HZJZ priprema docjepljivanje trećom dozom: vjerojatno će je davati 8 mjeseci nakon druge, neće biti prioritetnih skupina

Neće biti ni obaveznog cijepljenja

Hrvatski zavod za javno zdravstvo planira ubrzo planira početi docijepljivanja trećom dozom cjepiva protiv koronavirusa. Trenutno rade na određivanju toga kada je najbolje primiti dodatnu dozu, doznaje Jutarnji list. Prema neslužbenim informacijama, najizglednije je da će se treća doza davati osam mjeseci nakon primitka druge, ali HZJZ još proučava studije koje su ukazale da s vremenom antitijela opadaju.

Istraživanja provedeno u Izraelu, ali i ono u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” nad više od 550 zaposlenih, dokazala su kako šest mjeseci nakon primitka druge doze antitijela opadnu na istu razinu kao i tri tjedna nakon prve doze.

Navodno se pri određivanju redosljeda docijepljivanja HZJZ neće voditi prioritetnim skupinama, kao pri početku cijepljenja. Umjesto toga, planiraju omogućiti svakome tko to želi da primi treću dozu. “Kada se odredi vremenski razmak za docjepljivanje trećom dozom, logično je da će stariji, imunokompromitirani, djelatnici u zdravstvu i socijali biti prvi na redu, ali samo zato što su se oni prvi cijepili te će njima prvima isteći rok za primanje treće doze”, rekli su iz HZJZ-a.

‘Nepravedno da se cjepiva čuvaju’

Iako Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), zbog nesrazmjera u raspodjeli cjepiva između bogatijih i siromašnijih zemalja, traži stavljanje moratorija na davanje trećih doza dok se ne procijepi barem deset posto stanovništva u svim zemljama, iz HZJZ-a smatraju da bi bilo nepravedno da se cjepiva čuvaju za one koji se možda nikada neće cijepiti, a da oni koji to žele čekaju. Vjeruju i kako će treću dozu htjeti primiti svi koji su dosad primili dvije doze.

“Obveze primanja cjepiva nema i neće je biti. Više puta se govorilo da je osobna odgovornost najvažnija. Više od 50 posto građana izabralo je vjerovati u znanost i struku i moramo voditi računa o njima”, istaknuli su iz HZJZ-a naglasivši još jednom kako je moguće da se cijepljena osoba razboli, ali da cjepivo bitno smanjuje rizik od teže kliničke slike, hospitalizacije i smrti. U Hrvatskoj je trenutno procijepljenost na razini koja je bila planirana do kraja lipnja, što nas stavlja na začelje Europske unije.

Jutarnji doznaje i kako se unatoč pogoršavanju epidemiološke situacije i rasta novozaraženih trenutno ne planira pooštravanje mjera. Stav je da se svatko treba brinuti sam za sebe, navode. “Nitko ne zna koliko će epidemija i suživot s virusom trajati te smatramo da oni koji su dali maksimum u zaštiti svog zdravlja i cijepili se ne bi trebali biti ograničeni. Naravno, ako situacija eskalira i bolnice se napune, morat će se pronaći neko rješenje, neki balans mjera”, naglasili su iz HZJZ-a.