Kakva blamaža hrvatskih sudova: čovjek bio u zatvoru zbog masovnog ubojstva, nakon 16 godina shvatili da nemaju dokaza za to

Novi elementi koje je u priču unio Štula i koji su bili utkani u dosadašnju optužnicu više ne važe

Zamjenica županijske državne odvjetnice u Velikoj Gorici, Ines Horvat Jelenić, na suđenju za trostruko ubojstvo koje se dogodilo u Kutini 8. na 9. listopada 1998. promijenila je činjenični opis kaznenog djela i iz dosadašnje optužnice izostavila jednog od dvojice optuženika, Neđu Ajdarića. Na prošlotjednom ročištu ona je odustala od njegovog kaznenog progona. Objasnila je to pomanjkanjem dokaza.

Taj nevjerojatni sudski proces, prepun kontroverzi, o čemu je Telegram izvještavao u više navrata, tako je dobio još jedan u nizu kopernikanskih obrata i još se više udaljio od odgovora na ključno pitanje: tko je prije više od 24 godine u Kutini ubio vlasnike lokalne mjenjačnice, supružnike Renata Serdarušića (32) i Ingrid Šipek-Serdarušić (23), te njihovog zaposlenika, Gorana Cvrtaka (25).

Ajdarić, državljanin Bosne i Hercegovine već je odležao šest i pol godina (što u kaznionici u Lepoglavi, u Hrvatskoj; što u zatvoru u Foči, u BiH) zbog trostrukog ubojstva, da bi sada, nakon više od 16 godina, prošlog petka, napokon postao slobodan čovjek. Ajdarića je, zajedno s prvooptuženim Markom Grgićem, 22. rujna 2006. sutkinja Županijskog suda u Sisku, Melita Avedić, osudila na maksimalnu, 40-godišnju zatvorsku kaznu, a Vrhovni sud sve potvrdio 17. ožujka 2007.

Ajdarić: ‘Ovo je ogromno olakšanje’

Odustajanje od kaznenog progona Ajdarića (ni obitelji ubijenih ne žele, privatno, nastaviti njegov kazneni progon), izazvalo je blagi šok u sudnici, a sutkinju Natašu Brleković koja, nakon što 30. siječnja sljedeće godine sasluša završne riječi tužiteljstva i obrane, dovelo u složenu situaciju kako nakon najnovijeg, nevjerojatnog obrata, presuditi u jednom od najzamršenijih, najnevjerojatnijih i po mnogočemu najbizarnijih sudskih postupaka u Hrvatskoj.

Kakva blamaža hrvatskog pravosuđa! Težak je to udarac ne samo Županijskom sudu u Sisku (osobito sutkinji Avedić), ne samo Vrhovnom sudu, već i Ustavnom, koji su svi redom odbijali Ajdarićeve žalbe dok Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu 13. prosinca 2011., Ajdariću nije dao pravo na obnovu postupka. A taj novi postupak započeo je 16. svibnja 2018. na Županijskom sudu u Velikoj Gorici i sve do prošlog tjedna, 16. prosinca, Ajdariću se (u odsutnosti), zajedno s prvooptuženim Grgićem, sudilo za trostruko ubojstvo, da bi tog dana ŽDO u Velikoj Gorici, priznajući kako nema dokaza, odustalo od kaznenog progona.

Ajdarić i njegov odvjetnik Željko Olujić sada će, sasvim sigurno, tražiti naknadu štete za šest i pol izgubljenih godina koliko je – pokazalo se – bez dokaza Ajdarić proveo u zatvoru, kao i naknadu značajnih troškova obrane. Sve to, naravno, ići će na teret poreznih obveznika. “Ovo je ogromno olakšanje i napokon se, nakon toliko vremena od podizanja optužnice, presude na 40-godišnju kaznu zatvora i odležanih šest i pol godina, pa sada novog suđenja – pokazalo da s tim, trostrukim ubojstvom, nemam nikakve veze”, rekao je Ajdarić u telefonskom razgovoru za Telegram.

Početak priče – sredina 2000. godine

U činjeničnom opisu kaznenog djela, nakon što je ŽDO u Velikoj Gorici odustalo od progona Ajdarića, sve je ostalo isto, samo što se sada, umjesto njegova imena, spominje N. N. osoba. Dakle, tužiteljstvo više ne zna tko je druga osoba koja je zajedno s Grgićem, kako stoji u optužnici, počinila trostruko ubojstvo, jer ne može dokazati da je to bio Ajdarić. Ali kako je Ajdarić uopće dospio u optužnicu, temeljem koje je osuđen na 40 godina zatvora i potom odležao šest i pol?

