Nakon što je ISIS osvojio Palmiru, humanitarci su objavili neugodan podatak koji će jako zabrinuti Obamu

ISIS je osvojio dva jako bitna grada u manje od tjedan dana

Antički grad Palmyra
FOTO: AFP/AFP

Islamska država sada kontrolira polovicu teritorija Sirije, nakon što su osvojili grad Palmiru, javlja Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Nakon što je osvojena Palmira, Islamska država kontrolira 95.000 kvadratnih kilometara sirijskog teritorija, i što je bitnije, kontroliraju većinu energenata u Siriji. Prema pisanju Opservatorija, Islamska država je zauzela Arak i al-Hail naftna polja, što znači da sirijska vlada kontrolira samo naftno polje al-Sha’er.

Palmira je oaza s ruševinama antičkog grada koji je dugi niz godina bio jedno od ključnih postaja antičkog Puta svile, a danas nosi arapsko ime Tadmur. Najraniji zapis o ovom gradu je zabilježen na glinenim pločicama pronađenim u drevnom babilonskom gradu Mariju, i procjenjuje se da je osnovan u 3. stoljeću prije Krista.

Trgovina antikvitetima je bitan izvor prihoda

Prema nekim procjenama, trgovina umjetnina je jedan od najvećih izvora prihoda Islamske države, a ilegalno tržište umjetninama je u stalnom porastu. Tess Davis, predsjednica Međunarodne udruge za zaštitu artefakata je rekla da Islamska država posjeduje oko 12.000 umjetnina vrijednosti oko milijardu dolara. Ta procjena je samo za područje Sirije pod kontrolom ISIS-a prije osvajanja Palmire.

Palmira je strateški važna jer otvara put prema velikoj sirijskoj pustinji koja graniči s iračkom pokrajinom Al Anbar, koju velikim dijelom drži Islamska država. Međutim, Palmira je bitna i zato što omogućuje pripadnicima Islamske države pljačku novih i još bogatijih nalazišta antikviteta.

ISIS je odmah počeo s osvetom i smaknućima sviju koje smatraju protivncima. Prema nekim medijima, ISIS je počeo s masakriranjem pripadnika plemena Shaitat koje je već dulje vrijeme suprotstavljeno Islamskoj državi.

ISIS drži bitnu transportnu rutu između Iraka i Sirije

Nakon pada Ramadija, ISIS drži možda i najbitniju transportnu rutu na Bliskom istoku, onu između Palmire i Ramadija. Ramadi, glavni grad iračke provincije Anbar, tjednima je bio poprište borbe ISIS-a i vladinih sigurnosnih snaga te šiitskih paravojnih postrojbi. Međutim, napadi bombama na policajce, nakon kojih su uslijedili napadi bombaša samoubojica na vojni stožer provincije, natjerao je vladine snage i paravojne postrojbe u bijeg. Islamska država sada može puno lakše prebacivati oružje, streljivo i ljudstvo između Iraka i Sirije.

Osvajanje Ramadija i Palmire pokazuje svu otpornost Islamske države na zračne napade i neučinkovitost ograničene kampanje zračnih napada.