjavu za medije gdje je rekao da prekida sve pregovora s koalicijom Hrvatska raste zbog vrbovanja ljudi iz MOST-a. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

ZAGREB – Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi objavio je danas priopćenje u kojemu izražava zatečenost javno iskazanim mjerama koje će u postupku reforme zdravstvenog sustava podržati Most.

Mjere kojima Mostovci žele reformirati zdravstveni sustav nisu utemeljene na pozitivnim pravnim propisima i mogu opasno zbuniti javnost, tvrdi sindikat. Kao primjer navode zalaganje za potpisivanje strukovnog kolektivnog ugovora, koji bi, po mišljenju Mosta, trebao zaustaviti odljev liječnika.

Neozbiljno i u suprotnosti sa zakonima

“To bi moglo značiti samo jedno – da će im time biti ugovorena neka druga prava koja liječnici još nemaju, a drugi zdravstveni radnici ne zaslužuju. Stoga je vrlo neozbiljna takva izjava, a da ne govorimo o tome da je u suprotnosti s važećim zakonskim propisima”, ističe sindikat.

Upozoravaju i da predloženo jačanje domova zdravlja istovremeno ne znači jačanje primarne zdravstvene zaštite jer je “od domova zdravlja, nakon privatizacije 1997., ostao samo naziv ustanove, a primarna razina zdravstvene zaštite odvija se kroz brojne ambulante koje vode privatnici, koji su samo u koncesiji u domovima zdravlja i kojima je teško koordinirati”.

31.07.2015., Zagreb - U Velikoj dvorani Ministarstva zdravlja odrzana je konferencija za medije u povodu zavrsetka pregovora o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja. Spomenka Avbersek. Photo: Davor Visnjic/PIXSELL
Spomenka Avberšek PIXSELL

U sindikatu ističu da se racionalizacija i financijska stabilizacija sustava ne može provesti spuštanjem pojedinih usluga iz bolnica u domove zdravlja jer se “premještanjem zdravstvenih postupaka iz jedne u drugu ustanovu neće promijeniti činjenica da te usluge obavljaju isti zdravstveni djelatnici, a da cijenu ne određuje razina zdravstvene skrbi, nego HZZO”.

Ulaganja u sustav, a ne gradnja bolnica

Za prijedlog da se sustav zdravstvenog osiguranja i bolničko zdravstvo reformiraju uključivanjem liječnika i udruge poslodavaca u kolektivno pregovaranje kažu da govori “o totalnom nepoznavanju materije i nepoštivanju propisa”.

Od svih predloženih Mostovih mjera podržavaju jedino “depolitizaciju zdravstva i strateška ulaganja, ali ne i gradnju novih bolnica”. “Pa zar nije javno već godinama prezentirano da imamo previše bolnica. Neće nove bolnice podizati izvrsnost sustava, već ulaganja u postojeći sustav”, ističe se u priopćenju koje potpisuje počasna predsjednica sindikata Spomenka Avberšek.

Kanadski model?

Podsjetimo, Most je danas objavio da je protiv privatizacije hrvatskog zdravstva, a ovo je pet reformi koje oni smatraju najvažnijima.

O reformi zdravstva i mogućim potezima nove vlade počelo se pričati nakon izjave mandatara Tihomira Oreškovića. On je nakon prekjučerašnjeg sastanka sa zastupnicima Mosta dao naslutiti da bi u reformi zdravstva mogao biti primijenjen i kanadski model, što je izazvalo burne reakcije. Kanadizaciji zdravstva usprotivili su se Sindikat umirovljenika Hrvatske i Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi, dok je Udruga hrvatskih pacijenata ponovila zahtjev za zakonskom zabranom “tajkunizacije javnoga zdravstva”. O mogućim reformama u zdravstvu jučer je govorio i vjerojatni HDZ-ova kandidat za ministra Ante Ćorušić, a danas i Jasna Matulić iz Mosta.