Izraelski veleposlanik: 'Naš odgovor će svakako biti vojni. Ako ne reagiramo, Iranu dajemo signal da može nastaviti'

Komentirao je i sukob s Hamasom

FOTO: N1

Izraelski veleposlanik u Hrvatskoj Gary Koren jutros je gostovao na televiziji N1 gdje je govorio o stanju u Pojasu Gaze, ali i u Izraelu nakon posljednjeg napada Irana. Prvo je odgovorio na pitanje jesmo li na rubu eskalacije trećeg svjetskog rata.

“Prošla su jedva dva dana od iranskog napada bez presedana. Treba podsjetiti da Iran kontinuirano prijeti Izraelu. Riječ je o desetogodišnjoj prijetnji i smatramo da međunarodna zajednica ne čini dovoljno da zaustavi Iran. Važno je da Iran shvati da to ne smije ponoviti, zahvalni smo međunarodnoj zajednici, prijateljima SAD-u, europskim državama i Hrvatskoj jer su osudili napade, no zadržavamo pravo da reagiramo jer ako ne reagiramo, Irancima pružamo osjećaj da mogu nastaviti kao dosad”, kazao je.

Kazao je kako će odgovor Izraela svakako biti vojni, ali je naglasio i kako iz Zagreba nije u stanju pretpostaviti što će odlučiti ratni kabinet. “Pozorno slušamo zemlje partnere koje su sudjelovale u presretanju letjelica i projektila. To je bio značajan signal Iranu koji nije uspio u svom naumu, no pozitivno je u svemu da se ova koalicija angažirala”, kazao je.

‘Iran cijelo vrijeme širi i pomiče granice’

“Mogu danas najaviti konzultacije europskih ministara na inicijativu visokog predstavnika Borrella jer je riječ o krizi. Očekujemo od onih koji nas traže da ne reagiramo pretjerano, da se pojačaju političke sankcije i prošire na elemente koji bi mogli biti bolni za Iran, ali učinkoviti. Prvo, iranska revolucionarna garda mora biti stavljena na popis terorističkih organizacija, treba uvesti stroži režim sankcija – posebno vezano za dronove i projektile”, dodao je.

Iran je upozorio: ako Izrael odgovori na projektile može doći do protunapada na Jordan i američke baze na Bliskom istoku. Na pitanje koliko je to prihvatljivo, Koren je kazao kako se treba zapitati je li status quo prihvatljiviji.

“Iran cijelo vrijeme širi i pomiče granice. Izostankom reakcije dajemo Iranu jamstvo da se može izvući nekažnjeno, a sljedeći napad može biti još gori. Ako sad ne budemo dovoljno oštro reagirali, uvijek slušamo prijatelje, pretpostavljam da postoje dileme i zahvalni smo neposrednim susjedima. Uvjerili smo ih da ih ne želimo dovesti u opasnost, ali i oni su zabrinuti”, kazao je.

‘Ništa nećemo dobiti ako Hamas preživi’

Govoreći o povratku Izraelaca otetih 7. listopada, kazao je da su pregovori propali prošlog tjedna. Prema njemu, Hamas je već pet puta dao negativan odgovor na primirje i razmjenu. Koren vjeruje i da neki od 130 Izraelaca više nisu živi.

Govoreći o ratu s Hamasom, kazao je da ga treba završiti. “To je i dalje jedan od glavnih ciljeva našeg rata protiv terorizma. Moramo završiti ovaj rat tako što ćemo eliminirati vojnu prijetnju Hamasa. Jer ako Hamas preživi, ako njegov zapovjedni lanac preživi, ništa nećemo dobiti”, kazao je.

‘Mi želimo mir s Palestincima, ali…’

Govoreći o humanitarnoj krizi u Gazi zbog koje je Izrael na meti kritika, Koren je kazao da Hamas koristi civilnu infrastrukturu i civile, za razliku od ratova u prošlosti kad su se samo vojske sukobljavale. Hamas je, kaže, računao na međunarodne kritike.

“Susjedne zemlje bi također htjele vidjeti uništavanje Hamasa jer je radikalni islam opasan, ne samo za Izrael. Što se tiče rješenja s dvije države, mi želimo mir s Palestincima, ali s kojim Palestincima? Onima koji pozivaju na uništenje Izraela? Prije tri tjedna ankete su pokazale da 72 posto Palestinaca u Gazi opravdava ono što je Hamas učinio”, kazao je.

“To su složenija pitanja, no nemamo izbora uz sva ispaštanja i bol koju trpe civili, nema druge opcije, nema čarobnog rješenja pomoću kojeg bismo mogli eliminirati Hamas i radikalni islam. Jedini je način da se predaju i oslobode taoce, ali ta odluka je, nažalost, na njima”, dodao je.