Za ovu nevjerojatnu, filmsku priču koja ima sve odlike napetog trilera, valja se vratiti više od dvadeset godina unatrag, kada je nakon 20 mjeseci provedenih u pritvoru, 6. srpnja 2000., okončano suđenje Marku Grgiću i kada ga je sudsko vijeće Županijskog suda u Sisku, pod predsjedanjem suca Željka Baraća, oslobodilo smatrajući da nema čvrstih dokaza. Grgić je pušten iz pritvora, no ostaje veliki problem: tko je počinio trostruko ubojstvo u Kutini? Slučaj je neriješen, krivca nema, ne zna se tko je ubio troje mladih ljudi s namjerom da opljačka novac iz mjenjačnice.

Nakon gotovo pet godina, u lipnju 2005. Vrhovni sud Republike Hrvatske uvažava žalbu Državnog odvjetništva iz Siska na oslobađajuću presudu Grgiću, pa će se on 2. listopada te godine, nakon što je Županijski sud u Sisku formirao vijeće za novo suđenje, ponovno naći u pritvoru. Međutim, 14. prosinca 2005. zbog dramatičnog pogoršanja zdravstvenog stanja, Grgić će završiti u Zatvorskoj bolnici u Zagrebu.

Grgić, Štula i Ajdarić u bolničkoj sobi 206

Ondje će, u sobi 206, biti zajedno s nekoliko osoba, no od iznimne važnosti za ovu nevjerojatnu priču, bitan je tada 55-godišnji Stevo Štula iz Grubišnog Polja, osuđen na sedam godina zatvora zbog pokušaja ubojstva supruge, koju je teško ranio pucajući iz vojničkog karabina. Štula je u bivšoj državi bio niži časnik JNA, kasnije se uključio u Domovinski rat i kao pripadnik minobacačke postrojbe, umirovljen zbog invalidnosti, težeg oštećenja sluha.

Pred sam kraj 2005., 29. prosinca, u istu sobu bolničkog zatvora, iz Remetinca dolazi Neđo Ajdarić. On se u Banjoj Luci bavio prodajom rabljenih vozila, pa kad je jedan automobil pokušao prevesti preko hrvatske granice, carinicima je bila sumnjiva dokumentacija. Uhićen je i završio je u Remetnincu. Kasnije, pokazalo se da je s papirima vozila bilo sve u redu pa će 7. ožujka 2006. biti oslobođen.

No, dogodit će mu se nešto što nije mogao ni sanjati. Mjesec dana kasnije, 3. travnja, prilikom ponovnog ulaska u Hrvatsku, bit će uhićen na državnoj granici s Bosnom i Hercegovinom. Mislio je kako se radi o zabuni, da policija nije dobila obavijest o oslobađajućoj presudi i ostao u šoku kad mu je rečen razlog uhićenja: osumnjičen je za trostruko ubojstvo u Kutini, u listopadu 1998. Kasnije će saznati da se optužnica zasniva na iskazima Steve Štule, čovjeka kojeg je sreo u zatvorskoj bolnici potkraj prosinca 2005.

Po Štulinom iskazu ŽDO prepravlja optužnicu

Županijsko državno odvjetništvo u Sisku sada prepravlja optužnicu i temeljem Štulinih iskaza za trostruko ubojstvo optužuje i Ajdarića. S kakvom je to lakoćom napravljeno vidljivo je iz samo jednog podatka: u prvoj optužnici, kada Ajdarića nije bilo u priči, Grgiću se stavljalo na teret da je nakon ubojstva iz sefa u kući žrtava odneseno 454.050 kuna.

Sada, kad je u priču uključen i Ajdarić u optužnici je stajalo kako su njih dvojica nakon ubojstva iz kuće odnijeli “ne manje od 960.000 kuna”. Logika tužitelja bila je: ako je kod Grgića pronađeno 454.050 kuna, toliko je, kad su podijelili plijen, morao dobiti i Ajdarić. No, nikakvog dokaza za to nije bilo: kod Ajdarića novac nije pronađen.

Sutkinja osuđuje Grgića i Ajdarića na 40 godina

Sutkinja Županijskog suda u Sisku, Melita Avedić, 22. rujna 2006. na temelju takve optužnice obojici je izrekla maksimalne zatvorske kazne. I tu će presudu potvrditi Vrhovni sud 14. ožujka 2007. Grgić i Ajdarić ponovno se žale, a Vrhovni sud 28. kolovoza 2007. odbija žalbe i u cijelosti potvrđuje raniju presudu. U lipnju 2008. Ustavni sud Republike Hrvatske odbija Grgićevu tužbu kao neosnovanu. Isto se događa i Ajdariću.

Obojica, i Grgić i Ajdarić, u Lepoglavi služe 40-godišnju kaznu zatvora s tim što će Ajdarić, s obzirom da je državljanin BiH i da između Hrvatske i te zemlje postoji ugovor koji omogućuje osuđenicima da kaznu služe u zatvoru svoje države, kasnije otići u zatvor u Foči. Ostala je posljednja nada: Sud u Strasbourgu.

