Istražujemo čudno imenovanje prvog trgovca oružjem u Hrvatskoj: živi u MORH-ovom stanu, nema iskustva i srlja u sukob interesa

Vlada je za predsjednika uprave Agencije Alan predložila Gorana Basarca, sina pokojnog generala Ivana Basarca

FOTO: PIXSELL

Na čelo Agencije Alan, državne tvrtke zadužene za trgovinu naoružanjem i vojnom opremom Vlada je prije više od mjesec dana predložila Gorana Basarca, sina pokojnog Ivana Basarca, hrvatskog generala koji je bio i pomoćnik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Budući da na poziciju u državnu tvrtku dolazi iz kompanije Šestan Busch, koja prodaje vojnu opremu, te s pozicije predsjednika Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije, imenovanje Gorana Basarca, upozoravaju Telegramovi izvori iz MORH-a, pod ozbiljnim je upitnikom zbog sumnje u sukob interesa.

Naime, kao zaposlenik firme koja se bavi proizvodnjom i prodajom vojne opreme, te predsjednik udruge koja broji više od 60 članova iz vojno-obrambene industrije Basarac je, zakonski gledano, u sukobu interesa u odnosu na sve njih. Hoće li u takvoj poziciji uopće moći potpisati ijednu odluku ili ugovor budući da se, kako bi spriječio sukob interesa, mora izuzeti? Osim toga, zašto je odabran baš on kada su pravila iz Zakona o sprječavanju sukoba interesa jasna? Pitaju se to i naši sugovornici koji su nam ukazali na ovo polemično imenovanje.

Što točno piše u Zakonu?

Zakonom o sprječavanju sukoba interesa propisano je da obveznik tog zakona, u ovom slučaju predsjednik Uprave Agencije Alan, ne smije donositi odluke ni sudjelovati u njihovom donošenju nika i sklapanju ugovora koji utječu na njegov vlastiti poslovni interes ili poslovni interes s njim povezanih osoba kao i poslodavaca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost.

Drugim riječima, ako će Šestan Busch ili neka od članica Klastera prodavati Agenciji Alan opremu ili oružje kako bi ih ona dalje plasirana na svjetskom tržištu, Basarac u tome neće smjeti sudjelovati.

Da se upravo ova odredba zakona mora poštivati potvrđeno je Telegramu iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Zanimljivo je da Basarac, iako odluka o njegovom postavljanju donijeta prije više od mjesec dana, još nije kontaktirao Povjerenstvo, niti je upisan u registar obveznika kojeg Povjerenstvo vodi. “Odluka o imenovanju i razrješenju članova Uprave Agencije Alan još nam nije dostavljena”, potvrdili su nam.

Basarac, najbolji kandidat

Inače, Agenciju Alan do sada je godinama vodio Ivica Nekić. Njega je pak Vlada nakon ovog zadnjeg provedenog natječaja odlučila imenovati članom Uprave Agencije Alan. Zanimljivo je da je Basarca za funkciju na čelu važne državne tvrtke predložilo Ministarstvo obrane. Za Telegram su objasnili da je upravo on bio najbolji kandidat, jer ima najbolje reference.

Na što su točno mislili nisu naveli, niti su nam otkrili koji su ostali kandidati bili u igri. No, u službenom Basarčevom životopisu navedeno je da u Agenciju Alan dolazi s pozicije izvršnog direktora za strateški razvoj i provedbe projekata u tvrtki Šestan Busch.

U toj ulozi koordinirao je provedbu projekata i aktivnosti povezane s marketingom, te brandingom. Zajedno s glavnim direktorom Alojzijem Šestanom predstavljao firmu u javnim nastupima, sajmovima i prezentacijama. Bio je i predstavnik tvrtke u Hrvatskom klasteru konkurentnosti obrambene industrije, kojem je izabran i za predsjednika.

Što je još Basarac radio?

Do dolaska u Šesta Busch, tijekom 2018. radio je u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, a prije toga četiri i pol godina u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta. U oba ministarstva bavio se projektima i operativnim programima.

Do 2013. bio je viši savjetnik za pripremanje projekata u Hrvatskom centru za razminiranje, a prije toga projektima se bavio u Fondu za razvoj i zapošljavanje. Napominje i da je odslužio vojni rok, te dobio čin razvodnika. Iz javno dostupnih podataka ne proizlazi da ima velikog iskustva s vojnom trgovinom.

Telegramovi izvori u Ministarstvu obrane sugeriraju pak da je Basarac imao i podršku skupine umirovljenih generala. Zanimljivo je da je upravo ovih dana predstavljena i knjiga o njegovom ocu, generalu Ivanu Basarcu. Riječ je o njegovim sjećanjima, dosad javno nepoznatom memoarskom rukopisu koji bi, kako smatraju njegovi suborci, trebao donijeti neka nova saznanja o vojnim događanjima iz Domovinskoga rata.

Uloga generala Basarca

Basarac se sve do smrti nije mogao osloboditi tereta neuspjeha na dijelu bojišnice u Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja. Naime, general Petar Stipetić u više je navrata tvrdio da je Basarac tijekom akcije promijenio dogovoreni pravac napada na Petrinju, te na taj način, zbog golemih gubitaka 2. gardijske brigade navodno ugrozio cilj Oluje.

Odlukom predsjednika Franje Tuđmana povučen je s bojišta, te ga je zamijenio upravo Stipetić. Knjigu je uredio njegov sin Goran koji ju je, u nazočnosti umirovljenih generala Mladena Markača i Mladena Kruljca nedavno predstavio javnosti.

Ima li sukoba interesa?

Istovremeno, dakle, Goran Basarac doživljava i novi poslovni uzlet – pobjeđuje na javnom natječaju za čelno mjesto Agencije Alan. Sa sekundarne pozicije u tvrtki koja proizvodi vojnu opremu, skače na vodeću funkciju u hrvatskoj trgovini oružjem. Osim što tvrde da je upravo on bio najbolji kandidat, iz MORH-a nas uvjeravaju i da je dostavio potrebnu dokumentaciju o nepostojanju sukoba interesa.

“Sukladno uvjetima iz javnog natječaja Goran Basarac dostavio je potrebnu dokumentaciju ovjerenu kod javnog bilježnika o nepostojanju sukoba interesa u skladu s propisom koji uređuje sprječavanje sukoba interesa između privatnog i javnog interesa u obnašanju javnih dužnosti te pravilima Kodeksa korporativnog upravljanja trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ima dionice ili udjele. Napominjemo pritom kako se obveznikom Zakona o sprječavanju sukoba interesa postaje po stupanju na dužnost u upravu društva, a ne u trenutku prijave na natječaj i u postupku izbora”, ističu iz MORH-a.

Koristi i MORH-ov stan

Za Telegram su potvrdili još jednu čudnu poveznicu između MORH-a i sina pokojnog generala. Naime, Goran Basarac, kako je odgovoreno na upit Telegrama, živi u MORH-ovom stanu koji je, kako pojašnjavaju, u međuvremenu prebačen u portfelj Ministarstva branitelja. Po kojoj ga je osnovi dobio i na osnovu kojih propisa se nalazi u njemu, nisu javno objasnili. Telegramovi izvori tvrde da Basarac nema pravo na braniteljski stan.

Ova činjenica dodatno, dakle, implicira određenu povezanost Basarca s MORH-om, pored one sa tvrtkom Šestan Busch, te klasterom ostalih vojnih proizvođača. Iz Vlade RH nisu nam odgovori zašto su Skupštini Agencije Alan predložili baš Basarca za predsjednika uprave.