Juščenko napisao veliki tekst za Guardian: ‘Putin s kojim sam ja imao posla više ne postoji. On je danas izoliran, brutalan despot’

Bivši ukrajinski predsjednik smatra da su najjača oružja protiv Putina - međunarodna solidarnost i podrška Ukrajini

128: MOSCOW, RUSSIA. FEBRUARY 12. President of Russia Vladimir Putin (R) and his Ukrainian counterpart Viktor Yushchenko hold a news conference on the outcome of the Russia-Ukraine Interstate Commission's meeting in the Malachite Hall at the Great Kremlin Palace.,Image: 24253332, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Viktor Juščenko, bivši proeuropski ukrajinski premijer i predsjednik, za ugledni Guardian napisao je osvrt na situaciju u Ukrajini, dva mjeseca od početka ruske invazije. Između ostalog, poručio je kako je Vladimir Putin kojeg je on poznavao nestao, a da je na njegovo mjesto došao “potpuno izoliran i brutalni despot”.

“Prošla su dva mjeseca otkako je ruska vojska ilegalno prešla našu granicu. Od tada njihovi pokušaji osvajanja Ukrajine propadaju, a dio razloga za neuspjeh je u tome što nisu očekivali tako snažan i herojski otpor”, poručio je Juščenko.

“Mnogi od tih hrabrih teritorijalnih branitelja, uključujući moju kćer, koji su se odmah prijavili na dužnost, nisu imali nikakvu vojnu obuku niti su ikada bili u sličnoj situaciji. Priče poput one o mladom paru koji je odgodio vjenčanje kako bi se pridružili oružanim snagama, pokazuju koliko je neslomljiv duh Ukrajinaca. Nažalost, neki od boraca su pali. Neki od njih su ubijeni u gradovima poput Buče, Harkiva i Mariupolja”, kazao je.

O ‘divljačkoj ruskoj vojsci’

Dodao je kako se stvaran broj žrtava neće znati sve “dok se ne otvore masovne grobnice i razoreni gradovi ne očiste od ruševina”. “Koliko su god ove priče šokantne, to je točno ono što smo i trebali očekivati od divljačke ruske vojske pod diktatorom Vladimirom Putinom”, napisao je.

Juščenko se potom dotaknuo svog odnosa s ruskim predsjednikom. “Moja povijest s Putinom seže u 2000. godinu, kada smo oboje bili premijeri naših zemalja. Tek kada sam bio u izbornoj utrci za predsjednika 2004., vodio je aktivnu kampanju protiv mene. Bilo je jasno u koje ekstreme je spreman ići kako bi dobio što želi. Nisam mogao dopustiti da me to omete. Nakon što sam pobijedio, shvatio sam da moram pokušati zadržati nekakve odnose s njim, kao čelnim čovjekom našeg susjeda na istoku”, prisjetio se Juščenko,

“No, Putin s kojim sam ja imao posla više ne postoji. On je od tada postao potpuno izoliran i brutalan despot koji ne može podnijeti nikako protivljenje”, napisao je.

‘Ovo je odlučujući trenutak’

Juščenko smatra da su najjača oružja koja postoje protiv Putina – međunarodna solidarnost i podrška Ukrajini. “To je nešto što mu stvarno smeta”, smatra bivši ukrajinski čelnik. Dotaknuo se i medijskog praćenja rata u njegovoj zemlji: “Znam da, iako su vijesti o ratu dominirale naslovnicama nekoliko tjedana, interes za priče o našim braniteljima počinje padati. Ta vrsta zamora, kada su u pitanju ratni užasi, nažalost je normalna. Vidjeli smo to u Siriji, Jemenu pa i u našem Donbasu”.

Međutim, dodaje, Ukrajinci si ne mogu dozvoliti iscrpljenost. “U suprotnom, riskiramo poraz. Naša snaga sada je važnija nego ikad”, poručio je.

“Ovaj rat je odlučujući trenutak, ne samo za Ukrajinu, nego za obranu demokracije. Ovo nije samo sukob između Ukrajine i Rusije, ovo je borba protiv tiranije i imperijalizma”, kazao je Juščenko pa pozvao na pomoć u naoružanju. “Čvrsto vjerujem da je pobjeda Ukrajinaca neizbježna. Kada obični građani napuste sve i krenu u borbu, pobjeda je jedina opcija”, poručio je Juščenko.

Narančasta revolucija

Inače, Juščenko je jedna od najznačajnijih osoba novije ukrajinske povijesti. Kao vođa zapadno orijentirane koalicije, Juščenko se u drugom krugu predsjedničkih izbora, krajem 2004. godine, našao nasuprot kandidata Viktora Janukoviča. Taj je krug završio Janukovičevom pobjedom pa se Juščenkova kampanja pobunila zbog izbornog rezultata.

Govorilo se da su izbori namješteni, a tvrdnje da su se u izbore umiješali i tamošnji ruski dužnosnici rezultirali su masovnim građanskim prosvjedima diljem Ukrajine. U Kijevu se okupilo oko pola milijuna Ukrajinaca koji su na glavnom trgu, Majdanu, mirno prosvjedovali, a mnogi od njih nosili su narančaste vrpce i zastave; simbole Juščenkove kampanje. Zbog toga su prosvjedi nazvani Narančastom revolucijom.

Pozlilo mu, utvrđeno da je otrovan

Nakon što je Ukrajinski vrhovni sud proglasio izbornu prijevaru, odredio je ponavljanje izbora i tog je puta Juščenko pobijedio s 52 posto glasova. No, još je jedan događaj prethodio Narančastoj revoluciji. U rujnu 2004. godine, tijekom predsjedničke kampanje, Juščenku je na službenom putu u Austriju pozlilo.

Nakon iscrpnih pretraga, pisao je kasnije New York Times, testovi su potvrdili da je Juščenko bio otrovan dioksinom, otrovom koji u sebi sadrži narančasti agens kakvog je američka vojska koristila u Vijetnamskom ratu. Do danas nema definitivnog odgovora tko je i kako otrovao Juščenka, no najviše se sumnjalo na večeru na kojoj je taj predsjednički kandidat, prije nego li mu je pozlilo, bio s ukrajinskim dužnosnicima povezanima s ruskom vlasti.