U listopadu 2009. bečki mjesečnik na engleskom jeziku The Vienna Review objavljuje tekst ”Kafkijanski hrvatski sudovi”. Presudu Ajdariću i Grgiću nazivaju “groznom”, utemeljenom na “tanjušnim dokazima”. Postavljaju i neugodno pitanje: može li država s takvim pravosuđem u Europsku Uniju? Europski sud za ljudska prava 13. prosinca 2011. usvaja Ajdarićevu tužbu i nalaže ponavljanje sudskog postupka. Presuda postaje pravomoćna 4. lipnja 2012.

‘Ali on je nagluh, uvijek do kraja pojača TV’

Prošlog petka, kada je ŽDO u Velikoj Gorici odustalo od kaznenog progona Neđe Ajdarić, priznajući kako nemaju dokaza da je s Grgićem ubio troje ljudi, postalo je jasno kako je Ajdarić osuđen isključivo na temelju onoga što je, vrativši se iz zatvorske bolnice, Štula ispričao šefu zatvora u Bjelovaru, Dragi Ivančiću. Štula je ondje nastavio izdržavanje kazne zbog pokušaja ubojstva supruge. Ivančiću je došao s pričom da je, boraveći s Ajdarićem i Grgićem u onoj sobi 206, u Zatvorskoj bolnici, čuo kako njih dvojica razgovaraju o detaljima ubojstva koja su počinili u Kutini.

Zanimljivo: Ivančić je u vrijeme ubojstva u Kutini bio načelnik u bjelovarskoj krim-policiji i uključen u istragu o trostrukom ubojstvu. U međuvremenu, postao je šef zatvora u Bjelovaru. Nakon iskaza kojeg Štula daje istražiteljima, rekli smo, piše se nova optužnica u kojoj je uz Grgića, sada i Ajdarić. Štula dobiva iznimne povlastice u zatvoru i često, gotovo svakog vikenda, na užas bivše supruge, odlazi u Grubišno Polje.

Štula je u međuvremenu preminuo, ali je njegova bivša supruga ove jeseni na Županijskom sudu u Velikoj Gorici dala važan iskaz: rekla je kako je njen bivši suprug bio opasan manipulator i kako bi laži govorio uvjerljivije nego ona istinu. Rekla je i kako je bio nagluh i da bi, dok su živjeli zajedno, uvijek do kraja pojačavao ton na radijskom ili televizijskom prijamniku kako bi bolje čuo o čemu se govori. I takvom čovjeku, dakle, sud je poklonio vjeru. Na temelju njegova iskaza Ajdarić bi još izdržavao kaznu, bez izgleda da do kraja života izađe ne slobodu. Svu apsurdnost optužbi iznesenih na njegov račun shvatilo je, napokon, Državno odvjetništvo u Velikoj Gorici i odustalo od daljeg progna Ajdarića.

Sud vjerovao očito izmišljenom iskazu

Ali ostao je Marko Grgić. On i njegovi branitelji, ugledni odvjetnici Marijana Tomić i Čedo Prodanović, sada trebaju uvjeriti sud kako je i Grgić neopravdano optužen. U prilog im ide činjenica da je Grgić, zbog nedostatka dokaza, bio oslobođen na prvom suđenju, davnog 6. srpnja 2000. Da se u međuvremenu nije pojavio Stevo Štula i u priču upleo Ajdarića, sada maknutog iz optužnice, vrlo je vjerojatno da bi sud, temeljem prve optužnice (u kojoj nije bilo Ajdarića) ponovno oslobodio Grgića.

Uplitanjem Ajdarića u cijelu priču i Štulinim – očito izmišljenim iskazom što je čuo u zatvorskoj bolnici – kao da se željelo dati nove dokaze kojima će biti moguće osuditi Grgića, ali sada i Ajdarića, za trostruko ubojstvo. Tako bi slučaj bio zaključen, krivci osuđeni, a pravda zadovoljena.

No, presuda Europskog suda u Strasbourgu donijela je obrat. Prošlotjedno odustajanje od progona Ajdarića sada je taj obrat učinilo još dramatičnijim. Novi elementi koje je u priču unio Štula i koji su bili utkani u dosadašnju optužnicu više ne važe. Sve se, manje-više, ponovno svelo na optužnicu temeljem koje je Grgić bio oslobođen. Ova nevjerojatna sudska priča sa zapletima i obratima dostojnim vrhunskog trilera, trebala bi dobiti epilog krajem siječnja sljedeće godine, za kada je zakazano, vjerojatno, posljednje ročište. Kakav će taj epilog biti teško da bi mogli predvidjeti i najmaštovitiji scenaristi vrhunskih filmskih priča.