Urnebesni krah velike reforme. Jedna općina konačno se želi ukinuti i pripojiti gradu, Vlada to sabotira jer bi HDZ izgubio vlast

Općinsko vijeće donijelo je odluku o spajanju s Vukovarom. Resorno ministarstvo se sakrilo pod stol

FOTO: PIXSELL

Jedna od 428 općina u Hrvatskoj se konačno odlučila samoukinuti. No, do ostvarenja odluke Općinskog vijeća Bogdanovaca o spajanju s Vukovarom, treba proći još cijeli niz prepreka. A resorno Ministarstvo pravosuđa nimalo ne olakšava situaciju iako je smanjenje broja općina krucijalna reforma koju želi provesti HDZ-ova Vlada

U ponedjeljak, 30. listopada, u večernjim satima, u zgradi male općine na krajnjem istoku Hrvatske vodila se žustra rasprava. Ništa čudno: općinsko vijeće odlučivalo je te večeri o budućnosti općine s nešto više od tisuću i pol stanovnika, ali posredno i o uspjehu Vladine, deklarativno jako važne reforme lokalne samouprave.

Općina Bogdanovci htjela bi se samoukinuti i pripojiti susjednom Vukovaru. Bio bi to prvi takav slučaj otkako je Vlada s Bruxellesom dogovorila da će novčano nagrađivati lokalne samouprave koje se stvarno ili funkcionalno spoje. Za HDZ win-win situacija, da upravo općina koju vodi HDZ-ov načelnik vlastitim primjerom pokaže kako se provodi reforma HDZ-ove Vlade.

No, rasprava na općinskom vijeću koja je, sudeći po službenom zapisniku, na momente bila temperamentna, pokazala je da plan nije nimalo jednostavno ostvariti. Između Bogdanovaca i njihove želje da se pripoje Vukovaru ispriječio se baš HDZ.

Kako je stvar (ne)očekivano zapela

Na sjednici održanoj prije tri tjedna, predsjednica Općinskog vijeća Anamarija Savić Bajac podsjetila je kolege da su predstavnici općine još lani s Ministarstvom pravosuđa i uprave imali sastanak na temu spajanja s Vukovarom. Nedugo nakon toga, Vlada je objavila javni poziv lokalnim jedinicama nudeći im, baš za tu vrstu spajanja, izdašne proračunske poticaje. Ali stvar je zapela.

„Smatram da se sve ovo previše odužilo, pa smo ovu Odluku stavili na današnji dnevni red”, kazala je na sjednici vijeća Savić Bajac. Odluka koju spominje je ona o dobrovoljnom stvarnom spajanju s Gradom Vukovarom, koja se te večeri našla na stolu općinskih vijećnika. Ono što se „previše odužilo“ je prepiska s ministarstvima od kojih su tražili savjet kako provesti to pripajanje.

Što je “pribavljeno mišljenje građana”?

Problem je nastao oko toga kako tražiti i dobiti mišljenje stanovnika, što je zakonska obveza. Održane su, doduše, javne tribine u tri naselja koja čine općinu, ali na njima nije bilo izjašnjavanja građana, osim u naselju Svinjarevci. No, ni za to ne postoji pisani trag. HDZ-ov načelnik Marko Barun, inače skeptičan prema spajanju, stoga je, prema zapisniku, zaključio da je odluka vijeća nezakonita.

Pritom se pozvao na odgovor Ministarstva uprave, koje vodi HDZ-ov Ivan Malenica, a u kojem Ministarstvo naglašava koliko je bitno pribaviti mišljenje građana: ako toga nema, odluka neće biti u skladu sa zakonom. No, i Ministarstvo priznaje da način i oblik pribavljanja mišljenja zakon nije precizirao – hoće li to biti anketa, peticija, mjesni zbor građana…

Koliko čekaju odgovor Ministarstva?

Zato su iz općine i tražili savjet Ministarstva uprave i Ministarstva financija – prvo je zaduženo za lokalnu samoupravu, a drugo za dijeljenje poticaja za spajanje. Ali kako tvrdi predsjednica općinskog vijeća, odgovor iz ova dva resora nije stizao mjesecima.

Dopis im je poslan prvog lipnja, napisala je Anamarija Savić Bajac na društvenim mrežama i to s „primjerom odluke na savjetovanje“, kako bi bili sigurni je li sve dobro napisano. Sredinom srpnja poslali su i požurnicu. Ali, tvrdi, nisu dobili nikakav odgovor.

