Kako je skandal u Fifi razotkrio koliko je ustvari pokvaren bankarski sustav

Financijske institucije ponekad ne prijavljuju pranje novca

FIFA President Sepp Blatter speaks during a press conference at the headquarters of the world's football governing body in Zurich on June 2, 2015. Blatter resigned as president of FIFA as a mounting corruption scandal engulfed world football's governing body. The 79-year-old Swiss official, FIFA president for 17 years and only reelected days ago, said a special congress would be called to elect a successor. AFP PHOTO / VALERIANO DI DOMENICO
FOTO: AFP

Stručnjaci kažu kako bi bilo znatno teže premještati novac za mito u slučaju ogromne FIFA-ine korupcije da nije bilo financijskih institucija koje su u tom slučaju zažmirile na jedno oko, piše Vice News.

“FIFA-in skandal nije pokazatelj zastranjenja međunarodnog financijskog sustava, već zapravo jasna ilustracija kako funkcionira”, kaže Eric Lecompte, izvršni direktor Jubilee SAD, mreže financijskih pravosudnih organizacija. “Jasno je da banke u potpunosti ne slijede i ne posluju u skladu s postojećim zakonima o pranju novca”, kaže Lecompte i dodaje kako banke naprosto ignoriraju crvene zastave, odnosno zakone i upozorenja.

Prošlog su tjedna američke vlasti optužile 14 ljudi, uključujući i devet dužnosnika FIFA-e za prijevare, reketarenje, pranje novca i urotu. Američko Ministarstvo pravosuđa navodi kako je izmijenjeno više od 150 milijuna dolara mita.

Hoće li i banke biti pod istragom?

“Dio naše istrage bit će i ponašanje financijskih institucija da se vidi jesu li bili svjesni činjenice da pomažu u pranju novca i isplati mita”, rekao je američki državni odvjetnik Kerry Currie nakon objavljivanja optužnice. HSBC, JPMorgan Chase, Bank of America i Citigroup su banke navedene u optužnici, ali trenutno nisu direktno suočene s optužbama.

2012. HSBC je platila 1.9 milijardi dolara kazne u sklopu sporazuma s američkim vlastima u optužbama da je preko banke meksičkom narko kartelu omogućeno pranje novca. Točnije, 881 milijuna dolara.

Preko Traffic Internationala, sportske medijske kompanije sa sjedištem u Brazilu prošlo je najmanje 60 milijuna dolara mita prema dužnosnicima FIFA-e. Traffic je imao račun u Miamiju u banci Citi, a stručnjaci kažu da su transakcije te kompanije trebale biti pod posebnim nadzorom imajući u vidu prošle sumnjive transakacije.

“FIFA je tek kap u moru”

Delta National Bank, mala banka za bogate klijente iz Južne Amerike, također igra veliku ulogu u FIFA-inom skandalu, a u prošlosti je bila povezana s transferom od 10 milijuna dolara veznim uz kolumbijske švercere drogom.

Kada banke primaju sumnjive transfere, one bi ih trebale prijaviti. Kako to banke često ne čine, regulatori tvrde kako bi trebalo postaviti stroža pravila. U širem kontekstu oko međunarodnog pranja novca, 150 milijuna dolara vezanih uz FIFA-u su tek kap u moru, kaže Clark Gascoigne, direktor komunikacija u Global Financial Integrity (GFI), organizacije koja prati nedopuštene financijske tokove u cijelom svijetu.

GFI procjenjuje kako se godišnje prenese oko tisuću milijardi, odnosno jedan bilijun dolara vezanih uz poslove kriminala, korupcije, utaje poreza i sličnih aktivnosti. Odjeknulo bi, kaže Gascoigne, kada bi bankari koji ne poštuju upozorenja, završili u zatvoru.