Hrvatski znanstvenik s Oxforda: 'U Velikoj Britaniji se pojavio novi super-soj koronavirusa'

Kaže kako se radi o britanskom super-soju s južnoafričkom mutacijom

FOTO: HRT

U emisiji Hrvatskog radija “U mreži prvog” jutros su gostovali epidemiolog i član Vladina Znanstvenog savjeta Branko Kolarić, profesor molekularne medicine sa Sveučilišta u Oxfordu, Kristijan Ramadan i Tomislav Dijanić, voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije.

Govorili su o cijepljenju, popuštanju mjera, kolektivnom imunitetu, ali i novom soju koronavirusa koji je jučer zabilježen u Hrvatskoj. Kolarić je tako rekao kako s jedne strane imamo poboljšanje epidemiološke situacije jer su mjere koje smo uveli dale svoj učinak, a s druge strane imamo pojavu novog soja i zahladnjenje.

Rekao je kako je on protiv većeg ublažavanja mjera jer smo, kako je rekao, puno truda i energije uložili da dođemo do ovako povoljne situacije. Ispričao je kako se u Britaniji pokazalo da se novi soj efikasnije širi među djecom, pa sporije širenje virusa kod nas objašnjava time da su škole bile zatvorene.

Ramadan: U Britaniji sada imamo novi super-soj

Kristijan Ramadan je rekao da je britanski soj u Britaniji otkriven u prosincu 2020. godine te da je posljednjih mjesec dana postao dominantan soj, odnosno da je njime zaraženo više od 50 posto oboljelih. Rekao je potom i da je na tom soju otkrivena jedna mutacija.

“Otkriveno je i da taj britanski soj ima mutaciju koja je došla iz južnoafričkog soja. Sada imamo novi britanski super-soj s južnoafričkom mutacijom koji može izbjeći imunosni odgovor i ljudi koji su preboljeli virus, a i onih koji se trebaju cijepiti i steći imunitet”, rekao je Ramadan.

Poručio je ipak da Britanci cijepe jako brzo i da će do sredine veljače cijepiti 15 milijuna ljudi. Dodaje da je AstraZenecino cjepivo jednako učinkovito kao druga te da štiti sve dobne skupine prema novim podacima.