Istražitelji blokirali još jednu firmu koja je poslovala s Pripuzom. Sumnjaju da je preko nje izvučeno 49 milijuna kuna

Istražuju se tijekovi sredstava na koje je upozorio Ured za sprječavanje pranja novca

21.10.2014., Zagreb - Petar Pripuz odlazi iz sudnice nakon sto mu je prihvacena jamcevina od 7.5 milijuna kuna. Photo:Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Pod sudskom blokadom ovih se dana našao bankovni račun još jedne tvrtke s kojom surađuje firma Ce-Za-R iz sastava C.I.O.S. grupe Petra Pripuza. Sumnja se, naime, da je služila za prikrivanje novca izvučenog kroz fiktivnu trgovinu metalnim otpadom.

Telegram je nedavno otkrio da se firmu Ce-Za-R istražuje upravo zbog sumnje u neosnovane isplate na račun firme Čulina promet, a sada je s problematičnim isplatama povezana i firma Impor usluge. Riječ je o firmi sa sjedištem u Sesvetama preko čijeg računa je u manje od godinu dana, od travnja 2019. do veljače 2020., prošlo nešto više od 49 milijuna kuna.

Otkrio ih Ured za sprječavanje pranja novca

Sumnje da ova firma služi kao paravan za pranje novca otvorio je Ured za sprječavanje pranja novca. Vlasnici Impor usluga u tom su periodu 154 puta podigli novac s bankovnog računa svoje firme otvorenog u Zagrebačkoj banci. Radilo se, kako su izračunali istražitelji, o nešto više od 49 milijuna kuna.

Provjeravajući dalje poslovanje Impor usluga i njezinog vlasnika istražitelji su utvrdili da je isti čovjek i u ranijem periodu podizao ogromne sume novca. Tako je od listopada 2018. do svibnja 2019., podigao gotovo 23,9 milijuna kuna s računa tvrtke Beta Tex promet. Njoj je pak tvrtka Svijet metala u prvom tromjesečju 2019. isplatila 29 milijuna kuna. Inače, uobičajeno je da se više firmi poveže i fingira poslovne odnose kada se želi sakriti trag novca ili pak prikazati promet određene robe. No, pri tome kolaju samo papiri a nema nikakvog stvarnog poslovanja. To je često paravan ili za pranje ili za izvlačenje novca.

Jesu li u pitanju lažne fakture?

Iz analize Ureda za sprječavanje pranja novca proizlazi sumnja da su upravo Impor usluge ispostavljale račune za prodaju robe, no da se radilo o lažnoj dokumentaciji za promet koji nikada nije realiziran. Cilj toga je, vjeruju istražitelji, umanjivanje poreznih obveza i drugih davanja, te ostvarivanje prava na povrat PDV-a. Malverzacije se zatim nastavljaju podizanjem gotovine koja je ranije ilegalno isplaćena.

Ured za sprječavanje pranja novca još je lani o ovim sumnjama obavijestio zagrebačku policiju, no nekoliko mjeseci nije bilo nikakve reakcije, pa im je preko tužiteljstva upućena požurnica. U konačnici su ipak pokrenuti izvidi kojima su osim Ce-Za-R-a obuhvaćene i firme Ardor avis, Phoenix metali d.o.o., Meltal SL, Rotame, Mačo metali i King metal.

Sve se one, stoji u sudskom rješenju kojim je blokiran račun Impor usluga, bave otkupom i prodajom sekundarnih sirovina, a njihove odgovorne osobe povezuje se s izvlačenjem novca i to, sumnja se, temeljem fiktivnih ulaznih računa. Tvrtke koje im ih ispostavljaju su osim Impor usluga još i Krištić commerce, Redžić Fadila d.o.o., Reciklaža Večerin i dr.

Optužbe protiv Petra Pripuza

Protiv Petra Pripuza tužiteljstvo je lani već podiglo optužnicu zbog sumnje da je na muljažama s metalnim otpadom nezakonito zaradio oko 39 milijuna kuna, no sud ju je u dva navrata vratio tužiteljstvu. U međuvremenu mu se sudi u aferi Agram gdje je optužen da je neosnovano krajem 2013. dobio posao zbrinjavanja glomaznog otpada od Grada Zagreba.

Nakon ljetne stanke upravo bi Petar Pripuz, koji je ostao prvi na popisu optuženika nakon smrti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, trebao iznijeti obranu. Njegov odvjetnik Anto Nobilo u više je navrata izjavio da se u obje optuženice radi o promašenim tvrdnjama tužiteljstva, te da je Pripuz dokazao legalnost svog poslovanja.