HDZ se danas zauzeo za slobodu Glasa Slavonije. Dragi Hedlu su ’91. u redakciju tog lista uletjeli s puškama

Novine napadaju osječku vlast, HDZ koji je sad tamo oporba pokušava zaštititi novine, a Hedl se prisjeća što je šef HDZ-a radio u ratu

Osječki HDZ danas se snažno založio za slobodu medija održavši tiskovnu konferenciju pod nazivom “Osječanima nitko neće ukidati slobodu govora”. Tiskovna je uslijedila samo tri dana nakon što je lokalni dnevni list Glas Slavonije, prošlog petka, na cijeloj drugoj i dva stupca treće stranice objavio tekst ”Glas Slavonije će preživjeti ovakvu gradsku upravu, no kakav će nam Osijek ostaviti?”.

Autor teksta je Bojan Divjak, glavni urednik, a od siječnja ove godine i predsjednik uprave Glasa Slavonije d.d, izdavača dnevnog lista, koji se zbog teške financijske situacije našao u predstečajnoj nagodbi. Divjak je inače nećak Vladimira Šeksa, koji se u Glas Slavonije vratio nakon fijaska u dnevnom listu Vjesnik, a potom i velikih problema u Narodnim novinama, gdje je također radio. Njegov povratak u Glas Slavonije, javni je pogovor u Osijeku, dogodio se uz pomoć moćnog ujaka.

Razlog neuobičajenog ”uvodnika” glavnog urednika na cijeloj drugoj i trećini treće stranice je odluka Grada Osijeka da otkaže pretplatu na 17 primjeraka Glasa Slavonije. U osječkoj gradskoj upravi tvrde kako ih Glas Slavonije neopravdano napada iz broja u broj, kako ne objavljuje njihove demantije, a kada to i učini, stav Grada ”sakriju” u unutrašnjost lista, za razliku od tekstova koje se demantiralo, plasiranih na udarnim stranicama.

Na čelu HDZ-a tada je bio Branimir Glavaš

Otkazivanje pretplate na Glas Slavonije, novina u privatnom vlasništvu, ondje su shvatili kao odmazdu Grada i pritisak na uređivačku politiku lista. No, kao što Glas Slavonije ima pravo na svoju uređivačku politiku, pa i pravo da na svojim stranicama izražava naklonost prema nekoj političkoj opciji, i gradska uprava ima pravo otkazati pretplatu. Rezultat je, dakle, neriješen, mada otkazivanje pretplate u znak neslaganja s uređivačkom politikom, sigurno nije doprinos slobodi medija. Ali, kao što Glas Slavonije može birati koju će političku opciju na svojim stranicama podržavati, tako i gradska uprava može odlučiti na koje će novine biti pretplaćena.

U sukob uredništva Glasa Slavonije i osječke gradske uprave (u kojoj je HDZ oporba) sada se umiješao Općinski odbor HDZ-a Osijek kako bi pokazao brigu za jedno od temeljnih demokratskih načela – slobodu govora. Iako baš nije jasno zašto bi otkazivanje pretplate na 17 primjeraka Glasa Slavonije značilo pokušaj ukidanja slobode medija (mada, ponavljamo, odluka gradske uprave predstavlja odmazdu zbog neslaganja s uređivačkom politikom Glasa), HDZ je stao u obranu prava redakcije jednog dnevnog lista na, kako to oni vide, vođenje autonomne uređivačke politike.

Neobično, jer je upravo Općinski odbor HDZ-a, 28. lipnja 1991. i to upravo primjeru Glasa Slavonije dokazao kako vidi medijske slobode i što o njima misli. Tog dana naime, Glas Slavonije je na cijeloj trećoj stranici (jer takav je bio ultimativni zahtjev HDZ-a) objavio naručeni oglas Općinskog odbora HDZ-a u kojem ta stranka poziva čitatelje na bojkot tih novina. Bio je to, sasvim sigurno, jedinstveni slučaj u povijesti novinarstva da je neka novina na svojim stranicama, objavila nečiji oglas koji čitatelje poziva na bojkot istih tih novina. Naručitelj oglas, ponavljamo, bio je osječki HDZ, na čijem se čelu tada nalazio Branimir Glavaš. U to vrijeme, sadašnji glavni urednik Bojan Divjak već je radio kao reporter u Glasu Slavonije.

‘Narušavanje interesa obrane suvereniteta RH’

Na otprilike tri novinske kartice teksta u oglasu Općinskog odbora HDZ-a Osijek, stajalo je kako se hrvatski narod na prvim višestranačkim izborima opredijelio za demokraciju, kako se nalazimo u presudnom vremenu za opstanak i razvoj Hrvatske, te kako sve to ugrožava ”nezavisni list” Glas Slavonije, pa stoga HDZ poziva na njegov bojkot.

”Svojom podrivačkom djelatnošću, u sklopu vješto vođene uređivačke politike”, stajalo je u oglasu, ”Glas Slavonije narušava izvorne interese obrane unutrašnjeg i vanjskog suvereniteta Republike Hrvatske”. Nadalje, uredništvo je optuženo za ”reboljševizaciju jedinog osječkog lokalnog dnevnog lista” što ”nanosi neprocjenjivu štetu zahtjevima demokratske preobrazbe društva”, a ”lažni i tendenciozni napisi instrumentalizirani od strane policijsko-doušničkog bloka usmjereni su protiv demokratske izabrane vlasti”.

‘Osijek nikada neće biti Sjeverna Koreja’

Osječkom HDZ-u, tada, ni to nije bilo dovoljno pa su tiskali posebni letak istovjetnog sadržaja i ubacivali ga u poštanske sandučiće građana. Bojkot, naravno, nije uspio, Glas Slavonije u to je vrijeme imao najveću tiskanu nakladu u svojoj povijesni. No, osječki HDZ uspio je ukloniti čelne ljude uredništva i vodstva te novinske kuće i tako ostvario – poznatim upadom Branimira Glavaša u pratnji naoružanih pripadnika Zbora narodne garde – ono što su u oglasu i obećali: ”uskrsnuća našeg i vašeg dnevnika, Hrvatskog lista”.

Ivan Radić, predsjednik osječkog HDZ-a na današnjoj tiskovnoj konferenciji potez gradske uprave o otkazivanju 17 preplata na Glas Slavonije nazvao je izravnim udarom na slobodu medija, kao jedne ”od temeljnih vrijednosti demokratskog društva”. Radić je dodao kako je u novijoj hrvatskoj povijesti bilo raznih pritisaka na medije, no rekao je da se ovakav slučaj još nije dogodio, te poentirao izjavom kako Osijek nikada neće biti Sjeverna Koreja.

Akcija prikupljanja dobrovoljnih priloga

Dodao je i zanimljivo obećanje: HDZ će građanima Osijeka koji su navikli Glas Slavonije čitati u mjesnim odborima (dio otkazanih pretplata odnosio se na gradske četvrti) te će dobrovoljnim prilozima osigurati preplatu kako bi i građani i dalje mogli čitati Glas Slavonije.

U izjavi za Telegram, Radić je rekao kako je apsurdno što je gradska uprava zatražila obustavu dostave na adrese mjesnih odbora, mada su neke pretplate trajale i do proljeća sljedeće godine. Tvrdi da su u pojedinim gradskim četvrtima umirovljenici potpisivali peticiju kojom i dalje žele da Glas Slavonije stiže u prostore gradskih četvrti i mjesnih odbora.