HDZ-ovci neuvjerljivo glume da su očekivali fintu sa sajamskim danima. Ali fajt oko zabrane rada još nije gotov

Nemaju kud, pa se pretvaraju da je sve bilo i planirano ovako kako se sada u praksi razvija

FOTO: Pixsell

Premijer Andrej Plenković nije djelovao pretjerano oduševljen idejom o sajamskim danima. „Ta nekakva sada naknadna pamet da smo napravili… što se tiče ovih koji proglašavaju sajamske dane – mogu. U mnogim mjestima je Velika Gospa i fešta pa onda možemo reći da je i sajamski dan“, objašnjavao je premijer, „malo iznenađen cijelom ovom kampanjom koja traje proteklih nekoliko dana“.

Bilo je to prošlog četvrtka, uoči blagdana Velike Gospe. Predsjednik Vlade bio je na otoku Hvaru gdje se, neobične li podudarnosti, sastao s nekolicinom lokalnih čelnika koji su tih dana na području svojih općina i gradova upravo proglasili – sajamske dane. Ideja, koja premijera nije baš oduševila, krenula je ustvari baš s Hvara i susjednog otoka Brača. A onda se proširila duž cijele obale, od Umaga do Splita.

Revolt protiv zakona

Od početka je bilo jasno da proglašavanje sajamskih dana ima uporište u odredbama Zakona o trgovini koje su na snazi od 1. srpnja ove godine: za razliku od 2009., lokalni čelnici pažljivo su definirali svoje odluke, dopuštajući samo rad štandovima i sličnim objektima na otvorenom, pazeći da ne izađu izvan zakonskih okvira. No, isto tako, od početka je bilo jasno da se ne radi samo o formalnim odlukama.

Kako je to, uostalom, primijetio i Plenković, radilo se o „kampanji“ – manifestaciji nezadovoljstva Zakonom o trgovini koji je predložila Plenkovićeva Vlada i donijela HDZ-ova saborska većina. Da tome nije tako – da se radi(lo) tek o zakonskoj mogućnosti, a ne i o političkoj poruci – onda bi se valjda i HDZ-ovi lokalni čelnici odlučili na ovakav potez. Ali sajamski dani su (uglavnom) ostali rezervirani za sredine kojima upravljaju oporbene ili nezavisne političke opcije.

Šutjeli cijeli tjedan

Kao i proteklih godina, za blagdan Velike Gospe premijer Plenković ide na misu na Trsat, poznato marijansko svetište. Za razliku od nekih drugih oporbenih sredina, Rijeka nije proglasila sajamski dan za cijeli grad, nego samo na području Trsata. Ako predsjednik Vlade tamo naiđe na kakav štand, ministar gospodarstva Davor Filipović prištedio mu je objašnjavanja da je sve redu i da se nije provukao kroz rupu u vlastitom zakonu.

Jer to se lako moglo zamisliti, da nije uskočio resorni ministar: nakon što su cijeli tjedan šutjeli, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja konačno su se oglasili u subotu poslijepodne kako bi rastumačili da u zakonu nema nikakve rupe i da su Vlada i Sabor sve to „svjesno propisali vodeći računa o tradiciji, običajima i potrebama jedinica lokalne i regionalne samouprave i građana“.

Ukratko, sve je bilo i planirano ovako kako se sada u praksi razvija. Nejasno je, doduše, zašto je Ministarstvu trebalo toliko vremena da reagira i razjasni situaciju – unatoč brojnim medijskim upitima (Telegram je, primjerice, upit poslao prije tjedan dana) i unatoč tome što se priča o sajamskim danima razvila u, za Vladu politički nelagodnu priču o revoltu protiv zakona.

Ostale neke dileme

Bez obzira na opširno priopćenje iz Filipovićevog resora, neke su dileme oko sajamskih dana ostale. U tekstu Hine se, na primjer, navodi da nije sasvim jasno što se smije prodavati, a što ne.

Ministarstvo je priopćilo da je „dopuštena prodaja samo proizvoda i robe koji su predmet i svrha organiziranja spomenutih manifestacija“ – dakle, u ovom slučaju proslave blagdana Velike Gospe. No, Hina primjećuje da nema odgovora pitanje smije li, primjerice, u sklopu sajma raditi tobacco shop i prodavati suvenire.

Fajt oko sajmova

Ipak, prilično je izvjesno da za Veliku Gospu neće biti problema. Ali što će biti nakon blagdana? Barem dva grada, Split i Pula, ekstenzivno su primijenili zakonske odredbe i proglasili sajamske dane za sve nedjelje u kolovozu i rujnu i to, barem koliko je poznato, nevezano uz blagdane, tradiciju ili običaje na koje se ovih dana pozivaju dužnosnici Vlade. Kako će na to gledati država i njezine inspekcije, tek ćemo vidjeti.

Premijer Plenković i njegovi suradnici mogu, dakle, ako to budu htjeli, za Veliku Gospu u miru obilaziti sajmove, tumačeći da nema nikakvog bunta ni revolta, da se na sajamskim danima – zašto ne – može prodavati i kruh, jer su Vlada i HDZ-ova saborska većina sve to tako unaprijed planirali. Ali fajt između lokalnih oporbenih vlasti i države oko zakona još ni izdaleka nije gotov.