Izgleda da Bandić usred kampanje mora na sud; krajem mjeseca opet mu počinje proces za one štandove

Ročište mu je zakazano 29. kolovoza na Županijskom sudu

03.07.2015., Palaca Dverce, Zagreb - Nakon dodjele priznanja Medalje Grada Zagreba zasluznim pojedincima, predstavnicima nacionalnih manjina prisutnim u gradu Zagrebu, djelatnicima Zrinjevca, Zracne luke Zagreb te Drustvu turistickih vodica Zagreba, gradonacelnik Milan Bandic dao je izjavu prisutnim medijima. 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić usred kampanje morat će ponovno pred sud. Kako je najavljeno sa Županijskog suda u Zagrebu, nastavak jednog od postupaka otvorenih protiv njega, zakazan je 29. kolovoza.

Tog ponedjeljka Bandić bi se u 9:00 trebao pojaviti na sudu na Zrinjevcu. U pitanju je nastavak rasvjetljavanja jednog od slučajeva za koje je optužen, a do sada je već odnio prvu pobjedu u nadmetanju s tužiteljstvom. Naime, optužnicu za 300 tisuća kuna teške malverzacije s omogućavanjem korištenja štandova udruzi “U ime obitelji”, sud je već jednom odbacio. Učinilo je to isto sudsko vijeće, sa sutkinjom Tanjom Pavelin Borzić na čelu, pred koje bi Bandić 29. kolovoza trebao ponovno izaći.

Donosimo kronologiju slučaja.

1. Kome je učinjena šteta?

Od početka procesa gradonačelnik je tvrdio kako je imao pravo potpisati odobrenje kojim se udruzi Željke Markić štandovi daju na korištenje za prikupljanje potpisa za referendum.

I Grad Zagreb je u dosadašnjoj fazi postupka tvrdio kako Bandić svojim potezom nije oštetio gradski proračun.

Sve je to na kraju odbacilo vijeće Županijskog suda u Zagrebu ocijenivši kako Bandić nije zlorabio svoje gradonačelničke dužnosti, a njegova obrana odmah je poentirala i prozvala tužiteljstvo za politiziranje i selektivan pristup.

Istom optužnicom obuhvaćeni su i Bandićev pročelnik Ivica Lovrić, te bivša šefica Zagrebačkih tržnica Zdenka Palac koja je 2014. osigurala sporne štandove. No, kako je Bandić imao diskrecijsko pravo raspolagati s iznosom i do milijun kuna iz gradskog proračuna, u ovom slučaj zaključeno je da nije prekršio Kazneni zakon dajući potporu “U ime obitelji”. Osim toga, identična odobrenja poput Bandića, potpisivala je i njegova naseljednica Sandra Švaljek.

2. Zašto Bandić zbog štandova mora ponovno na sud?

USKOK se međutim žalio na odluku vijeća sutkinje Pavelin Borzić, da bi na kraju Vrhovni sud RH odlučio slučaj vratiti na početak. Žalba USKOK-a je prihvaćena, a ovo su bili razlozi: “Županijski sud u Zagrebu upustio se u analizu dokaza, kao i ranijih postupaka u Gradskom poglavarstvu oko dodjele financijskih potpora što odredba zakona, prema kojoj je ocijenjeno kako djelo što se okrivljenicima stavlja na teret nije kažnjivo, ne predviđa”, primijetio je analiziravši slučaj Vrhovni sud.

Time je, kako su zaključili i vrhovni suci, učinjena bitna povreda odredaba Zakona o kaznenom postupku zbog čega je automatski ukinuta odluka o odbacivanju optužnice.

3. Kakve je ovlasti imao kao gradonačelnik?

Sutkinji Pavelin Borzić i njezinom vijeću dana je vrlo precizna uputa za ponovno razmatranje “slučaja štendovi”. Naime, Županijski sud u Zagrebu morat će se držati isključivo tzv. činjeničnog opisa iz optužnice, bez da ulazi u njihovo tumačenje. Naglašeno je i kako je u sudskoj praksi već ustaljeno da se ne navode tzv. blanketne norme, koje su evenutalno prekršene, budući da okrivljenik zakon može prekršiti koristeći svoje ovlasti na nezakonit način. Bez da prekrši ove norme.

“Tako u obavljanju službene radnje okrivljenik formalno ostaje u granicama ovlasti određenih za njegovu funkciju, ali te ovlasti zlorabi tako da ne postupa u skladu s potrebama službe, zadacima ustanove, pravim smislom i svrhom institucije ili mjere koju je ovlašten primijeniti”, pojasnio je Vrhovni sud RH.

Bandić i njegov najbliži suradnik Ivica Lovrić tako će se vrlo skoro ponovno suočiti sa svojim postupcima kojima su išli na ruku Željki Markić i njezinoj udruzi.

4. Kako je točno Grad Zagreb pomogao udruzi U ime obitelji?

Od svih Bandićevih afera ova se prva počela sudski rasplitati, iako je uhićen u slučaju Agram koji je tek nedavno stigao na sud.

USKOK je optužnicu za štandove morao dorađivati, provoditi dodatne dokaze. Od početka se međutim sumnja da je Bandić na zahtjev udruge U ime obitelji donio zaključak o pokroviteljstvu Grada Zagreba nad njihovom akcijom prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma Birajmo zastupnike imenom i prezimenom. Iako pokroviteljstvom nije bila obuhvaćena i financijska potpora, Bandić je od svojih suradnika tražio da pomognu udrugu Željke Markić.

Za to je bio zadužen Lovrić, kao pročelnik Ureda za obrazovanje, kulturu i sport. On je zatražio od svojih službi da za potrebe U ime obitelji na račun grada organiziraju tiskanje letaka i plakata koji su trebali biti obljepljeni diljem Hrvatske. Bilo je dogovoreno i snimanje, te emitiranje radijskih spotova.

5. Koliko je proračunskog novca potrošeno?

Ukupno je u tisak otišlo 700.000 letaka, 14.500 plakata, 120 jumbo plakata, emitirani su i spotovi.

Osim toga Bandić je od Zdenke Palac zatražio da za potrebe skupljanja potpisa građanskoj inicijativi U ime obitelji besplatno ustupi na korištenje 50 štandova, što je ona i učinila.

Na taj način, tvrde u USKOK-u, Bandić i Lovrić su Zagreb obvezali na plaćanje najmanje 203 tisuće kuna, dok je Zdenka Palac oštetila Tržnice Zagreb za najmanje 105 tisuća kuna. Građanskoj inicijativi U ime obitelji okrivljenici su na taj način pribavili “nepripadnu imovinsku korist” od najmanje 308 tisuća kuna, tvrdi tužiteljstvo.

Za zlouporabu položaja i ovlasti za što optužnica tereti Bandića i njegove suradnike zakon predviđa kaznu od šest mjeseci do pet godina ili jedne do dvanaest godina ako je nedjelom pribavljena “znatna imovinska korist”.