Kakav je to mirovni plan koji su objavili Kinezi? U 12 točaka nijednom riječju ne spominju invaziju

Kineska vlada pozvala je Ukrajinu i Rusiju da se vrate dijalogu

(FILES) In this file photo taken on April 12, 2022 A Russian soldier patrols at the Mariupol drama theatre, bombed last March 16, in Mariupol, as Russian troops intensify a campaign to take the strategic port city, part of an anticipated massive onslaught across eastern Ukraine, while Russia's President makes a defiant case for the war on Russia's neighbour. - *EDITOR'S NOTE: This picture was taken during a trip organized by the Russian military.* (Photo by Alexander NEMENOV / AFP)
FOTO: AFP

Kina, koja nikada javno nije ni podržala ni kritizirala rusku invaziju, objavila je mirovni plan za Ukrajinu. Podsjetimo, posljednjih dana američki državni tajnik Antony Blinken govori kako se boji da bi Peking mogao početi razmišljati o mogućnosti slanja oružja Rusiji, što Kinezi nisu zanijekali.

Kineska vlada je u dokumentu pozvala Rusiju i Ukrajinu da se vrate dijalogu te je odbacila kao neprihvatljivu svaku upotrebu nuklearnog oružja. U nastavku donosimo pregled svih 12 točaka dokumenta, u kojem se ni na jednom mjestu ne spominje riječ “invazija”.

1. Poštivanje suvereniteta svih zemalja

“Općepriznato međunarodno pravo, uključujući svrhe i načela Povelje Ujedinjenih naroda, mora se strogo poštovati”, navodi se. “Suverenitet, neovisnost i teritorijalni integritet svih zemalja moraju se učinkovito štititi”, piše nadalje.

2. Napuštanje mentaliteta Hladnoga rata

“Sigurnosti jedne zemlje ne bi se trebalo težiti na račun drugih. Sigurnost regije ne bi se trebala postizati jačanjem ili širenjem vojnih blokova”, navodi Peking. Legitimni sigurnosni interesi i brige svih zemalja moraju se ozbiljno shvatiti i njima se treba na odgovarajući način pozabaviti, navodi se.

3. Prekid neprijateljstava

“Sukob i rat ne koriste nikome”. Sve strane moraju ostati racionalne i biti suzdržane, izbjegavati raspirivanje vatre i pogoršanje napetosti te spriječiti da se kriza dodatno pogorša ili čak “izmakne kontroli”, stoji u dokumentu. “Sve strane trebale bi podržati Rusiju i Ukrajinu da rade u istome smjeru i nastavku izravnog dijaloga što je prije moguće”, dodaje se.

4. Nastavak mirovnih pregovora

Dijalog i pregovori jedino su održivo rješenje za ukrajinsku krizu. Moraju se poticati i podržavati svi napori koji vode mirnom rješavanju krize. “Kina će nastaviti igrati konstruktivnu ulogu u tom pogledu”, navodi Peking.

5. Rješavanje humanitarne krize

Sigurnost civila mora biti učinkovito zaštićena, navodi se. Također, humanitarne operacije trebaju slijediti načela neutralnosti i nepristranosti, a humanitarna pitanja “ne smiju se politizirati”.

6. Zaštita ratnih zarobljenika

Strane u sukobu trebale bi se strogo pridržavati međunarodnog humanitarnog prava, izbjegavati napade na civile ili civilne objekte, štititi žene, djecu i druge žrtve sukoba te poštivati ​​osnovna prava ratnih zarobljenika.

7. Čuvanje nuklearnih elektrana

Kina se protivi oružanim napadima na nuklearne elektrane ili druga miroljubiva nuklearna postrojenja, navodi Peking u dokumentu.

8. O nuklearnom oružju

Nuklearno oružje ne smije se koristiti, a nuklearni ratovi ne smiju se voditi. Treba se protiviti prijetnji ili upotrebi nuklearnog oružja. “Kina se protivi istraživanju, razvoju i uporabi kemijskog i biološkog oružja od strane bilo koje zemlje pod bilo kojim okolnostima”, stoji u dokumentu.

9. Olakšavanje izvoza žitarica

Sve strane moraju učinkovito na uravnotežen način provesti Crnomorsku inicijativu za žito koju su potpisale Rusija, Turska, Ukrajina i UN.

10. Zaustavljanje jednostranih sankcija

“Jednostrane sankcije i maksimalni pritisci ne mogu riješiti problem; oni samo stvaraju nove probleme. Relevantne zemlje trebale bi prestati zlorabiti jednostrane sankcije i ‘jurisdikciju duge ruke’ protiv drugih zemalja, kako bi dale svoj udio u deeskalaciji ukrajinske krize”, smatra Peking.

11. Industrijski i opskrbni lanci

Sve strane trebaju ozbiljno održavati postojeći svjetski ekonomski sustav i suprotstaviti se “korištenju svjetskog gospodarstva kao oruđa ili oružja” u političke svrhe.

12. Obnova nakon sukoba

Međunarodna zajednica treba poduzeti mjere za potporu postkonfliktnoj obnovi u zonama sukoba. Kina je spremna pružiti pomoć i igrati konstruktivnu ulogu u tome, poručuje Peking.