Je li realno da se hrvatskom zdravstvu zbog ogromne nelikvidnosti dogodi scenarij Agrokora?

Samo ministar financija zna koliko će sutra ponuditi veledrogerijama za pokrivanje dugova

Opca bolnica Dr. Tomislav Bardek u Koprivnici
FOTO: PIXSELL/Pixsell

Zbog ogromnih dugova veledrogerije obustavljaju isporuku lijekova bolnicama. Za sutra je zbog toga najavljen sastanak u Ministarstvu zdravstva. Državni tajnik Silvio Bašić uoči tog sastanka gostovao je na HRT-u. Podsjetio je da se dug gomila 20 godina, te da ga nije kreirala aktualna vlast.

“Uzrok duga je nesrazmjer u troškovima liječenja, koji su vrlo veliki, i izdvajanju za zdravstvo koji su tri puta manji od prosjeka EU”, rekao je uvjeravajući kako bolnice imaju zalihe lijekova.

Samo Marić zna ima li novaca

Na pitanje hoće li onkološki bolesnici ostati bez lijekova Bašić je kazao da je siguran da će se vrlo brzo pronaći način da se zadovolje veledrogerije u njihovim opravdanim traženjima, ali i da život krene dalje kakav je i dosad bio. Međutim, Bašić ne zna koliko će se novca ponuditi veledrogerijama, te kaže da to treba pitati ministra Zdravka Marića.

“Ovo nije problem koji možemo riješiti mi u ministarstvu zdravstva, ovo je multiresorni problem i zato je sastanak sutra. Doista smo dužni, ali radi objektivnog informiranja javnosti želim istaknuti da dug nije toliki. Dug je puno manji od 6,5 milijardi kuna. Na dan 28. veljače bio je 3,7 milijardi kuna i o tome ćemo razgovarati”, rekao je Bašić.

Zdravstvu će se dogoditi Agrokor

Predsjednik HUP-a i čelni čovjek Plive Mihael Furjan u Dnevniku Nove TV ustvrdio je da je “pitanje dana kada će lanac nelikvidnosti puknuti”.

“Bit će kao u sustavu Agrokora, do jučer je kompanija poslovala, a kada je stalo plaćanje od banaka, jednostavno je sustav stao”, usporedio je dodajući kako distributeri lijekova prvo očekuju gašenje vatre pa zatim neki plan kako problem neplaćanja dugoročno riješiti.

“Generirao se novi dug od novih milijardu kuna. Naplati se samo 15 posto i onda je to ogroman problem. Svi mi plaćamo poreze i doprinose, nije nam jasno gdje je taj novac”, kaže Furjan.

Mogu li poslodavci plaćati više?

Komentirao je i najave ministra Vilija Beroša o većim izdvajanjima sa plaća građana za zdravstvo.

“Kontinutirao se od strane poslodavaca traže veća izdvajanja. Kako se mogu avansno plaćati maske i cjepiva, a veledrogerije čekaju naplatu godinu dana?”, pita se Furjan.