Irački premijer tvrdi da će njegove snage opet osvojiti ključni grad koji je pao u ruke snaga Islamske države

Branitelji Ramadija kažu da nisu imali dovoljnu podršku iz Bagdada

Irački premijer Haider al-Abadi je izjavio da će grad Ramadi biti oslobođen za nekoliko dana, prenosi BBC. Premijer je međutim naglasio da je iračkoj vojsci potrebna veća podrška koalicijskih partnera kako bi uspjeli u oslobađanju Ramadija.

Islamska država je nanijela nekoliko teških poraza iračkoj vojsci u proteklih godinu dana, a u posljednjem porazu u Ramadiju je iračka vojska pobjegla pred militantima ISIS-a. Američki tajnik za obranu Ashton Carter je rekao da je ovaj posljednji poraz dokaz da iračka vojska nema volje za borbom jer su pobjegli pred malobrojnim snagama Islamske države. Prema Carteru, ISIS je imao puno manje vojnika nego što je imala iračka vojska koja je branila Ramadi.

Hezbollah priznao da se bore uz sirijski režim

S druge strane, dolaze informacije da je Hezbollah napokon priznao da sudjeluje u borbama u Siriji na strani Bašara el-Eseda. Vođa Hezbollaha, Hasan Nasrullah, je u video snimci izjavio da ISIS i ostali sunijski militanti predstavljaju prijetnju čitavom svijetu.

Nakon što je osvojena Palmira, Islamska država kontrolira 95.000 kvadratnih kilometara sirijskog teritorija, i što je bitnije, kontroliraju većinu energenata u Siriji. Prema pisanju Opservatorija, Islamska država je zauzela Arak i al-Hail naftna polja, što znači da sirijska vlada kontrolira samo naftno polje al-Sha’er.

U razgovoru za BBC, irački premijer je izjavio da je iznenađen Carterovim komentarima. Kako on kaže: “Iračka vojska ima volje za borbom, ali taktika ISIS-a i njihovi napadi kamionima bombama imaju učinak poput male nuklearne bombe, ima jako loš efekt na naše snage.”

Iran i Jordan daju veliku podršku Iraku

Abadi je naglasio da Iran i Jordan daju veliku podršku borbi protiv terorista, ali da ostale zemlje Perzijskog zaljeva, bez obzira što osjećaju prijetnju, ne pristupaju rješavanju situacije na realističan način.

Ostaje za vidjeti hoće li napad na šiitsku džamiju u Saudijskoj Arabiji donijeti neke promjene u borbi protiv Islamske države. Naime, ovaj napad bi mogao izazvati iznimno negativne reakcije među šiitskom religijskom manjinom koja već desetljećima govori da su građani drugog reda. Uzevši u obzir da neki mediji tvrde da Saudijci čine najveći strani kontigent među borcima Islamse države, očito je da se nešto mora pod hitno uraditi kako ne bi došlo do građanskog rata u ovoj naftom bogatoj državi koji bi čitav Bliski istok mogao baciti u još gore stanje nego što je to sad.