Insajderi iz Kremlja otkrivaju kako je Putin dva mjeseca planirao osvetu: 'Očekivao sam novičok, rušenje aviona je nešto novo'

'Svi znaju da će odgovor na izdaju biti nepovratan i brz. To je signal za cijelu elitu', smatra bivši visoki dužnosnik Kremlja

Dok se snimka plamena koji guta ostatke zrakoplova u kojem je navodno bio Jevgenij Prigožin širila svijetom, Vladimir Putin bio je na koncertu povodom 80. godišnjice pobjede u bitci kod Kurska tijekom Drugog svjetskog rata. U prigodnom govoru, na pozornici okupanoj crvenim svjetlom, govorio je o “odanosti domovini”.

Službena potvrda Prigožinove smrti samo bi zapečatila činjenicu da je bio vođa Wagnera bio obilježen otkako je prije dva mjeseca predvodio kratkotrajnu pobunu protiv Moskve, piše Financial Times. Osam tjedana koje je Prigožin proveo u poluegzilu u Bjelorusiji i Africi — tijekom kojih se u nekoliko navrata vraćao u Rusiju i čak susreo Putina u Kremlju — sada se čine kao uvod u razrađenu osvetu.

‘Ovo je signal za cijelu rusku elitu’

Bio je to kraj kao iz Kuma, ocijenio je Oleg Ignatov, viši analitičar za Rusiju u međunarodnoj Kriznoj grupi, neovisnoj organizaciji koja radi na sprječavanju ratova.

“Takve stvari se ne mogu oprostiti. Svi znaju da će odgovor na izdaju biti nepovratan i brz. To je signal za cijelu elitu”, kazao je za FT bivši visoki dužnosnik Kremlja.

Putinove pristaše mogle bi uočiti neku vrstu poetske pravde u načinu na koji je Prigožin poginuo – nakon što su njegovi vojnici oborili nekoliko helikoptera i transportni avion tijekom marša na Moskvu, pri čemu je ubijeno najmanje 13 ruskih vojnika.

Prigožin je redovito kritizirao rusko vojno vodstvo

“Ovo je očito bilo naređeno”, rekao je izvor blizak ruskom Ministarstvu obrane. “Na kraju krajeva, njegovi su ljudi ubili zrakoplovce. Od mača živiš, od mača i umireš. Dva mjeseca bilo je potpuno nejasno zašto putuje svijetom. Sad kad su ga likvidirali sve ima smisla”, dodao je.

Bivši ugostitelj u Kremlju, poznat kao “Putinov kuhar”, svoju Wagner grupu pretvorio je u jednu od najmoćnijih ruskih borbenih snaga sve dok dugo tinjajući sukob s Ministarstvom obrane nije prekipio. Pozvan da pomogne nakon što se početna ruska invazija pokazala katastrofalnim neuspjehom, Prigožin je postao šef de facto paralelnih sigurnosnih snaga s Putinovim pečatom odobravanja.

Sakupio je ogromnu vojsku uglavnom sastavljenu od ruskih zarobljenika koji su pušteni da se bore u ratu, natjecao se s redovnom vojskom za ljude i resurse i redovito objavljivao oštre komentare o ruskim generalima. Čak i prije kobne pobune, bilo je Prigožinovih saveznika koji su se bojali da njegov meteorski uspon neće potrajati, a jedan je još u veljači za Financial Times rekao da bi “mogao završiti poput Ikara”.

‘Ovo je novo na jelovniku’

Pobuna je pokazala da se “Prigožin izmaknuo Putinovoj kontroli”, rekla je Tatjana Stanovaja, viša suradnica u Carnegie Russia Eurasia centru. Bilo je to, dodala je, “vrlo neugodno iznenađenje za Putina, čak i šok”.

“Mislio sam da će upotrijebiti novičok”, rekao je drugi bivši visoki dužnosnik Kremlja, misleći na nervni agens korišten za trovanje protivnika Kremlja, poput bivšeg špijuna Sergeja Skripalja i aktivista Alekseja Navaljnog. “Ovo je nešto novo na jelovniku”, dodao je, prenosi Financial Times.

Bijeg gospodara rata od kazne činio se posebno neprikladnim nakon što je Putin pokrenuo akciju slamanja visokih sigurnosnih dužnosnika, uključujući generala Sergeja Surovikina, poznatog i kao Armagedon, za kojeg se znalo da je simpatizirao Wagner, kao i tvrdolinijaše koji su ruskog vođu krivili za vojne neuspjehe u Ukrajini.

‘Kriza riješena brzo i učinkovito’

Inače, Rusija je jučer imenovala novog privremenog glavnog zapovjednika zračno-svemirskih snaga umjesto Surovikina, koji je nestao iz javnosti nakon pobune Wagnerovih plaćenika.

“Interna istraga pobune je završena. Surovikin je jučer smijenjen, a krivci su pogubljeni. Trebalo im je dva mjeseca da to istraže, donesu presudu i izvrše je. Da su zaključili da je Surovikin dio zavjere, i on bi bio u tom avionu”, smatra Grigorij Judin, voditelj političke filozofije na Moskovskoj školi društvenih i ekonomskih znanosti,

“Kriza je riješena brzo i učinkovito”, rekao je Andrei Soldatov, viši suradnik u Centru za analizu europske politike i koautor nekoliko knjiga o ruskim sigurnosnim službama.