Ovako zapravo izgleda famozno spajanje općina. U malom mjestu sve veselo dogovorili, a onda HDZ sve stopirao. Ne žele izgubiti vlast

U Općini Bogdanovci upravo se odvija prava mala drama. Drago Hedl donosi priču

FOTO: Pixsell/Telegram

Općinom Bogdanovci u Vukovarsko-srijemskoj županiji kruži letak o raskidu koalicije s HDZ-om iz koje su izašli Hrvatski suverenisti i HSP, njihovi dosadašnji partneri u obnašanju lokalne vlasti. Razlog je neobičan: prvi, HDZ, grčevito se bori da Općina Bogdanovci zadrži svoj sadašnji status, a drugi – Suverenisti i HSP – da se pripoji gradu Vukovaru.

Bogdanovci su primjer besmislene i nepotrebne općine, kakvih je u Hrvatskoj mnoštvo, a deklarativno ih se želi riješiti i Vlada premijera Andreja Plenkovića. Ali blago i nježno, da to bude dobrovoljno i da se neki od načelnika nepotrebnih općina ne bi naljutio što će ostati bez fotelje. Do 2026. Vlada planira spojiti 20 posto općina, a one koje se na to odluče voljna je financijski pomoći značajnim izravnim novčanim potporama, te je spremna preuzeti i dugove onih općina koje pristanu spojiti se s većima.

Neodrživa i besmislena općina

Kada bi HDZ-ova Vlada zaista željela da plan spajanja nepotrebnih općina uspije i da ih za četiri godine bude petina manje, stisnula bi svoje općinske načelnike, one lokalne sredine u kojima je na vlasti HDZ, da slijede zacrtanu politiku i budu primjer drugima.

A Općina Bogdanovci kojoj je, u drugom mandatu, na čelu HDZ-ov Marko Barun (31), idealan je primjer: ne samo što je financijski neodrživa i besmislena, već i dobar dio mještana smatra kako bi za njih bilo bolje da se pripoje Gradu Vukovaru. Barun je dijete HDZ-a; prije nego što je 2017. sa samo 26 godina osvojio prvi mandat načelnika, bio je predsjednik Mladeži stranke na lokalnoj razini.

O tome žele li se građani općine pripojiti Vukovaru trebao se provesti i referendum, u za to je u skromnom općinskom proračunu bila predviđena i financijska stavka. Uz to, HDZ je, potpisujući koalicijski ugovor sa Suverenistima i HSP-om, pristao na njihov uvjet da se u općini provede referendum i da se stanovnici Bogdanovaca, Svinjarevaca i Petrovaca izjasne o budućem statusu te lokalne jedinice.

Slika apsurdnosti postojanja

Čak je o toj temi bio dogovoren sastanak s ministrom pravosuđa i uprave, Ivanom Malenicom, a onda je, pravdajući se da mu to stranka ne odobrava, HDZ-ov općinski načelnik Barun, otkazao odlazak u Zagreb i razgovor s HDZ-ovim ministrom Malenicom. Kako stoji u letku kojeg mještanima dijele članovi Suverenista i HSP-a, nezadovoljan potezom općinskog načelnika Baruna, predsjednik općinskog vijeća Marijan Gelo podnio je ostavku, koju će i formalno potvrditi na već sazvanoj sjednici Općinskog vijeća, 22. kolovoza.

Apsurdnost postojanja Općine Bogdanovci u čijem su sastavu, rekli smo, Svinjarevci i Petrovci je i u prometnoj povezanosti. Između Bogdanovaca, sjedišta općine i dva sela koja im administrativno pripadaju nema prometnica, pa se asfaltom iz tih sela u Općinu može isključivo preko Vukovara. Iz Svinjarevaca u Bogdanovce treba putovati 18,5, a iz Petrovaca 13,5 kilometara.

Kada bi sada postojeći poljski putovi bili asfaltirani ili bar makadamski, putovanje bi bilo značajno kraće i brže. Ali Općina Bogdanovci je presiromašna da bi si mogla priuštiti takvu investiciju; prošlogodišnji ukupni prihod bio je tek 8,79, a rashod 9,33 milijuna kuna. Dakle, posluje s gubitkom.

Prednosti pripajanja Vukovaru

Općinski vijećnik SDP-a, Zvonko Kostelnik, ujedno i potpredsjednik Općinskog vijeća, kaže za Telegram da je srcem i dušom za to da Bogdanovci postanu sastavni dio Grada Vukovara. Nabraja moguće prednosti: grad Vukovar daje povlastice poduzetnicima, stipendira učenike i studente, najugroženijim umirovljenicima daje božićnice i uskrsnice.

