Islamska država uskoro bi mogla osvojiti strateški važnu Palmiru

Palmira je bitna i strateški i zbog svojih skupocjenih antikviteta

Džihadisti Islamske države (IS) osvojili su u subotu nekoliko sjevernih četvrti Palmire, strateškog sirijskog grada poznatog po antičkim ruševinama, dok su se u iračkom Ramadiju morali povući iz glavne vladine zgrade, prenose agencije.

“Islamska država preuzela je nadzor nad velikim dijelom sjeverne Palmire i intenzivne borbe se nastavljaju”, rekao je Rami Abdel Rahman, direktor Sirijskog opservatorija za ljudska prava (OSDH), prenosi France presse.

Nove zalihe umjetnina

Većina antičkih ruševina, koje se nalaze na UNESCO-ovu popisu svjetske baštine, nalazi se na jugozapadu grada. Islamska država napala je Palmiru u srijedu, približavajući joj se postupno u četvrtak i petak. Džihadisti su do sada pogubili najmanje 49 civila, navodi OSDH.

Prema nekim procjenama, trgovina umjetnina je jedan od najvećih izvora prihoda Islamske države, a ilegalno tržište umjetninama je u stalnom porastu. Tess Davis, predsjednica Međunarodne udruge za zaštitu artefakata je rekla da Islamska država posjeduje oko 12.000 umjetnina vrijednosti oko milijardu dolara. Ta procjena je samo za područje Sirije pod kontrolom ISIS-a.

Palmira je strateški važna jer otvara put prema velikoj sirijskoj pustinji koja graniči s iračkom pokrajinom Al Anbar, koju velikim dijelom drži Islamska država. Međutim, Palmira je bitna zato što omogućuje pripadnicima Islamske države pljačku novih i još bogatijih nalazišta antikviteta.

Anbar je srce Islamske države

S druge strane, IS se morao u subotu povući iz glavne vladine zgrade u iračkom gradu Ramadiju, dan nakon što ju je zauzela, rekao je gradonačelnik grada, a prenosi Reuters. Zračni napadi međunarodne koalicije predvođene Sjedinjenim Državama prisilili su džihadiste na povlačenje.

Zanimljivo je da je Islamska država nastala u pokrajini Anbar koja je bila srce gerilskog ratovanja protiv Koalicijskih snaga za vrijeme američke okupacije Iraka. Žestoki otpor koji pružaju sunitska plemena je sušta suprotnost prošlogodišnjem bježanju iračke vojske iz Mosula. Tada je, kako su pisali neki mediji, Islamska država osvojila Mosul sa samo 1500 džihadista. Mosul je grad s više od milijun stanovnika, a branilo ga je oko 20.000 iračkih vojnika. Vojska je doslovno preko noći pobjegla u potpunom rasulu iz grada nakon što su najviši časnici, zajedno s obiteljima, pobjegli u Bagdad.

Američko ministarstvo obrane ranije je u subotu objavilo da su američke posebne snage ubile visokog dužnosnika Islamske države u napadu u Siriji i objavili da se radi o Abu Sajafu. Šef Pentagona Ashton Carter rekao je da je napad izveden u petak navečer na grad al-Amr i da je ubijen Abu Sajaf koji je “pomagao u izvršavanju nelegalnih naftnih, plinskih i financijskih operacija skupine.