Pobuna protiv HDZ-ove zabrane rada širi se od Umaga do Splita. Filipović ostao bez teksta

Tri dana iz ministarstva čekamo odgovor na jednostavno pitanje: jesu li ove odluke lokalnih čelnika u skladu sa zakonom?

FOTO: Pixsell/Telegram

Blagdan Velike Gospe ne pamti toliko sajmova. Duž cijele obale, ali i na kontinentu, općine i gradovi proteklih dana redom proglašavaju 15. kolovoza sajamskim danom, kako bi omogućili prigodnu prodaju na štandovima i kioscima na javnim površinama.

Odlukama gradonačelnika i načelnika nije dozvoljen rad zatvorenim dućanima jer bi to bilo eklatantno kršenje zakona. No, potpuno je jasna poruka (uglavnom) oporbenih lokalnih čelnika: pobuna protiv Vladine zabrane rada trgovina nedjeljom i blagdanima.

Od Istre do Dalmacije

Domišljatom rješenju najprije su pribjegli u Dalmaciji gdje je po pojedinim otocima, poput Brača i Hvara, sajamski dan proglašen još za prošlu subotu, na Dan pobjede. Za Veliku Gospu sajamski dan proširio se, pak, od Istre do Dalmacije i u okolici Zagreba. Proglašen je i u Crikvenici, zasad jedinom gradu koji vodi gradonačelnik iz HDZ-a, stranke koja je zakon predložila i donijela.

Splitski gradonačelnik, također oporbenjak, Ivica Puljak otišao je i korak dalje pa su u najvećem dalmatinskom gradu sajamski dani proglašeni ne samo za blagdan, već i za sve nedjelje u kolovozu i rujnu. Iz stranke Fokus izvijestili su, pak, danas da se “ovom ‘prosvjedu’”, kako ga nazivaju, priključuju Pirovac, Samobor, Sveta Nedelja, Dugo Selo, Sveti Ivan Zelina i općina Križ. Jesu li ove odluke u skladu s Vladinim zakonom?

Različito od 2009.

U lipnju 2009., kada je na snazi bio sličan propis, jadranski gradovi pokušali su zabrani doskočiti upravo proglašavanjem sajamskih dana. U Državnom inspektoratu nisu bili impresionirani i tvrdili su da se radi o neprimjerenom izigravanju zakona (budući da ga je par dana kasnije Ustavni sud ukinuo, nitko, po svemu sudeći, nije kažnjen).

Postoji, međutim, bitna razlika u odnosu na danas: tada se sajamskim danima pokušavalo u potpunosti zaobići zabranu rada trgovina, dok aktualnim odlukama nije omogućen rad svima, nego isključivo štandovima na otvorenom. Lokalni čelnici, s kojima smo zadnjih dana razgovarali, upravo to neprestano naglašavaju. Neki od njih ipak su u neslužbenim razgovorima iskazivali i mrvicu zabrinutosti kako će na sajamske dane reagirati država i inspekcija.

Prebacuju odgovornost

No, za razliku od 2009., Državni inspektorat lopticu sada prebacuje dalje. Na naš upit je li proglašavanje sajamskih dana u skladu sa zakonom o trgovini, iz Inspektorata su nas u ponedjeljak uputili “da tumačenje zakonskih propisa zatražite od resornog Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja”.

Pa smo tako u ponedjeljak, 7. kolovoza, i učinili: pitali smo Ministarstvo da nam protumači jesu li odluke o sajamskim danima, na način kako su ih ovoga puta donijeli gradovi i općine, u skladu s odredbama zakona.

Iz Ministarstva ni slova

Dva dana prije prošlog vikenda, kada su mnoge trgovine bile zatvorene i u subotu i u nedjelju, Ministarstvo je na svojim stranicama objavilo pojašnjenje odredbi Zakona o trgovini – u njemu nema ni slova o sajamskim danima. Još uvijek, međutim, ni slova nije stiglo niti na naš upit, koji smo u međuvremenu proslijedili i Vladi.

Dok se od Umaga do Splita šire sajamski dani, čija je politička poruka prilično jasna, već tri dana ne stiže baš nikakav odgovor na naše jednostavno pitanje. Bit će da su u resoru ministra Davora Filipovića na ovakav zaplet s primjenom zakona naprosto ostali bez riječi.