Izvukli smo urnebesne crtice iz života zastupnika Baće. Kako je moguće da je tek sada postao hit?

Ima li uopće boljeg izbora za Ratnu školu od HDZ-ovog Baće? Teško, čovjek rastura na svim frontovima

Potencijalni budući polaznik Ratne škole nije služio vojni rok. “Taman je bilo ukinuto kada sam upisivao fakultet pa nisam imao priliku”, pravda se danas Bačić. Rođen 1984. Vojni rok je ukinut 2008. godine

Iako je punih pet godina u Hrvatskom saboru, Ante Bačić je tek sad doživio da ga svjetla reflektora obasjaju punim sjajem. Prvi saborski zastupnik u povijesti koji će, u vrijeme dok mu traje mandat, biti i polaznik Ratne škole, izazvao je žestok sukob predsjednika Republike Zorana Milanovića i Vlade.

Čini se kako Zakon o službi u Oružanim snagama ne predviđa mogućnost da državni dužnosnik poput Bačića bude i polaznik Ratne škole, tako da Milanović prijeti da će mu doslovno zabraniti ulazak u prostorije Hrvatske vojske. No, popularni Baćo je ipak mnogo više od potencijalnog učenika koji upija znanja o strategiji ratovanja, vojnoj organizaciji i, šta smo ono još rekli, da, domovinskoj sigurnosti.

Veliki prijatelj svih naroda svijeta

Evo, recimo, sama njegova izjava nakon što je izbila frka s Milanovićem pokazuje koliki se tu potencijal krije. “Veliki problem oružanog sustava u Republici Hrvatskoj je to što politika donosi odluke o svemu, bilo da je riječ o nabavi aviona, tenkova ili pušaka”, kazao je Bačić. Političar koji se, po svemu sudeći na silu želi ugurati u vojni sustav. Iako je, zapravo, prilično miroljubiva osoba.

Kako je to u urnebesnom tekstu na portalu N1 istaknuo Boris Dežulović, čovjek je član sedamdesetdvije (72) međuparlamentarne skupine prijateljstva Hrvatske i drugih zemalja. Toliko je pacifistički nastrojen, da nije služio ni vojsku. “Taman je bilo ukinuto kada sam upisivao fakultet pa nisam imao priliku”, pravda se danas Bačić. E sad, manji je problem što vojni rok, zapravo, nikad nije ukinut – tko hoće može ga odslužiti. Kvragu, nekako se doima logičnim da osoba koja kani ići u Ratnu školu osjeti potrebu i da odradi vojni rok.

Baćo je, eto, nije osjetio. Ali, to je manji problem s Bačićevom izjavom o služenju vojnog roka. On je, naime, rođen u siječnju 1984. godine. Obavezni vojni rok je ukinut 1. siječnja 2008. godine. Kako se to fakultet upisuje na pragu 25. godine?

NATO u malom prstu. Dobro, malo većem

No, nije baš da je Bačić bez ikakvog iskustva u vojnim pitanjima. Evo, čovjek je voditelj saborskog Odbora za obranu i izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a. I materiju ima u malom prstu. Evo, recimo, što je u ožujku ove godine rekao u razgovoru za portal objektivno.com – u jednoj rečenici, znalački jezgrovito.

“Što se tiče drugog dijela vašeg pitanja, kao voditelj Izaslanstva Hrvatskog sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, dužnost koju sam preuzeo nakon profesora Miroslava Tuđmana, što smatram velikom čašću, ali i obavezom znajući ulogu profesora Tuđmana u znanstvenoj i sigurnosnoj zajednici te među kolegama NATO parlamentarcima, u prvome redu redovito sudjelujem na sastancima i drugim aktivnostima zasebnih tematskih odbora Parlamentarne skupštine NATO-a, koja tijela sukladno svome djelokrugu, raspravljaju o različitim aspektima i vidovima sigurnosti transatlantske političke zajednice država okupljenih u okvirima NATO-a te temeljem toga izrađuju različita izvješća koja kasnije služe kao osnova pri usvajanju različitih rezolucija i drugih političkih akata koje Parlamentarna skupština NATO-a usvaja na svojim plenarnim zasjedanjima te čime se, među ostalim, ostvaruje savjetodavna uloga Parlamentarne skupštine NATO-a u odnosu na sam NATO kao obrambeni savez, odnosno međunarodnu međuvladinu organizaciju vojno-političkog karaktera”.

Da, to sve je bila jedna rečenica. O čemu? E sad…

Samo načelno za osječkog studenta

Mediji su ga spominjali i u vrijeme afere oko čudesnog doktorata Vice Mihanovića, svojevremeno kandidata za splitskog gradonačelnika. Naime, na saborskom Odboru za obrazovanje i znanost se u veljači ove godine pokušala pokrenuti rasprava o doktoratima na osječkom sveučilištu, izrazito popularnom među splitskim HDZ-ovcima.

Bačić, i sam Splićanin i osječki student, pobunio se protiv iznošenja samo jednog slučaja na sjednici, jer da odbor treba raspravljati načelno. Kazao je i kako bi on mogao inzistirati na cijelom nizu tematskih sjednica, točnije 13, s temom diploma i doktorata svakog od 13 članova odbora.

Puljak? Eksperimenti idu kraju

Uskoro je krenula i ljuta kampanja za izvanredne izbore u Splitu. Bačića su razljutile, kako je rekao u Saboru, “navodne ostavke”, gradonačelnika i njegovih suradnika, te je, kao vjerni vojnik partije, izrazio optimizam prema izgledima svoje stranke.

“Imamo Grad i gradsku upravu koja se bavi sama sobom. Pod krinkom uvođenja reda samo se režu nekakvi stupići na parkinzima, izmještaju štekati i terase pod pratnjom specijalaca“, rekao je Bačić i procijenio da “takvi eksperimenti” idu kraju. Na izborima u lipnju HDZ je doživio dramatičan poraz, a dotadašnje vodstvo grada – oni koji su “rezali stupiće” – udvostručilo broj mandata u Gradskom vijeću.

Ljubav, skuteri i 5G

Bačić je u visoku politiku došao s mjesta predsjednika Mladeži HDZ Splitsko-dalmatinske županije. S te funkcije otišao je kad je za nju postao prestar, a naslijedila ga je Marina Matković. Bila je jedina kandidatkinja. Kako su kasnije pričali u medijima, ubrzo nakon izbora se “dogodila ljubav”.

A onda su došli parlamentarni izbori 2020. godine. I svakakva novinarska pitanja, kakvih već bude u jeku kampanje. Recimo, što je najluđe što je napravio u svojih 36 godina života? Ima mali skuter i na njemu se vozi i po lošem vremenu. Što misli o 5G mreži? Nije protiv, ali ni za. “Razvoj daje mnoge prednosti, ali svaki veliki pomak zahtijeva i dublje istraživanje”, govorio je.

“Naravno da može bolje”

Ključna su, međutim, bila pitanja o podršci građana. Naime, Bačić je na izborima 2016. godine bio 11. na listi HDZ-a u Desetoj izbornoj jedinici. Dobio je samo 1235 preferencijalnih glasova i do saborskog mandata došao je samo zato jer su svi iznad njega bili imenovani na dužnosti nespojive s mjestom saborskog zastupnika.

Može li bolje, pitao ga je novinar portala Dalmacija danas. “Naravno da može. U prošlim izborima sam vodio Stožer u X. izbornoj jedinici tako da se nisam baš previše isticao”, borben je bio Bačić. Dobio je 726 glasova.