Inflacija u Argentini skočila na 254 posto. Ovako je Javier Milei kani srušiti, prve naznake uspjeha već su tu, ali rizici su ogromni

Pred libertarijanskim predsjednikom je teško razdoblje

FOTO: X

Godišnja stopa inflacije u Argentini skočila je na najviši nivo u posljednjih 30 godina – 254,2 posto. Mjesečni tempo rasta inflacije je blago usporio, a predsjednik Javier Milei tek kreće u visokorizičnu bitku kako bi ukrotio pritisak cijena što će zasigurno odrediti njegov predsjednički mandat kao i njegovu političku sudbinu.

Milei, libertarijanski ekonomist, izabran je u studenom uz obećanje da će okončati inflacijske krize u zemlji. Predsjednik se od tada istaknuo okretanjem leđa Kini i Rusiji, ali i nesvakidašnjim postupcima, poput čestitanja Božića mašući bejzbolskom palicom, uz prijetnju ljudima da “pripaze da ne postanu komunisti“. Zaradio je i aplauz u Davosu kada je rekao da svijet “srlja u socijalizam, a time u siromaštvo”, a papu Franju nazvao “imbecilom koji promiče komunizam“. Ipak, Milei se na kraju pomirio s papom i donio mu njegove “omiljene kolačiće“.

Milei je prošlog mjeseca izjavio da bi mjesečna stopa u siječnju ispod 25 posto bila “razlog za slavlje” i znak uspjeha njegove strategije, koja se temelji na smanjenju potrošnje kako bi se okončalo oslanjanje Argentine na tiskanje novca.

‘Još uvijek smo u početnoj fazi’

Podaci argentinskog državnog zavoda za statistiku, objavljeni u srijedu, potvrdili su da je povećanje cijena u odnosu na prethodni mjesec iznosilo 20,6 posto u siječnju, što je nešto niže od prosinačkih 25,5 posto. Tada je Milei oštro devalvirao argentinski pezos, a istekle su i mjere o ograničenju cijena prošle vlade.

Analitičari kažu da su Mileijevi potezi pomogli u obuzdavanju inflacije, no da će prava kočnica rastu cijena biti nagovještaj recesije u Argentini, za koju MMF očekuje da će ove godine smanjiti tamošnji BDP za 2,8 posto.

“Još uvijek se nalazimo u početnoj fazi”, kaže za Financial Times Amilcar Collante, profesor ekonomije na Nacionalnom sveučilištu La Plata. Profesor također napominje da se vlada oslanjala na recesiju kako bi obuzdala cijene, kao i na kratkoročne strategije za smanjenje potrošnje, poput zamrzavanja proračuna na razini 2023. godine. “Međutim, to nije održivo. U jednom trenutku vlada će morati pokrenuti stabilizacijski plan koji će nam omogućiti da smanjimo inflaciju, te istovremeno potaknuti rast našeg gospodarstva”, dodao je Collante.

Očekuju se eksplozije cijena

Smanjenje izdašnih argentinskih subvencija za energente i promet, koje planira uvesti Milei, dovest će do značajnih pritisaka na cijene u nadolazećim mjesecima. Stručnjaci kažu da se mnoge argentinske tvrtke suočavaju s mogućim udvostručenjem ili učetverostručenjem svojih računa za energiju, ovisno o veličini. Taj rast cijena očekuje se već za račune od veljače.

Milei je ukinuo i 124 milijuna dolara vrijedan regionalni fond za subvencije prijevoza i odmrznuo cijene u širem području oko Buenos Airesa. Zbog toga bi, upozoravaju dužnosnici nekih argentinskih regionalnih uprava, moglo doći do drastičnog skoka cijena karata za prijevoz. Podzemna željeznica i autobusi mogli bi poskupjeti za čak 360 posto u sljedećih nekoliko mjeseci.

Ostali inflacijski rizici i dalje ostaju

Preostaju i ostali inflacijski rizici, uključujući sve veći pritisak da se obavi još jedna devalvacija pezosa. Vlada još uvijek utvrđuje službeni tečaj za valutu, koja trenutno iznosi 820 pezosa za američki dolar. Njome se već dulje trguje za manji tečaj na crnom tržištu, kao i na nekoliko legalnih tržišta koja koriste tvrtke. Tamo se tečajevi kreću oko 1150 pezosa za dolar.

Ukoliko se razlika između službenog i neslužbenog tečaja poveća, argentinski izvoznici, među kojima je za zemlju ključni poljoprivredni sektor, bili bi obeshrabreni da unose dolare u zemlju, gdje ih moraju zamijeniti po službenom tečaju sa središnjom bankom. Vladi su prijeko potrebni izvozni dolari kako bi popunila minorne devizne rezerve središnje banke.

Milei kani ujednačiti te tečajeve

Tako velika razlika Mileiju također otežava ujednačavanje tečajeva i eliminiranje valutnih kontrola, što se nada učiniti sredinom 2024. godine. Fabio Rodríguez, pomoćnik direktora konzultantske tvrtke iz Buenos Airesa M&R Asociados, kaže da bi oštra jednodnevna devalvacija, poput one prosinačke od 54 posto, bila najgora opcija. “Ona bi pokrenula novi oporavak indeksiranja cijena. Ministar gospodarstva Luis Caputo pokušat će to izbjeći pod svaku cijenu”, kaže Rodríguez.

Ministar Caputo devalvirao je pezos za dva posto svaki mjesec, a Rodríguez smatra da je Caputo trebao ubrzati taj proces kako bi tečaj ostao konkurentan prije nego što počnu važne poljoprivredne žetve koje počinju oko travnja, bez prebrzog povećanja troškova za uvoznike i izazivanja veće inflacije.

Milei je bio prisiljen srezati rashode

Povjerenje tržišta u Mileijev gospodarski plan bit će ključno za kontrolu pritisaka na tečaj i obuzdavanje inflacije. Milei, čija koalicija La Libertad Avanza (LLA) ima manje od 15 posto mjesta u Kongresu, suočio se s nizom političkih neuspjeha posljednjih tjedana. Vlada je bila prisiljena povući niz povećanja poreza i smanjenja potrošnje, koji su bili ključni za njezin cilj prelaska s fiskalnog deficita od 2,9 posto BDP-a u 2023. na suficit od dva posto BDP-a ove godine.

Bez podrške u Kongresu za dugoročni fiskalni plan, Milei je bio prisiljen srezati rashode, za što kao izvršna vlast ima ovlasti. To uključuje subvencije i razne transfere pokrajinskim vladama. Taj potez raspirio je napetosti između njega, moćnih regionalnih guvernera i predstavnika Kongresa.

“Svaka daljnja naznaka da će vlada morati odustati od svog fiskalnog cilja značit će da će ekonomski plan početi gubiti svoju bazu. Ako održi ono što je obećao sljedećih pet mjeseci unatoč nedostatku potpore u Kongresu, tada će do sredine 2024. godine biti u puno boljoj poziciji za dobivanje potpore u zemlji i inozemstvu za dugoročni program”, smatra profesor Collante.