Kako se Igor Peternel, do jučer jedan od najbližih Škorinih ljudi, prometnuo u glasnogovornika suprotne struje

Sukob u Domovinskom pokretu dublji je od pukog neslaganja Vesne Vučemilović sa zamjenikom predsjednika stranke

Iz krugova bliskih dosadašnjem predsjedniku Domovinskog pokreta može se čuti sumnja kako se još od lokalnih izbora, nakon kojih je Škoro predložio da cijelo vodstvo stranke da ostavke, aktivno radi na tome kako bi se unaprijed promovirao Škorin nasljednik (priča o imenima zasad se uglavnom vrti oko Ivana Penave)

U ranim poslijepodnevnim satima prošlog utorka, Miroslav Škoro je na Facebooku objavio ostavku na mjesto predsjednika Domovinskog pokreta. Šest dana kasnije, još se ne zna kad će se točno sastati predsjedništvo stranke (nekad ovog tjedna, po posljednjim najavama).

Sama ta slika pokazuje u kojoj je dramatičnoj situacija stranka koja je na lanjskim parlamentarnim, ali i nedavnim lokalnim izborima ostvarila nesumnjivo dobre rezultate – čak i kad se sa strane stavi međusobno medijsko, dakle javno, granatiranje dijela njenih vodećih članova.

Čvrsti okviri i demokratska utrka

Iako možda tako izvana izgleda, tu se ne radi o sukobu sestre Miroslava Škore, Vesne Vučemilović, protiv svih ostalih. Vučemilović nikako nije jedina koja misli ne samo da je napravljena ogromna pogreška kad je, nedugo nakon Škorine ostavke, netko iz stranke – bez dogovora njenih stranačkih tijela – objavio Facebook status Domovinskog pokreta kojim se reagira na ostavku predsjednika. Nije, nadalje, jedina koja smatra da Domovinski pokret iz ove situacije može izići jedino što bržom reakcijom stranačkog predsjedništva.

Iz krugova bliskih dosadašnjem predsjedniku Domovinskog pokreta da se čuti sumnja kako se još od lokalnih izbora, nakon kojih je Škoro predložio da cijelo vodstvo stranke da ostavke, aktivno radi na tome kako bi se unaprijed promovirao Škorin nasljednik (priča o imenima zasad se uglavnom vrti oko Ivana Penave). Odgađanje sjednice Predsjedništva u tim se krugovima vidi kao pokušaj da se prije njenog sazivanja postigne dogovor o tome kako – i s kim – dalje, te tako budući tijek događanja stavi u čvrste okvire koji neće trpjeti iznenađenja kakva su uvijek moguća u demokratskoj utrci.

Kaos i pravni koraci

Druga strana, koju predvodi zamjenik predsjednika Mario Radić, pak, uporno optužuje Vesnu Vučemilović, koja javno istupa žustro tražeći što hitnije sazivanje stranačkih tijela i kritizirajući vlastitog brata zbog ostavke, za unošenje kaosa u stranku. U stranci tvrde kako je Vučemilović u medije preko vikenda poslala priopćenje o tome kako se traži hitno sazivanje sjednice Predsjedništva s imenima pojedinih članova stranke, koji joj, međutim, za to nisu dali svoje potpise. Stoga prijete i “pravni koracima”.

U svoj toj priči o žestokom sukobu praktički do jučer bliskih suradnika, postoji i jedan dodatno zanimljiv detalj. Naime, u najglasnijeg medijskog zastupnika Radićeve struje u stranci posljednjih dana prometnuo se zagrebački gradski zastupnik Domovinskog pokreta Igor Peternel.

Medijsko divljanje

Čovjek koji je žestoko podupirao Škoru u kampanji za gradonačelnika Zagreba, braneći primjerice njegovu izjavu o tome da treba zatvoriti spalionicu otpada u Zagrebu – koja ne postoji – kao lapsus, sad žestoko javno kritizira njegovu sestru. Prvo je konstatirao na N1 televiziji kako se Vučemilović iz njemu nepoznatih razloga, “nekorektno ponaša i medijski divlja”. Posumnjavši kako su motivi za to “emocionalne prirode”, kazao je i kako Vučemilović “nervoznim istupima cijelu stranku dovodi u svojevrsnu talačku krizu”.

Preko vikenda je u medije dospjela i Peternelova audio poruka sa stranačkih grupa u kojoj, zapravo, stranačkim kolegama poručuje kako je jedini problem Domovinskog pokreta – Vesna Vučemilović, koja “ratuje sa svima nama, a mi ne želimo ratovati s njom”. U izjavi za Telegram prisnažio je i kako Vučemilović radi kaos koji on ne razumije. “Sumanuto je to što se događa, u svojih 49 godina nisam se našao u ovakvoj situaciji”, rekao nam je Peternel.

Puni krug

S obzirom na Peternelov dosadašnji društveno-politički angažman, to nije olaka kvalifikacija. Naime, gradski zastupnik Domovinskog pokreta se u svom javnom djelovanju nagledao svega. Prije 11 godina bio je član SDP-a, a otprilike u to vrijeme bio je i na prosvjedima u Varšavskoj ulici koji su predvodili aktivisti od kojih je kasnije izrasla jezgra “Možemo!”.

Uskoro je prošao u Hrvatski helsinški odbor, koji je taman u to vrijeme prešao u svoju desnu fazu. Iz HHO-a je izbačen 2019. godine, a u veljači 2020., nakon predsjedničkih izbora, ulazi u Domovinski pokret. Zastupajući boje te stranke u kampanji za lokalne izbore ističe se žestokim kritikama ekipe iz “Možemo!”, zaokružujući tako jedan politički put koji je, dosad, napravio puni krug i na nekim konkretnim pitanjima – od zalaganja za pravo LGBT obitelji na posvajanje djece (u interesu djece), do žestokog protivnika te mogućnosti (u interesu djece).

Uglavnom, kad čovjek kaže da je sumanuto to što se događa oko Domovinskog pokreta i Vesne Vučemilović (stvarna podjela je, dakako, daleko dublja od ovog pojednostavljivanja “mi ili ona”) i da se dosad nije našao u takvoj situaciji, onda to doista ima posebnu težinu.