Izjave američkog ministra obrane sugeriraju da SAD imaju nove planove za Rusiju. Neki su zabrinuti

Američki ministar Lloyd Austin kazao je da SAD želi da 'Rusija bude oslabljena'

SAD je naizgled promijenio strategiju oko Rusije i rata u Ukrajini i sada imaju dugoročni cilj spriječiti Moskvu da u budućnosti izvrši sličnu invaziju, a na to ukazuju izjave ministra obrane Lloyda Austina da Washington želi “oslabiti” Rusiju, piše CNN. Austin je sa šefom diplomacije Antonyjem Blinkenom u nedjelju posjetio Kijev te su ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom obećali dodatnu vojnu pomoć, a nakon toga je, na konferenciji za medije u Poljskoj, Austin govorio o ciljevima SAD-a.

Uz već poznate tvrdnje kako žele pomoći Ukrajini da obrani svoj teritorij i suverenitet, Austin je rekao: “Želimo Rusiju vidjeti oslabljenu do razine da ne može činiti stvari koje je radila u invaziji na Ukrajinu.” Dodao je i kako ne žele da Rusija ima mogućnost brzo nadoknaditi trupe i opremu koje je izgubila u Ukrajini.

Do sada nisu javno govorili da je cilj ruski neuspjeh

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost SAD-a rekao je CNN-u da su Austinove izjave u skladu s američkim ciljevima koji su poznati mjesecima – da ova invazija bude “strateški neuspjeh” za Rusiju. Dodao je da zato šalju Ukrajini oružje i opremu, a Rusiji uvode sankcije. Američki dužnosnici su i ranije spominjali ideju da Rusija iz sukoba u Ukrajini izađe slabija nego prije.

Međutim, do sada nisu javno iznosili kako je cilj SAD-a ruski neuspjeh i da Rusije bude dugoročno vojno oslabljena zato što su se nadali da će Kijev i Moskva postići dogovor.

SAD želi spriječiti da Rusija zaprijeti drugima

Do promjene u strategiji došlo je u proteklim tjednima, na što ukazuju i pošiljke sve suvremenijeg oružja Ukrajini sa Zapada, jer su američki i zapadni dužnosnici shvatili da Putin neće stati ako zauzme samo dio Ukrajine, ustvrdio je britanski diplomat. Dodao je kako nakon otkrića masakra civila u Buči, SAD i Zapad sve više shvaćaju kako moraju zauvijek zaustaviti rusku agresiju porazom na bojištu i oštrim ekonomskim sankcijama. Washington smatra da bi to mogli postići, piše CNN.

Glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki jučer je kazala da SAD i Zapad žele spriječiti Rusiju da zaprijeti i drugim zemljama, a i Austinove jučerašnje izjave ukazuju kako se SAD unutar NATO-a počeo zalagati da onemoguće Rusiju da napadne druge zemlje. “U NATO-u se promijenila ravnoteža”, kazao je Guardianu Rajan Menon, profesor emeritus međunarodnih odnosa na Sveučilišta Columbia i direktor za strategije obrambenog think-tanka.

“Čini se kako se sada ne raspravlja samo o Ukrajini, nego vide veći problem – prijetnju koju Rusija predstavlja cijeloj Europi. Ako tako gledate na to, onda ovi komentari imaju smisla”, kazao je Menon misleći na Austinove izjave. “Rusi se povlače i sada postoji nalet optimizma zbog kojeg su se promijenili ciljevi… Kad Washington nešto kaže, oni u NATO-u koji žele takav ishod su ohrabreni, jer ono što SAD kaže je važno”, naglasio je.

‘Ne smije se stjerati Putina u kut’

SAD i Zapad su ipak pažljivi oko uvođenja sankcija Rusiji strahujući od posljedica za globalno gospodarstvo, ali i da ne stjeraju Vladimira Putina previše u kut pa da ne napadne nuklearnim oružjem. CNN-u je izvor upoznat s obavještajnim izvještajima kazao kako Putin nije promijenio uvjete u kojima bi koristio nuklearno naoružanje, ali da je jedan od tih uvjeta “stabilnost režima” – odnosno da bi Putin mogao posegnuti za nuklearkama ako misli da mu je ozbiljno ugrožena vladavina.

Upravo zbog toga jedan američki dužnosnik smatra da Austinova izjava nije pomogla, a dodao je i kako bi Rusija to mogla iskoristi u propagandne svrhe i tvrditi da je podrška SAD-a i NATO-a Ukrajini pokušaj rušenja Rusije. Tako je to i predstavio ruski šef diplomacije Sergej Lavrov, koji je jučer u intervjuu za ruske medije, ustvrdio da NATO vodi rat protiv Rusije preko posrednika. “Rat znači rat”, kazao je Lavrov. U istom intervjuu spomenuo je kako je postoji ozbiljna opasnost od nuklearnog rata.

Alina Poljakova, predsjednica Centra za analizu europske politike, Guardianu je rekla kako bi ona Austinu predložila da kaže kako je SAD-u cilj da Ukrajina pobijedi, a ne da oslabe Rusije. “To su dvije strane iste kovanice, ali jedna od njih bi više bila u skladu s onim što je američka administracija govorila”. Uvjerena je da će ruski državni mediji iskoristiti Austinove izjave za propagandu i predstaviti ih kao dokaz da “SAD želi uništiti Rusiju”. “Iskreno mislim da ne bi trebali brinuti oko toga što će reći ruski državni mediji, jer oni iz bilo čega mogu svašta izvući”, kazala je.

‘Dok god Putin donosi odluke…’

Poljakova smatra da je Austin svojim izjavama zapravo iskazao rašireni osjećaj da je dugoročnu prijetnju koju predstavlja Rusija teško ignorirati. “Mislim da su njegove izjave bili istinite, jer je za globalnu stabilnost i europsku sigurnost bolje ne imati vojno agresivnu državnu koja graniči s NATO-om i Europom. To je očito”, zaključila je.

Američki diplomat Nathan Sales za CNN je kazao kako “slabija Rusija znači stabilniji svijet”. “Dok god Putin donosi odluke, Rusija će biti zloćudni akter… Stoga se ne možemo nadati da će Rusija biti konstruktivni i odgovorni sudionik u europskom ili širem međunarodnom sustavu”, kazao je Sales i dodao da bi se Amerika trebala pripremiti da će njezina politika prema Rusiji dugoročno biti usmjerena da ograniči sposobnost Moskve da “izazove nerede diljem svijeta”.

Još uvijek nije jasno što bi se dogodilo ako Rusija i Ukrajina postignu mirovni sporazum i Moskva povuče svoje snage. U tom slučaju SAD će najvjerojatnije ukinuti neke sankcije, ali ne sve, izvori su kazali CNN-u. Zapad razmatra i uspostavljanje mehanizma kojim bi se sankcije ponovno brzo uvele ako Rusija prekrši bilo koji dogovor. No, dužnosnici ne vjeruju da će do mirovnog pregovora doći tako brzo, ako i uopće.