Međutim, smatra da je najvažnije što bi pripajanje općine Vukovaru bilo veliko olakšanje mještanima koji sada autobusnu kartu do Vukovara plaćaju oko 25 kuna, a prigradska linija, kada bi bila uspostavljena nakon pripojenja, koštala bi oko sedam kuna.

Nezavisni vijećnik Mario Pavlović također želi da se Općina Bogdanovci pripoji gradu Vukovaru. On je obrtnik u Svinjarevima, bavi se ugostiteljstvom, ima troje zaposlenih i kada bi Bogdanovci postali dio Grada Vukovara, ne bi zaposlenicima morao plaćati doprinos za zdravstveno i mirovinsko osiguranje, što bi značajno olakšalo poslovanje.

HDZ-ovac se poziva na Pupovca

Međutim, očitim prednostima pripajanja Općine Bogdanovci, ispriječio se načelnik Barun. Kako stoji u letku, protivljenje odlasku u Zagreb i razgovoru s ministrom Malenicom iskazala je njegova stranka HDZ. Istaknutog tamošnjeg HDZ-ovca Juraja Mihajlovića, ranijeg načelnika Općine Bogdanovci, željeli smo upitati je li točno da se stranka tome protivi, te ako jest zašto.

Za Telegram je rekao da Suverenisti i HSP već dugo prigovaraju HDZ-u što je u koaliciji sa SDS-om Milorada Pupovca, te da na tome skupljaju političke poene, te da je na istom tragu i njihov izlazak iz koalicije u Općini Bogdanovci.

Pozadina otpora pripajanju

Mihajlović je predsjednik Općinskog odbora HDZ-a Bogdanovaca pa smo pitali je li odluka o neodlasku na sastanak ministru Malenici donesena na višoj ili lokalnoj stranačkoj razini. Rekao je da je to lokalna odluka HDZ-a, da stranka o tome ima svoju politiku i da je tek 22. srpnja održan sastanak zajednice općina na kojem se razgovaralo o Vladinoj politici pripajanja.

Ondje je, kako je objavljeno, izražena podrška prijedlogu Vladine reforme koja će uspostaviti kvalitetniji i učinkovitiji sustav lokalne i područne samouprave kroz funkcionalno povezivanje općina, a što bi se trebalo provesti od siječnja 2023. do lipnja 2026.

Međutim, neslužbeno se može čuti da otkazivanje sastanka s ministrom Malenicom nije samo stvar lokalnog HDZ-a. Naime, na vlasti u Vukovaru je Domovinski pokret na čelu s Ivanom Penavom, pa bi pripajanje Općine Bogdanovci vjerojatno značilo i daljnje jačanje te stranke u Vukovarsko-srijemskoj županiji, što HDZ-u svakako ne odgovara jer je ta županija bila jedna od njenih utvrda.

Načelnik nije htio razgovarati

Načelnik Općine Bogdanovci Marko Barun izbjegao je razgovor o toj temi. Na naš poziv odgovorio je porukom da je na sastanku, potom još jednim SMS-om opravdavajući se da je tek došao s godišnjeg odmora te da rješava tekuće obveze s radnicima. Obećao je nazvati, ali onda se predomislio i poslao priopćenje uz napomenu da je daljnja komunikacija moguća isključivo putem službene e-adrese.

Na dvije stranice priopćenja koja je zapravo naslovljeno mještanima Bogdanovaca, Svinjarevaca i Petrovaca, Barun potvrđuje da je 19. srpnja saborski zastupnik Suverenista Marijan Pavliček organizirao radni sastanak koalicije Općine Bogdanovci i grada Vukovara u Ministarstvu pravosuđa i uprave vezano za nastavak mogućeg pripajanja Općine Bogdanovci Gradu Vukovaru. Ali, priznaje Barun, taj je sastanak odgođen jer je dobio informaciju da će Vlada objaviti odluku o kriterijima za dodjelu pomoći za dobrovoljno spajanje jedinica lokalne samouprave kojom će uvjeti biti točno definirani, a odnosit će se na sve jedinice lokalne samouprave.

”Stoga je sastanak koji je trebao biti u Ministarstvu pravosuđa i uprave odgođen do objave Odluke Vlade koja je donesena 29. srpnja” stoji u priopćenju te se dodaje kako je s Malenicom dogovoren novi sastanka krajem kolovoza. Zanimljivo, referendum se više ne spominje. Umjesto toga, kažu ”načelnik Općine Bogdanovci s predstavnicima Vukovarsko-srijemske županije održat će javne tribine u Bogdanovcima, Petrovcima i Svinjarevcima vezano za informiranje mještana o eventualnom funkcionalnom ili stvarnom spajanju Općine Bogdanovci s drugom lokalnom jedinicom”.