Iskaz optuženog suca: 'Shvatio sam da u stečajevima postoje viškovi novca za koje nitko neće pitati, pa sam ih uzimao'

S ukradenim novcem planirao je nastaviti posao nakon pravosudne karijere

USKOK je nedavno podigao optužnicu protiv nekadašnjeg suca Trgovačkog suda Mihaela Kovačića. Uhićen je u veljači 2021., a sudski postupak još nije započeo. Telegram doznaje detalje njegove obrane u kojoj je priznao krivnju, te opisao kako je došao na ideju da počne krasti novac stečajnih dužnika. Oformio je prije desetak godina mrežu suradnika i s njima, kako tvrdi USKOK, na stečajnom kriminalu zaradio najmanje 3.094.337 eura. Stečajni dužnici oštećeni su pak za oko 3.540.848 eura. Financijskom istragom utvrđeno je da si je Kovačić isplatio 573.156 eura, dok su ostali podijelili preostali iznos izvučen iz stečajeva.

Već smo pisali da je viši sud, Visoki trgovački sud RH u tom periodu čak sedam puta provjeravao rad suca Kovačića, no niti jednom nisu utvrdili kako zlorabi svoju poziciju i krade novac stčajnih dužnika.

Viškovi u stečajevima

“Shvatio sam da postoje tzv. viškovi novčanih sredstava u stečajnim postupcima, odnosno novac za koji nitko neće pitati pa sam odlučio taj novac prebaciti na svoje račune”, ispričao je Kovačić koji je osim sebi, novac prebacivao i na račune nekih svojih članova obitelji, ali i još par bliskih osoba.

“Došao sam na ideju da u nalozima za isplate koje sam kao sudac odobravao, navedem brojeve svog bankovnog računa. Neki računi bili su u vlasništvu članova moje obitelji, a neki u vlasništvu mojih prijatelja, dok sam imena izmišljao”, naveo je Kovačić u svojoj obrani.

Imao je, uvjerava, plan osnovati dvije firme MAL kozulting d.o.o. i Sikon d.o.o. kako bi na njihovim računima zbrinjavao viškove novca iz stečaja.

Osiguranje za budućnost

“Nakon karijere u pravosuđu preko tih firmi namjeravao sam nastaviti stvarno poslovati”, potpuno je nevjerojatan dio obrane bivšeg suca Kovačića.

U svemu mu je, ispričao je, pomagala voditeljica pisarnice s Trgovačkog suda u Zagrebu Aleksandra Mažić. “Njoj sam ja davao sve naredbe, a ona je pisala odluke po kojima su novci iz stečaja preusmjeravani na naše privatne račune. Upoznala me i sa svojom majkom Brankom Rajković na čije ime smo osnovali firme Sikon i MAL konzulting”, nastavio je sudac objašnjavati mrežu stečajnog kriminala.

“Ja sam određivao kako će se novac distribuirati dalje s računa ovih firmi. Aleksandra Maržić dala je papir na kojem su stajale moje upute svojoj majci, a ona bi zatim provodila naložene transakcije”, potvrdio je Kovačić ono što su istražitelji tijekom istrage već uspjeli rekonstruirati. I optuženi nekadašnji stečajni upravitelji Branko Petanjek i njegova kćer Iva radili su, tvrdi, po njegovim nalozima.

S kim je sve surađivao?

“Bilo je dovoljno da ja naredim, pa da oni usmjere novac tamo gdje sam rekao. Sve je to išlo na teret stečajnih dužnika čije su stečajeve ono vodili. Pri tome je postojao prešutni dogovor da i oni mogu uzeti novac stečajnog dužnika ako im to zatreba”, naglasio je Kovačić.

Priznao je, što je od ranije poznato, da je za ukradene milijune kupovao nekretnine i vozila sebi i obitelji, a dio sredstava uložen je i u dionice. Plaćani su i redovni životni troškovi, a svi su mu, dodao je sudac, vjerovali da se radi o njegovoj zakonitoj izvansudskoj zaradi koju je benevolentno dijelio s ostalima.

Sve je počelo još 2009.

Jedan od prvih stečajeva iz kojeg je Kovačić ukrao novac bio je stačaj Željezare Sisak, prije više od 10 godina. Taj stečaj sudac Mihael Kovačić vodio je dok je još radio u rodnom Sisku. Istražitelji su pronašli dokaze da je u studenom 2009. naložio da se gotovo 12 milijuna kuna s računa Željezare prebaci na depozit javnog bilježnika Mladena Ježeka. Međutim, o tome u stečajnom spisu nije ostalo nikakvog traga, pa je 2010., kao što je poznato, raspušten odbor vjerovnika jer je izgledalo da Željezara Sisak nema više sredstava za podmirenje dugovanja.

Istovremeno, novac s depozita, tvrdi USKOK, počeli su dijeliti sudac Kovačić, njegova suradnica Aleksandra Mažić, te stečajni upravitelj Branko Petanjek. Isplate su, prema sučevom priznanju, završavale i na računima članova Kovačićeve obitelji, te tvrtki kojima je upravljao.

U lipnju 2010. sudac i njegova supruga Ivanka kupuju kuću u Sisku u kojoj i danas žive. Platili su je upravo novcem s Ježekovog depozita. Utvrđeno je da je sudac javnom bilježniku u dva navrata tijekom svibnja naložio isplate prema prvim vlasnicima nekretnine u Sisku, s kojima Kovačići nakon toga zaključuju kupoprodajni ugovor.