Kako Nacionalni stožer reagira kad ih se pita za odgovornost? 'Jesmo li u sudnici ili na presici?'

Markotić je na pitanje rekla kako se nada da se ne nalazi u sudnici

Nacionalni stožer civilne zaštite objavio je danas na konferenciji za medije podatke o novozaraženima koronavirusom u Hrvatskoj. Vera Katalinić-Janković, pomoćnica ministra zdravstva rekla je kako imamo 1472 novih slučajeva te kako je preminulo 65 osoba.

Potom je ravnatelj HZJZ-a, Krunoslav Capak, rekao kako smo najgori u EU po incidenciji te kako smo na 16. mjestu po stopi mortaliteta. Nakon informacija o stanju zdravstvenog sustava koje je iznio Vili Beroš te informacija o mjerama koje je iznio Davor Božinović, uslijedila su pitanja novinara.

Jedno od njih bilo je upućeno svim članovima stožera, a glasilo je “osjeća li bilo tko od njih koji sjede tu iz Vlade i Stožera bilo kakvu odgovornost za ovu situaciju s obzirom na to da je dojam kako se mjere nisu donosile na vrijeme jer su sve veće brojke umrlih i zaraženih”. Postavio ga je reporter televizije N1, Elvir Mešanović.

Božinović kaže kako svakodnevno rade najbolje što znaju

Prvi je odgovorio Davor Božinović koji je rekao kako su u Stožeru već deset mjeseci potpuno fokusirani na svakodnevno promišljanje o tome što činiti kako bi smanjili brojeve i dodao kako to rade najbolje što znaju. “To nam je prioritet. Nitko sretniji od nas da netko dođe s receptom kako zaustaviti pandemiju”, rekao je i dodao kako će se, jednom kad sve ovo bude iza nas u cijelom svijetu raditi analize odgovora na bolest za koju još nema lijeka.

“Možda nam znanost ukaže na neko rješenje koje je bilo pred nama, ali ga nitko u svijetu nije vidio, ne bi ni to bilo prvi puta u povijesti. Siguran sam da su svi u svijetu ali i kod nas pokušali naći najprimjereniji način odgovora. Ima nekih sličnosti u pristupima ali ima i razlika. Jednostavno ne postoji jedan recept”, rekao je te dodao kako Stožer i vlada od prvog dana s javnošću komuniciraju sve o sprječavanju bolesti.

“Veći dio odgovornih je te mjere prihvatio, ali jedan dio nije pa se mijenjao i zakon. Cijelo vrijeme gledamo pokazatelje u bližem i širem okruženju i podsjećam kako ovo nije epidemija od sedam ili četrnaest dana, nego od već 10 mjeseci i siguran sam da će svi na kraju, uključujući i vladu i stožer, u konačnici i vi sami, napraviti analizu svega što je rađeno”, rekao je Božinović.

Beroš: Uopće nije problem da ja platim cijenu svega ovoga

Isto pitanje je postavljeno i ministru Berošu, uz potpitanje kako komentira navode oporbe da se on bavi samo koronavirusom te kako će on na kraju platiti cijenu svega vezano uz donošenje mjera i koronakrizu.

“Uopće nije problem da ja platim cijenu svega ovoga”, rekao je Beroš i dodao kako svi ulažu iznimne napore da pronađu odgovarajući recept. “Isto tako bih volio vidjeti koji su relevantni znanstveni izvori kojima potkrepljujete činjenicu da nismo donijeli mjere na vrijeme. Možda to je tako, ne negiram, ali ne mora nužno biti”, dodao je. Rekao je kako će sve elemente koronavirusa sagledavati kada ovo sve bude iza nas.

“Kao drugo, činjenica je da je moje aktivnosti većim djelom preuzeo kovid, ali ako pogledate elemente poput kolektivnog ugovora sa sindikatima do strateškog okvira za borbu protiv raka ili vladine napore za stabilizaciju financijskog sustava u zdravstvu, ima tu elemenata i van kovid krize”, kaže Beroš .

Dodaje kako nitko ne bi bio sretniji od njega da se ne mora baviti kovidom u tolikoj mjeri i posvetiti se drugim problemima u zdravstvu. Dodao je i kako je oporba tu da kritizira, dok su objektivnost i realnost nešto drugo.

Markotić: Nadam se da nisam u sudnici

Sljedeća je odgovorila Alemka Markotić rekavši najprije kako se nada da je na dobrom mjestu, odnosno na press konferenciji, a ne u sudnici. “Reći ću vam ono što bi vam svaki liječnik i odgovoran čovjek rekao – da pokušava raditi najbolje što može”, rekla je.

Dodaje kako su oni kojima je liječništvo poziv odgovorni u svemu kada postupaju i kako osjećaju veliku stopu odgovornosti. “Svaki čovjek u Hrvatskoj je odgovoran sa svog aspekta da doprinese. Od medija, ljudi koji rade poslove za funkcioniranje države, dakle svi mi se moramo odgovorno ponašati”, rekla je.

Dodala je kako će, kad epidemija završi, biti velikih, stručnih i opsežnih analiza koje će trajati godinama kako bi se vidjelo gdje su mjere bile adekvatne. “Mjera je nešto što je najlakše donijeti, ali treba je provesti u zemlji u kojoj živiš, u okolnostima u kojima živiš i sve se zemlje pokušavaju nositi s tim. “Hrvatska je bila i najbolja u jednom trenutku, po nekim parametrima je najgora zadnja dva tjedna u EU. Crtu ćemo podvući na kraju pandemije”, zaključila je.

Capak kaže kako će se sve procijeniti kad pandemija prođe

Krunoslav Capak se složio s kolegama i rekao da treba pričekati kraj pandemije i epidemije da se vidi koliko se radilo, što se radilo i je li se radilo dobro. “U zadnjih 14 dana imamo lošu incidenciju, ali trebalo bi evaluirati sve od formiranja stožera i prvog oboljelog u Hrvatskoj.

Dodao je kako će se o tome je li neka mjera donesena na vrijeme ili ne, suditi po svim pokazateljima. “Treba imati u vidu jednu širu sliku. Nadam se da ćemo s obzirom na cijepljenje i mi imati vremena za evaluacije ali i da će nas ocjenjivati drugi”, zaključio je Capak.