Hrvatska Istanbulsku konvenciju provodi očajno. Tijelo koje sve nadzire pokopalo Plenkovićevu Vladu

Izašlo je prilično poražavajuće izvješće s hrpom preporuka

23.05.2018., Zagreb - Aktivistice Zenske mreze Hrvatske prosvjedovale su ispred Banskih dvora trazeci hitnu primjenu Istanbulske konvencije. r"nr"nPhoto: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL/Arhivska fotografija

Odbor stranaka potpisnica Istanbulske konvencije usvojio je ovaj tjedan Preporuke za Hrvatsku o implementaciji Konvencije Vijeća Europe o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama, u kojima Vladi RH daje 17 konkretnih preporuka, piše Jutarnji list. O njihovoj provedbi treba izvijestiti Odbor najkasnije do 5. prosinca 2026., navodi dnevnik u broju od petka.

U naredne tri godine Vlada tako, između ostalog, treba donijeti cijeli niz rodno osjetljivih politika i strategija fokusiranih na nasilje nad ženama, organizirati i provesti obavezne edukacije policije, sudstva i državnih odvjetništava te osnovati posebno tijelo za koordinaciju i nadzor provedbe Istanbulske.

Usto, treba povećati broj skloništa za žrtve i osigurati im minimalne standarde te osigurati da obiteljski suci u odlučivanju o skrbništvu i kontaktima s djecom nakon razvoda budu nedvosmisleno obaviješteni da tzv. “sindrom otuđenja djeteta” nema znanstvenih uporišta i da osobitu pažnju posvete nasilnosti jednog roditelja.

Porazno stanje za Hrvatsku

“Nije neuobičajeno da Odbor stranaka potpisnica Konvencije u periodu nakon što GREVIO, stručno tijelo za nadzor provedbe Istanbulske konvencije pri Vijeću Europe, donese svoje izvješće te uputi državi i posebno izdvojene preporuke koje zahtijevaju hitnu provedbu, za čiju provedbu daju određeni rok i prema čijoj provedbi prate napredak te države. Ove su preporuke sadržane i u Izvješću GREVIO-a za Hrvatsku, koje nam je stiglo u rujnu, no sada su dodatno istaknute kao posebno važne”, tumači Iva Čatipović iz Udruge SOS Rijeka.

Podsjetimo, GREVIO je u rujnu objavio prvo Izvješće za Hrvatsku, koja je ratificirala Istanbulsku konvenciju 2018. godine. Izvješće je vrlo konkretna analiza stanja objavljena na stotinjak stranica, koju je struka jednoglasno proglasila poraznom za Hrvatsku.

Na kraju dokumenta pobrojano je 68 konkretnih prijedloga i sugestija, a Odbor stranaka potpisnica, kao centralno tijelo, u novim je Preporukama izdvojilo i saželo njih 17.