Doznajemo. Sud brani kontrolore leta koji su optuženi za nezapamćenu krađu novca: 'Ne možete im dati otkaze'

Sumnja se da su izvukli više od 200 tisuća eura iz proračuna

FOTO: Boris Scitar/PIXSELL/Telegram/Ilustracija

Telegram doznaje nove detalje skandala u Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe (HKZP) čijih je više zaposlenika lani optuženo za izvlačenje novca iz proračuna. O tim sumnjivim isplatama prvi smo izvijestili. Sumnja se da su kontrolori lažno prijavili prebivališta i utajili milijunske iznose prireza zbog čega ih je osam do sada optuženo. HKZP im je zbog toga odlučio dati otkaze, jer su naštetili ugledu firme.

Sada je Općinski sud u Velikoj Gorici počeo donositi presude u korist kontrolora letenja jer smatra da kontrolori ne mogu dobiti otkaze prije nego im se pravomoćno dokaže krivnja. Protiv njih osmero sudski postupak na Općinskom sudu u Novom Zagrebu još je u tijeku, a još barem desetak ih je pod istragom.

Teške optužbe protiv kontrolora

Prema optužnici, kontrolori su utajili oko 200 tisuća eura do kojih su, kako se sumnja, došli nezakonito prijavljujući se u mjestima koja nemaju prirez iako su uglavnom živjeli u Zagrebu. Nakon višemjesečne istrage Općinsko državno odvjetništvo u Velikoj Gorici ovi je optužnicu podiglo lani u jeku kolektivnih pregovora kontrolorskog sindikata i uprave HKZP-a. Kontrolorima je na teret stavljena utaja poreza i krivotvorenje.

Čim je dobilo informaciju o optužnici tadašnje vodstvo HKZP-a s donedavnim direktorom Vladom Bagarićem na čelu odlučilo je podijeliti ih otkaze. Zaključili su da su naštetili ugledu tvrtke, ali su joj nanijeli i financijsku štetu lažirajući prebivališta.

Naime, HKZP im je plaćao prijevoz od udaljenih lokacija gdje su se prijavili, iako su zapravo živjeli u Zagrebu. To je, stoji u optužnici, trajalo godinama – od siječnja 2012. do 31. prosinca 2020. godine.

Drugi osuđenici i dalje u HKZP-u

No, Radničko vijeće koje kontrolira sindikat nije dalo suglasnost za ove otkaze. Zato je HKZP podnio tužbe kojima je od suda zatražio da nadomjesti suglasnost Radničkog vijeća. U postupke su se umiješali u sami kontrolori, tvrdeći kako je ono što im se stavlja na teret optužnicom neosnovano.

“Ja sam u Samoboru imao prijavljeno prebivalište, ali sam svaki dan bio u Dubravi gdje su mi roditelji i gdje mi supruga radi”, pravdao je jedan od optuženih kontrolora zašto nije točno da je lažirao prebivalište.

“Postupak za izvanredni otkaz pokrenut je u ljeto 2022. kada je bilo nesuglasica između sindikata i HKZP-a oko pregovaranja o kolektivnom ugovoru. Mislim da je optužnica protiv mene i ostalih podignuta kako bi se u tom času izvršio pritisak na sindikat. Znam da je i prije nekoliko godina također protiv nekih kolega bio vođen kazneni postupak zbog neplaćanja prireza, te su bili i uvjetno osuđeni. Platili su nakon toga ono što su bili dužni i nakon toga su nastavili normalno raditi u HKZP-u”, izjavio je na sudu.

Ključni dokazi protiv kontrolora

Ovdje treba podsjetiti da je policija lažiranje prebivališta utvrdila prateći ispise s mobitela okrivljenih kontrolora. Provjerili su na koje bazne stanice su im se mobiteli najčešće prijavljivali, te usporedili te podatke s prijavama prebivališta. Budući da se nisu poklapali zaključili su da su prebivališta bila lažna.

Kontrolorski sindikat tvrdio je lani da bi otkaz mogli ugroziti sigurnost zračnog prometa, dok je uprava objašnjavala da će sve biti OK.

Što je na kraju utvrdio sud?

Ipak, sud sada nije dao suglasnost da se kontrolorima podijele otkazi budući da još nisu pravomoćno osuđeni.

“HKZP nije dostavio pravomoćnu presudu protiv kontrolora kojeg je odlučio otpustiti, a samo podizanje optužnice nije opravdani razlog za izvanredni otkaz”, obrazložio je sud.

Pitali smo novu upravo HKZP-a hoće li se žaliti na ovu odluku suda. Njihov odgovor objavit ćemo čim ga dobijemo.