Italiju udara nezapamćena zdravstvena kriza. Može li njihovo gospodarstvo to preživjeti?

Situacija s epidemijom se ne smiruje, vlada je prisiljena na radikalne mjere, a sve će to ostaviti posljedice na ekonomiji

Italy's Prime Minister Giuseppe Conte arrives for his end-of-year press conference on December 28, 2019 in Rome. (Photo by Tiziana FABI / AFP)
FOTO: AFP

Razmjeri krize u Italiji, izazvane epidemijom koronavirusa koju talijanske vlasti nikako ne uspijevaju suzbiti, sve su dramatičniji: Italija je trenutno najpogođenija zemlja Europe s više od tri tisuće zaraženih i, nažalost, sve većim brojem umrlih, a zdravstvena kriza sve ozbiljnije prijeti i talijanskom gospodarstvu koje ionako već dulje vrijeme pati od slabašnih stopa rasta. Talijanska vlada je, međutim, primorana na drakonske mjere kako bi zaustavila širenje zaraze koja je do srijede već uzela 107 života.

Epidemija je najprije pogodila sjever zemlje, gdje je prije desetak dana u izolaciju stavljeno 11 gradova. Virus se tada počeo širiti na području koje je ekonomski motor Italije, u sjevernim pokrajinama u kojima se stvara trećina talijanskog BDP-a i oko 40 posto talijanskog izvoza. Bogate regije Lombardija i Veneto, sa svojim gospodarskim, financijskim i turističkim središtima, prve su osjetile ozbiljne posljedice epidemije.

Zato je izgledno da će talijanska vlada iznos financijske injekcije, koja bi trebala pomoći ekonomiji da preživi koronavirus, povećati na pet milijardi eura. To je danas potvrdila zamjenica ministra gospodarstva Laura Castelli. Ministar Roberto Gualtieri obećao je porezne olakšice i druge mjere kako bi se pomoglo industrijama koje su najpogođenije epidemijom.

Prisiljeni na drastične poteze

Na sve težu situaciju upozorio je ovih dana i gradonačelnik Milana, jednog od gospodarski najjačih gradova Italije. “Milano je grad koji je uvijek davao, a sada je u poziciji da traži”, prenio je Il Giorno Milano riječi tamošnjeg gradonačelnika Beppea Sale. Milano je, dakle, sada u poziciji da će mu, izvjesno je, trebati financijska pomoć.

No, ako se zatvaranje 11 gradova smatralo radikalnim, vlada premijera Giuseppea Contea povukla je još radikalniji potez kako bi se spriječilo širenje koronavirusa. U srijedu je potvrđeno da se sve škole zatvaraju do 15. ožujka, a zatvaraju se i kina, kazališta te zabranjuje javna događanja u cijeloj zemlji. Uredbom u čiji je tekst agencija Reuters dobila uvid nalaže se “obustava događanja svih vrsta koji podrazumijevaju koncentraciju ljudi i ne omogućuju poštivanje sigurnosnog razmaka među njima od najmanje jednog metra”.

I utakmice Serie A možda će se igrati pred praznim stadionima, najavio je talijanski ministar sporta. U borbi s jednom od najgorih zdravstvenih kriza u novije vrijeme, Italija je, očito, prisiljena na drastične poteze.

Epidemija prijeti turizmu

A takvi potezi – ne ulazeći, naravno, u njihovu zdravstvenu ispravnost – nužno za sobom vuku i dramatične posljedice u drugim sferama života. Talijanski turistički radnici strepe zbog mogućeg učinka epidemije na turizam koji čini oko 13 posto talijanskog BDP-a. Nezapamćena epidemija već je, podsjetimo, utjecala na karneval u Veneciji koji je bio otkazan kako bi se i na taj način pokušalo spriječiti širenje koronavirusa.

