Uspon desnice u Europi sve je veća prijetnja za migrante (i to usred najveće izbjegličke krize u povijesti)

Ekstremno desničarska stranka postala je treća najveća u Danskoj

Migrants look out from a coach window at a train station in Veles, central Macedonia, on June 20, 2015, on their way North to the Serbian border. Macedonian lawmakers on Thursday amended the country's asylum law in a bid to better cope with the thousands of migrants who have been pouring in the Balkan country, heading towards the EU. AFP PHOTO / ROBERT ATANASOVSKI
FOTO: AFP

Danska se ovih dana probudila u potpuno drugačijoj političkoj atmosferi nakon što je desničarska Danska narodna stranka (DF) prikupila rekordan broj glasova i zatražila strože granične kontrole kako bi se zaustavilo kretanje migranata, javlja Guardian.

DF je osvojio više od 21% glasova i 37 od 179 zastupničkih mjesta u danskom parlamentu. U noći punoj političkih kontradikcija, Stranka socijalnih demokrata, koja je povećala broj glasova u odnosu na prošle izbore i dobila najveću podršku birača, priznala je poraz i premijerka Helle Thorning-Schmidt dala je ostavku na čelu stranke. naime, unatoč uspjehu stranke, ukupno je lijevi blok osvojio 85, a desni 90 mjesta u parlamentu.

DF razmišlja o tome da ne uđe u vladu

Da stvar bude gura, najveći gubitnik izbora je Liberalna stranka iz desnog bloka, koja se po broju glasova našla iza socijaldemokrata i DF-a, s manje od 20% glasova, ali svejedno će bivšem premijeru i vođi Liberala Larsu Løkkeu Rasmussenu biti dan mandat za sastavljanje vlade.

Kristian Thulesen Dahl nakon uspjeha na izborima
Kristian Thulesen Dahl nakon uspjeha na izborima AFP

Unatoč tome što je postao nova snažna politička ličnost na sceni, vođa DF-a Kristian Thulesen Dahl zadržava mogućnosti ne ulaska u vladu, radije birajući put povećanja utjecaja kroz jačanje manjinske koalicije desnog centra te istovremeno zadržavajući neovisnost stranke, čak i po cijenu ministarskih pozicija. Dahl je oprezan zato što je svjestan, piše Guardian, da bi moć mogla uništiti imidž stranke, kao što se dogodilo u Norveškoj gdje je anti-imigrantska Napredna stranka pretrpjela veliki gubitak popularnosti nakon što je ušla u koaliciju s konzervativcima.

Smanjenje broja tražitelja azila kao prioritet

U jučerašnjem govoru Dahl je naveo četiri prioriteta svoje stranke: smanjenje broja tražitelja azila, ponovno uvođenje graničnih kontrola, reformiranje Europske unije s Britancima kao bliskim saveznicima kako bi se spriječila socijalna pomoć imigrantima te povećanje skrbi o bolesnim i starijim ljudima.

https://www.youtube.com/watch?v=BxXP5wzwr8E

Liberali i anti-imigrantski DF ne slažu se u brojnim područjima, kao što su zdravstvo i politike zapošljavanja, ali dijele stavove što se tiče migracijske politike. Vođe Liberala opisuju izbjeglice kao prijetnju koheziji danskog društva, a neki od njih su rekli da bi rado vidjeli DF u parlamentu. Što god da se dogodi, danska će nova vlada biti strogo euroskeptična: sve desne stranke dijele kritičnost prema EU, iako nijedna ne želi napustiti EU.

Europa tone u ksenofobiju

Čini se da su skandinavske zemlje u skladu s ostalim zemljama EU, što se porasta ksenofobije i anti-imigracijskih politika tiče. U Finskoj je, naime, u travnju desničarska populistička stranka Finci ušla u vladu. Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto najavio je prije dva dana da će izgraditi četiri metra visoku ogradu duž granice sa Srbijom kako bi zaustavila ulazak migranata, što je samo jedna u nizu anti-imigracijskih mjera koje poduzima vlada Viktora Orbana.

https://www.youtube.com/watch?v=4IC81TYkVPo

Sve se ovo događa u trenucima kad u Mediteranu umire sve veći broj izbjeglica. U 2014. godini u Mediteranu se utopilo oko 3500 ljudi koji su pokušali doći do Europe, a ove godine samo u prvih nekoliko mjeseci umrlo je 1865 ljudi. Svjetske organizacije za ljudska prava upozoravaju da je izbjeglička kriza nikad veća, a da zemlje zapada brinu samo o vlastitim interesima umjesto da pomognu ljudima koji bježe od rata i siromaštva.

Postignut je tužan rekord u broju izbjeglica

Prošle je godine postavljen novi rekord kada je prebrojano 59,5 milijuna izbjeglih ili prognanih osoba u svijetu. Najveće skupine čine Sirijci, Afganistanci i Somalci, naveo je u godišnjem izviješću visoki povjerenik UN-a za izbjeglice Antonio Guterres. To znači da je jedan stanovnik Zemlje na svakih 122 izbjegao u drugu zemlju, potražio utočište u drugom dijelu vlastite zemlje ili traži azil. Guterres je kazao kako je zastrašujuće da međunarodna zajednica nije sposobna zajedno raditi da zaustavi ratove i izgradi i očuva mir.

Milijuni izbjeglica osuđeni su na život u bijedi u jednoj od najvećih izbjegličkih kriza još od Drugog svjetskog rata, tvrdi i vodeća organizacija za ljudska prava Amnesty International u oštrom izvještaju u kojem je okrivila nemar svjetskih čelnika za smrt tisuća civila koji bježe iz ratova na Bliskom istoku i Africi.

Sebičnost umjesto temeljne ljudskosti

“Svjedočimo najgoroj izbjegličkoj krizi naše ere. Milijuni žena, muškaraca i djece bore se za život usred brutalnih ratova, mreža krijumčara ljudima i vlada koje slijede sebične političke interese umjesto da pokažu temeljno ljudsko suosjećanje”, rekao je u priopćenju glavni tajnik Amnesty Internationala Salil Shetty.

I dok ministri unutarnjih poslova EU imaju problema s s raspodjelom 40.000 tražitelja azila koji se trenutno nalaze u Italiji i Grčkoj, Visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za ljudska prava izjavio je da Europska unija može primiti oko milijun izbjeglica. “Europska unija ima više nego dovoljno sredstava i mogućnosti da pruži utočište tijekom nekoliko godina za milijun izbjeglica koje su pobjegle pred sukobima u Siriji i drugdje”, izjavio je princ Zeid Ra’ad Al Hussein.