Rupel misli da je i Hrvatska lobirala kod suca (ali to nije nitko snimio) i još 5 zanimljivih izjava iz Slovenije

Svi govore o skandalu s Arbitražnim sudom i Piranskim zaljevom

Slovenian Foreign Minister Dimitrij Rupel talks to the press as he arrives for the "Informal Meeting of EU Ministers of Foreign Affairs" in Brdo, some 50 kilometers north of capital Ljubljana, on March 28, 2008.    AFP PHOTO/ HRVOJE POLAN
FOTO: AFP

Aferu Piranski zaljev, koja je izbila jučer nakon što je Večernji list objavio da je sudac Arbitražnog suda odavao informacije slovenskoj strani te kazao da je već odlučeno kako će dvije trećine tog zaljeva pripasti Sloveniji, iako bi sud odluku trebao objaviti tek u prosincu, komentirali su u slovenskim medijima neki od istaknutih aktera tamošnjeg političkog života. Donosimo vam njihove najzanimljivije izjave.

1. Hrvati su očito malo pogrešno interpretirali arbitražni sporazum

Stručnjakinja za međunarodno pravo Vasilka Sancin za 24 ur rekla je da ovakve situacije ne podrazumijevaju nužno i propast arbitraže, jer arbitražni sporazum ne određuje da u sudu moraju sjediti određeni arbitri, odnosno, on može nastaviti rad i s čovjekom manje. Također, u arbitražnom sporazumu piše da po pravilima sporazuma stranka koja posumnja u nepristranost sudaca treba u roku od 30 dana obavijestiti drugu stranku i Arbitražni sud. “Iz razgovora (koji su objavljeni) jasno je da se to dogodilo u studenom prošle godine, odnosno u siječnju ove godine. Ta je činjenica vrlo bitna”, rekla je ona.

2. I Hrvati su lobirali kod sudaca

Bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel uvjeren je da je i hrvatska strana lobirala kod sudaca. “Ne mogu zamisliti da se gospodin Vukas (Budislav Vukas, hrvatski član Arbitražnog suda, op. a.) nije konzultirao s dužnosnicima u ministarstvu. Problem je u tome što gospodin Sekolec (Jernej Sekolec, slovenski član suda, op. a.) nije trebao o ovome govoriti putem telefona sa svojom sugovornicom. Inače, mislim da su ti razgovori sasvim uobičajena stvar, ništa posebno”, rekao je Rupel. Dodao je da su se slični razgovori vrlo vjerojatno odvijali na obje strane, “samo su oni naše dobili, a mi njihove nismo”.

3. To je protuobavještajni šlamperaj

Neakdašnji ravnatelj Obavještajno-sigurnosne službe Slovenije Marjan Miklavčič smatra da je u ovom slučaju zapravo riječ o nesvakidašnjem protuobavještajnom šlamperaju. “O takvim se stvarima ne razgovara na otvorenim, nezaštićenim telefonskim linijama. Takvo što treba učiniti ili putem zaštićenih linija ili osobno”. Dodao je da je odgovornost i na strani SOVA-e i na strani osoba koje su sudjelovale u razgovoru.

4. Hrvatski obavještajci pripremili su teren za politiku

Miklavčić smatra da je u ovom slučaju hrvatska obavještajna služba pripremila teren da politika može dalje djelovati i dobiti novi zamah. “Obavještajne službe prisluškivale su naše predstavnike, a zatim to prenijele putem medija. Sve skupa otvara širu raspravu o prisluškivanju na cijelom Balkanu”, dodao je.

5. Hrvati su bili dobro pripremljeni, a Slovenci su dotle kao srne gledali u reflektore

List 24 ur komentira da je bilo vrlo zanimljivo pratiti kako su Hrvati jučer reagirali nakon objave vijesti o Piranskom zaljevu. Pomalo humoristično ustvrdili su da su “Hrvati bili dobro pripremljeni, a Slovenci su dotle kao srne gledali u reflektore”. Ističu da je Hrvatska dobro odreagirala: prvo je objavljena vijest, potom je prošlo neko vrijeme, u kojem su slovenski političari mogli odgovoriti na to, a onda je uslijedilo objavljivanje zvučnih zapisa. “Hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić sazvala je presicu prije no što su Slovenci uopće shvatili što se točno događa”, piše 24 ur.

6. Naša ekipa i ministar zaslužili su ocjenu nedovoljan

“Bojim se da je to veliki šok za našu politiku. Vjerojatno treba razmotriti tko su savjetnici u kabinetima premijera, ministra vanjskih poslova… Naša ekipa je, po mome mišljenju, dobila ocjenu nedovoljan, a istu ocjenu zaslužuje i naš ministar vanjskih poslova”, rekao je Dimitrij Rupel.