Ministarstvo: Odgovorili smo ‘više puta’

Za razliku od odgovora na načelnikov dopis, na koji je Ministarstvo odgovorilo promptno, s onom napomenom da je mišljenje građana preduvjet broj jedan. Zbog toga je i zaiskrilo na sjednici općinskog vijeća: „Kako je sad odjednom tako brzo stigao odgovor u roku od 24 sata, a mi odgovor čekamo od ožujka ove godine, s tim da su poslane i požurnice i još uvijek nismo dobiti nikakav odgovor?!“, pitala je Savić Bajac.

Iz resora ministra Malenice, pak, tvrde da su „više puta“ odgovorili općini na upite o tome kako pribaviti mišljenje građana. Na naše traženje da nam preciziraju datume za svaki odgovor koji su im slali, nisu odgovorili.

Općina, Vukovar, županija, Vlada, Sabor…

Opsežan odgovor koji jest stigao iz Ministarstva opisuje kompliciranu proceduru koju treba odraditi bilo koja općina, pa tako i Bogdanovci, da bi se spojila s drugom općinom ili gradom. Ključan je korak „pribavljanja mišljenja građana“ – za što, međutim, nema detaljnih uputa kako to učiniti, a da rezultat tih konzultacija ne bude predmet upravnog ili sudskog osporavanja. Pritom, „pribavljanje mišljenja“ mora se obaviti i među stanovnicima Vukovara.

Potom je potrebna odluka predstavničkog tijela i jedne i druge lokalne jedinice. Osim toga, treba „pribaviti i očitovanje županijske skupštine na čijem području se nalazi jedinica lokalne samouprave na koju se odnosi promjena. Također, potrebno je pribaviti i prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske“. „O samoj promjeni područnog ustrojstva Republike Hrvatske i izmjenama Zakona o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj odlučuje Hrvatski sabor“.

Građani bi spajanjem profitirali

Ogromna je to – i bez očitog odugovlačenja Ministarstva pravosuđa u slučaju Bogdanovaca – količina institucionalnih prepreka koje je nužno preskočiti da bi se konačno pokrenulo prvo spajanje dvije jedinice lokalne samouprave i tako počelo smanjivati sumanuto visok broj od 428 općina u Hrvatskoj. I nije čudno da je baš Općina Bogdanovci potencijalni pionir u tom pothvatu.

Naime, građani Bogdanovaca bi spajanjem s Vukovarom imali na raspolaganju niz pogodnosti; od posebnih poticaja, demografskih mjera, stipendija, sve do višestruko jeftinijeg javnog prijevoza. Tri naselja koja čine Bogdanovce nisu, pritom, čak ni spojena cestom i ulazak u sastav Vukovara doista djeluje kao najlogičniji mogući potez. No, stvar je očito zapela na – politici.

Sve izgleda kao Vladino otezanje

Načelnik općine je iz HDZ-a. Gradonačelnik Vukovara više nije – Ivan Penava je predsjednik Domovinskog pokreta, a razmjena „vatre” između dvije stranke već je uobičajeni dio dnevne politike. Anamarija Savić Bajac, koja vodi općinsko vijeće Bogdanovaca, naklonjeno spajanju s Vukovarom je, pak, članica Hrvatskih suverenista.

S obzirom na odugovlačenje nadležnog Ministarstva, čini se da HDZ-ova Vlada sama oteže konačan početak vlastite krucijalne reforme – kako stranka ne bi izgubila vlast u jednoj jedinoj općini s oko tisuću i pol stanovnika. Da, toliko je banalno.

Ne zna se ni kad će Malenica odlučiti

Uglavnom, odluka općinskog vijeća o pripajanju Vukovaru, koja je u konačnici donesena sa šest glasova za i po dva protiv i suzdržana, prije desetak dana poslana je Ministarstvu uprave. Resor ministra Malenica zadužen je za nadzor nad zakonitošću akata koje donose lokalna predstavnička tijela.

Iz Ministarstva nam još nisu odgovorili u kojem će roku provjeriti je li odluka iz Bogdanovaca zakonita ili ne. Njihov pravorijek odredit će budućnost i male općine na istoku Hrvatske i velike Vladine reforme lokalne samouprave. Koja je, eto, zapela već na općini bez koje bi mogla ostati impresivna HDZ-ova stranačka kolekcija.