Istražujemo čudnu pozadinu: Zašto se novi šef ne žali na presude kontrolorima leta koji su muljali s prebivalištem i ukrali ogroman novac?

Kontrolori koji su optuženi da su za više od 200 tisuća eura oštetili proračune i dalje nesmetano rade

FOTO: PIXSELL

Hrvatska kontrola zračne plovidbe (HKZP) već više od mjesec dana nije dogovorila na upit Telegrama o otkazima koje su trebali dobiti kontrolori leta optuženi za malverzacije s prebivalištem, te utaju poreza i krivotvorenje. Riječ je o aferi teškoj preko 200 tisuća eura o kojoj je Telegram prvi pisao. Doznali smo da su deseci kontrolora prijavljeni zbog lažiranja prebivališta na osnovu čega su umanjivali iznose prireza, te uzimali od HKZP-a putne troškove.

Dio ih je u međuvremenu zbog toga i optužen, dok ih je dio još pod izvidima. Upravo ovih dana traju ispitivanja, ali istovremeno stižu i pravomoćne presude na temelju kojih ranije optuženi kontrolori ne mogu dobiti otkaz.

Nema otkaza bez suglasnosti

Bivša uprava na čelu s umirovljenim generalom Vladom Bagarićem, optuženim kontrolorima podijelila je otkaze. Za trojicu to nije moglo biti učinjeno bez suglasnosti Radničkog vijeća jer imaju imunitet kao sindikalni predstavnici i povjerenici za zaštitu na radu.

Kako Radničko vijeće nije dalo suglasnost HKZP je tužbom od Općinskog suda u Velikoj Gorici zatražio da tu suglasnost nadomjesti. Uobičajena je to procedura, no HKZP-u je sud tužbu odbio. Očekivalo se zato da će novi direktor Mario Kunovec-Varga naložiti ulaganje žalbe. Ipak su u pitanju teške optužbe na štetu gradskih proračuna i samog HKZP-a, iako još nisu pravomoćno dokazane.

Telegram je prije nekoliko tjedana pitao njegov ured hoće li se žaliti na prvostupanjsku odluku suda, ali odgovor do danas nismo dobili.

Nema podataka o žalbama

Iz javno dostupnih podataka u ePredmetu očito je pak da žalbe u dva predmeta nisu uložene u roku. Tako je slučaj Milivoja Severa Cuglina, nekadašnjeg direktora Sektora za upravljanje zračnim prometom, koji je u međuvremenu optužen, postao pravomoćan. To znači da ovaj kontrolor više ne može dobiti otkaz prije nego što završi proces za muljaže s prebivalištem.

U još jednom slučaju, prema ePredmetu, vidljivo je da se HKZP nije žalio, dok je treći slučaj okončan tek prije nekoliko dana, pa rok za žalbu još nije istekao. Uobičajeno je da se u identičnim slučajevima povlače identični pravni potezi, pa je za očekivati da ni ovdje neće biti uložene žalbe.

Sud je, naime, utvrdio da ‘HKZP nije dostavio pravomoćnu presudu protiv kontrolora kojeg je odlučio otpustiti, a samo podizanje optužnice nije opravdani razlog za izvanredni otkaz’. Budući da se na ovaj zaključak suda novi direktor HKZP-a nije žalio izvjesno je da je odlučio zaštititi svoje zaposlenike koje je bivši direktor nakon podizanja optužnice za malverzacije teške oko 200 tisuća eura odučio otpustiti.

Tko je sve pod optužbama?

Optužnicom su, osim Milivoja Severa Cuglina, obuhvaćeni Anđelko Mlinarić, Mirko Mamić, Marijan Gazibara, Željko Gojko, Boris Gotal, Marijan Vuković i Siniša Mizdrak.

Tužiteljstvo tvrdi da su svi imali prijavljena prebivališta u mjestima koja nemaju prirez, dok su za to vrijeme živjeli u Zagrebu gdje se prirez plaća po stopi od 18 posto, te u Sisku gdje prirez iznosi 10 posto.

Da su lažirali prebivališta istražitelji su utvrdili analizirajući podatke o baznim stanicama na koje su se njihovi mobiteli prijavljivali, te tako utvrdili da uopće ne žive tamo gdje su prijavljeni. Pokazivali su i njihove fotografije susjedima ne bi li dobili potvrdu gdje točno stanuju.