I sudski savjetnici traže veće plaće: ‘Frustrirajuće je da će suci imati 2000 eura, a mi za isti posao 980’

Sudski savjetnici i vježbenici tvrde kako njih 'nitko ne spominje, što je nepravedno i frustrirajuće'

02.06.2022., Split - Tijekom jutra na Zupanijski sud u Splitu stigla je dojava o bombi. Na terenu su policijski sluzbenici s psom za detekciju eksplozivnih sredstava.
  Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL
FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Većina hrvatskih sudaca započela je u ponedjeljak takozvani bijeli štrajk, tražeći veće plaće. Tako će dva tjedna obavljati samo najnužnije poslove, odnosno ono za što procijene da je hitno. Međutim, ispod radara je prošlo da veća primanja traže i sudski savjetnici i vježbenici koji ističu kako njih “gotovo nitko ne spominje, što je nepravedno i frustrirajuće”.

Marija Antunović iz Udruge hrvatskih sudskih savjetnika i vježbenika, za Telegram je potvrdila kako im je inicijativa sudaca za povećanjem plaća bila okidač da i oni zatraže isto.

“Kada pogledate ukupni broj riješenih predmeta na odjelima u sudovima, možete vidjeti da su velik dio riješili sudski savjetnici. Nažalost, u javnosti ne postoji svijest o tome tko su sudski savjetnici i koliko oni znače za sudstvo u cjelini, pogotovo kada se uzme broj predmeta koji svake godine bude riješen od strane sudskih savjetnika”, tvrdi Antunović.

‘Za gotovo jednak rad duplo manja plaća’

Ističe kako sudski savjetnici i vježbenici podržavaju zahtjeve sudaca. Međutim, smatra da je plaća od 980 eura, koliko imaju sudski savjetnici općinskih i županijskih sudova, za osobu s položenim pravosudnim ispitom i višegodišnjim radnim iskustvom – “izrazito nisko i neprimamljivo primanje”.

“Ako će se povećati plaća sucima tako da npr. na prvostupanjskom sudu sada sudac ima plaću preko 2000 eura neto, neprihvatljivo je da sudski savjetnik ostane na plaći od 980 eura neto, dok se istovremeno od nas na većini odjela traži jednak broj riješenih predmeta kao i kod sudaca”, navodi. “Nije nam jasno kako itko može očekivati da se za gotovo jednak rad isplaćuje dvostruko manja plaća”, dodala je.

‘Mi ne možemo tek tako u štrajk’

“Zato je naš konkretan zahtjev da se plaća sudskih savjetnika na prvostupanjskim i drugostupanjskim sudovima veže za plaću sudaca na prvostupanjskim i drugostupanjskim sudovima tako da plaća sudskog savjetnika na prvom, odnosno drugom stupnju, iznosi najmanje 70 posto buduće plaće suca”, kazala je.

I dok su suci u bijelom štrajku, za sudske savjetnike i vježbenike to nije opcija, budući da spadaju u državne službenike, istaknula je Antunović. Stoga, kaže, ne smiju ići u štrajk sve dok ne prođe zakonom propisani postupak obveznog mirenja, inače bi štrajk mogao biti proglašen nezakonitim.

Udruga hrvatskih sudskih savjetnika i vježbenika inicijativu za povećanje plaća poslala je u Ministarstvo pravosuđa i uprave te još čeka odgovor.

Posao sudskih savjetnika

A što točno rade sudski savjetnici? Antunović kaže da, među ostalim, na prvom stupnju imaju vlastite referade i samostalno provode sudske postupke, obavljaju popratne administrativne poslove te u konačnici samostalno donose odluke koje potpisuje sudac mentor koji im je dodijeljen.

Inače, Telegram je o bijelom štrajku te posljedičnom odgađanju rasprava razgovarao s uglednim profesorima pravnih fakulteta. Iako konstatiraju kako suci ovime krše zakon, uvjereni su da im se neće dogoditi ništa. Oni će, ističu, samo demonstrirati svoju moć u državi čiji bi stupovi trebali biti.