Jasna Omejec i dalje ne daje odgovore o aferama Ustavnog suda, Zdravko Mamić tvrdi da mirno spava

Novinari satima uzalud čekali Omejec ne bi li dobili odgovore na pitanja

30.06.2015., Zagreb - Svecana promocija knjige Vladimira Seksa 1991. - moja sjecanja na stvaranje Hrvatske i Domovinski rat. Jasna Omejec.  Photo:
FOTO: PIXSELL

Dok o posljednjoj velikoj aferi Ustavnog suda RH čija je sutkinja Slavica Banić “uhvaćena” u kontaktima s izvršnim predsjednikom Dinama Zdravkom Mamićem, Jasna Omejec, predsjednica najvišeg sudsko-političkog tijela u zemlji, šuti, danas se o svemu kratko oglasio sam Mamić.

On je, kako je pisao Telegram i još nekoliko medija, kontaktirao ustavnu sutkinju Banić ne bi li pomogla oko sastavljanja zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona o sportu. Njegove izmjene što su na snagu stupile ljetosne sviđaju se Mamiću, ali ni dijelu nogometne vrhuške, što je bilo jasno još za vrijeme parlamentarne rasprave o njima.

Kome smeta novi Zakon o sportu?

Naime, sasvim je izvjesno da Mamiću ne odgovara novi članak Zakona o sportu koji osuđenima za prekršaje u sportu zabranjuje vođenje klubova. No, ta zakonska izmjena nije jedini Mamićev ozbiljan problem. Podjednako ga brine i zakonska obveza da se Hrvatski nogometni savez do 9. veljače sljedeće godine (što je šest mjeseci nakon usvajanja izmjena Zakona o sportu) mora organizirati na novim načelima.

Prema novom zakonu, naime, najveći utjecaj u Skupštini Hrvatskog nogometnog saveza imali bi najjači klubovi Prve nogometne lige (po dva glasa), a županijski savezi – s obzirom na to da je do sada vrijedilo pravilo jedan klub, jedan glas – imat će samo jedan.

Zdravko Mamić u dogovorima o rušenju Zakona o sportu
Zdravko Mamić u dogovorima o rušenju Zakona o sportu PIXSELL

Mamić je uz pomoć lokalnih političara i njihovog utjecaja na male klubove, kontrolirao sve županijske saveze, pa samim tim i Skupštinu HNS-a. Od veljače 2016. moglo bi, međutim, biti drukčije. Zato je odlučio uz pomoć Ustavnog suda RH pokušati srušiti izmjenjeni Zakon o sportu. Zahtjev za ocjenu ustavnosti početkom listopada je i poslan na taj sud, no kako je postalo jasno da se USKOK zainteresirao za taj slučaj i moguće nezakonite utjecaje na sudsku odluku, svega 11 dana kasnije je povučen.

Pokušaj politizacije Ustavnog suda

Do sada je Jasna Omejec tek šturo priopćila se u predizborno vrijeme Ustavni sud mora suzdržati od obraćanja javnosti, te dodala kako je ova afera tek pokušaj politizacije i instrumentalizacije Ustavnog suda.

No, kako nismo primjetili da je bilo ikakvih internih posljedica za sutkinju Banić, te kako je višekratno postavljeno pitanje o odgovornosti ustavnih sudaca, očekivali su se dodatni odgovori Jasne Omejec.

Ona se danas ujutro pojavila na stručnom savjetovanju “Novosti u upravnoj i upravnosudskoj praksi”, no na novinarske upite o slučaju sutkinje Banić, kao i najnovijem otkriću Jutarnjeg lista o prepisivanju u znanstvenom radu ustavne sutkinje Snježane Bagić, nije odgovorila.

Mamić priznao da ustavnu sutkinju poznaje

Oglasio se zato Zdravko Mamić koji je na konferenciji za novinare u sjedištu Dinama odgovorio i na pitanje u pokušaju utjecaja na ustavnu sutkinju.

“Nisam sudjelovao u nikakvim takvim radnjama. Mirno spavam, žao mi je što se moje ime dovodi uz tu temu. Nisam tvorac Ustava, a te osobe poznam samo iz viđenja, kao i sve ostale Hrvate”, zaključio je Mamić.