No, i dijelovi zemlje koji su puno manje pogođeni epidemijom osjećaju njezin utjecaj. Prema navodima talijanskih turističkih udruga, rezervacije se masovno otkazuju: u manje od tjedan dana, tvrdi, primjerice, Assoturismo, hoteli, putničke agencije i druge turističke djelatnosti zabilježile su gubitak rezervacija za ožujak u vrijednosti od 200 milijuna eura. “U novijoj povijesti talijanski turizam nikad nije doživio takvu krizu”, dramatično upozorava predsjednik te federacije, Vittorio Messina.

Paralelne krize

Koronavirus izazvao je i neočekivan, ali ipak kratkotrajan diplomatski spor s Francuskom: jedna francuska satirična emisija emitirala je video u kojem su se ismijavali talijanskom nacionalnom jelu, pizzi, u kontekstu koronavirusa, što je diglo na noge talijanske političare.Prvog među njima ministra vanjskih poslova Luigija Di Maia. “Shvaćam satiru, ali ismijavanje Talijana na ovaj način, u trenutku kad se suočavamo s izvanrednom situacijom zbog koronavirusa, pokazuje duboko nepoštovanje”, ocijenio je Di Maio. Radili su i diplomatski kanali, a na kraju je ministar jučer na svom Facebooku objavio fotografiju s francuskim veleposlanikom u nekom restoranu gdje su pojeli, kaže, dobru pizzu.

Talijanska vlada mora se, dakle, nositi s paralelnim krizama. Zdravstvenom, koja je naravno u prvom planu jer zbog nje stradavaju ljudi: mjere poput potpunog zatvaranja obrazovnih institucija, a moguće i kulturnih i sportskih događanja, pokazuju koliko je situacija teška i nepredvidljiva. Paralelno, međutim, vlasti moraju imati na umu i ekonomske posljedice koje, također, još uvijek nisu do kraja predvidljive. Ali se već osjećaju, pa je vlada uskočila s hitnim mjerama.

Pomoć EU i države

Prema izvješću Reutersa, ministar gospodarstva Roberto Gualtieri najavio je početkom ožujka pomoć od 3,6 milijardi eura za tvrtke. Već je ranije odobren paket pomoći od 900 milijuna za područja koja su najteže pogođena epidemijom. Conteova vlada nada se da će pripomoći i Europska unija – ne nužno financijski, nego da će im Bruxelles pogledati kroz prste zbog povećanja proračunskog deficita.

Vlada Giuseppea Contea suočena je, očekivano, i s kritikama oporbe koja smatra da nije učinjeno dovoljno da se epidemiološka situacija stavi pod kontrolu. Nesuglasice unutar koalicije Demokratske stranke i Pokreta 5 zvijezda – neželjenog saveza koji je, kako smo pisali, sklopljen u strahu od prijevremenih izbora i izbornog trijumfa Mattea Salvinija – barem su privremeno, čini se, ostavljene po strani.

Niski udarci s desnice

Ali vođa desnice Salvini, koji je sada u oporbi, i njegovi lojalisti, ne štede novu vladu u aktualnoj krizi. I jučer, nakon što je najavljeno da će škole i sveučilišta biti zatvoreni, Salvini se brže-bolje nastojao pokazati kao onaj kojem su, navodno, uvijek i svugdjena pameti potrebe “običnih” ljudi. Conteovoj vladi uputio je “hitan zahtjev Lige” (njegove stranke) da dodijeli financijsku pomoć roditeljima koji rade i koji će morati paziti kod kuće na svoju djecu. Preko Twittera, naravno, da svi vide njegovu navodnu brigu.

Salvini je do ljeta prošle godine sjedio zajedno u vladi s Di Maiom, no nekadašnji koalicijski partneri sada su ljuti politički suparnici. Desničarski lider sada kritizira vladu i njezinu reakciju na širenje epidemije, proziva ih i u intervjuu španjolskom El Paisu da nisu u stanju upravljati ovom izvanrednom situacijom. Salvinijevog dojučerašnjeg koalicijskog partnera to očito neviđeno nervira, pa lideru desnice preko Facebooka očitava lekcije o patriotizmu. Stare svađe i rivalstva i u novoj krizi teško zamiru.